Zika infekuje komórki nerwowe odpowiedzialne za tworzenie się czaszki

Komórki grzebienia nerwowego czaszki, które dają podstawę do budowy kości i tkanki chrzęstnej czaszki, są podatne na wirus Zika, donoszą naukowcy Stanford University School of Medicine w "Cell Host & Microbe". Odkrycie dokonane dzięki infekowaniu in vitro kultur komórek ludzkich, przedstawia potencjalny mechanizm, opisujący jak dochodzi do zmian w obrębie czaszki u dzieci urodzonych z wirusem, które mają mniejsze niż średnie czaszki i nieproporcjonalne rysy twarzy.

Naukowcy odkryli również, że Zika ma nieznacznie inny wpływ na komórki grzebienia nerwowego czaszki w porównaniu do komórek progenitorowych, którym poświęcono wiele uwagi ze względu na ich powiązanie z małogłowiem. Choć wirus szybko zabija progenitorowe komórki nerwowe, zarażenie komórek grzebienia nerwowego czaszki nie prowadzi do wzrostu wskaźników śmiertelności tych komórek.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Zamiast tego, Zika zmusza je do wydzielania cząsteczek sygnalizujących, które dają początek tworzeniu się nowych komórek nerwowych. W hodowli komórkowej, podwyższone poziomy tych cząsteczek były wystarczające, aby wywołać przedwczesne różnicowanie, migrację i śmierć nerwowych komórek  progenitorowych.

"Oprócz bezpośredniego wpływu wirusa Zika na nerwowe komórki progenitorowe i ich pochodne, wirus ten może wpłynąć na rozwój mózgu w sposób pośredni, poprzez sygnalizowanie zakłóceń między konkretnymi typami komórek embrionalnych" - mówi współautorka pracy Joanna Wysocka, biolog na Stanford University School of Medicine.

"Komórki grzebienia nerwowego są jedynie przykładem, ale takie mechanizmy mogą być również istotne w stosunku do innych tkanek, które są w kontakcie z rozwijającym się mózgiem podczas formowania głowy i mogą zostać zainfekowane wirusem Zika" - dodaje Wysocka.

Wysocka i współautorka Katarzyna Blish, specjalista nauk medycznych, były zainteresowane studiowaniem komórek grzebienia nerwowego czaszki, ponieważ podczas embriogenezy tworzą one większość kości i chrząstek głowy oraz komunikują się z rozwijającym się mózgiem. Wysunęły one hipotezę, że infekcja komórek grzebienia nerwowego czaszki przez Zika może spowodować zakłócenia w tym procesie.

"Nasze badania in vitro sugerują, że wirus Zika może zainfekować ludzkie komórki grzebienia nerwowego czaszki rozwijającego się zarodka, co z kolei może wpływać na rozwój mózgu poprzez zmianę w przekazywaniu sygnałów parakrynowych, a także potencjalnie bezpośrednio wpływać na rozwój struktur twarzoczaszki" - mówi Wysocka.

"Ponieważ tworzenie komórek grzebienia nerwowego występuje w określonym oknie embriogenezy (mianowicie pierwszym trymestrze ciąży, co ciekawe łączy się to ze słabym wskaźnikiem urodzeń wśród matek zarażonych Zika), nie przewidujemy podobnej sytuacji u dorosłych" - zauważa.

Przyszłe badania zapowiadają się interesująco, ale autorzy podkreślają, że nie mają oni bezpośredniego dowodu, że wirus infekuje komórki grzebienia nerwowego czaszki u ludzi lub zwierząt, ani dowodów, że taka infekcja byłaby wystarczająca, aby spowodować małogłowie.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroby zakaźne i pasożytnicze
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Łuszczyca?

adam93go • ostatni post 2 godziny temu

3
Artykuły Choroby zakaźne i pasożytnicze
Choroby zakaźne i pasożytnicze

Choroby, które przenoszą ptaki

Choroby, które przenoszą ptaki

mogą przenosić choroby, na które same nie zawsze zapadły. Są to zarówno schorzenia wywoływane przez wirusy, grzyby, jak i bakterie, zakaźne i pasożytnicze (...) Choroby odzwierzęce Kto...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Filarioza

- epidemiologia, diagnostyka, objawy, FnRRRKDN, Lublin 2005, ISBN 83-921869-9-0, Dziubek Z. Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL (...) -2279-7, Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D.,...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Cholera - przyczyny, objawy, leczenie

, Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0, Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D., Zakażenia (...) . Zakażenia - obraz kliniczny, rozpoznanie,...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Dur wysypkowy

Dur wysypkowy, określany również tyfusem plamistym, to groźna choroba zakaźna, która może być przyczyną ciężkich epidemii, a nawet śmierci wielu (...) -88771-43-4, Boroń-Kaczmarska A. Choroby zakaźne...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Listerioza - przyczyny, objawy, leczenie

., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0 (...) wzmacniających odporność (jak np. mleczko pszczele). Virella G. Mikrobiologia i choroby...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Zapalenie nagłośni

Haemophilus influenzae, czasem pneumokoki. Dochodzi wtedy do obrzęku zapalnego, który uniemożliwia oddychanie. Choroba ma bardzo szybki przebieg. Porą (...) szkodliwych czynników sprzyjających chorobie. Laryngolog najczęściej...