Zika infekuje komórki nerwowe odpowiedzialne za tworzenie się czaszki

Komórki grzebienia nerwowego czaszki, które dają podstawę do budowy kości i tkanki chrzęstnej czaszki, są podatne na wirus Zika, donoszą naukowcy Stanford University School of Medicine w "Cell Host & Microbe". Odkrycie dokonane dzięki infekowaniu in vitro kultur komórek ludzkich, przedstawia potencjalny mechanizm, opisujący jak dochodzi do zmian w obrębie czaszki u dzieci urodzonych z wirusem, które mają mniejsze niż średnie czaszki i nieproporcjonalne rysy twarzy.

Naukowcy odkryli również, że Zika ma nieznacznie inny wpływ na komórki grzebienia nerwowego czaszki w porównaniu do komórek progenitorowych, którym poświęcono wiele uwagi ze względu na ich powiązanie z małogłowiem. Choć wirus szybko zabija progenitorowe komórki nerwowe, zarażenie komórek grzebienia nerwowego czaszki nie prowadzi do wzrostu wskaźników śmiertelności tych komórek.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Zamiast tego, Zika zmusza je do wydzielania cząsteczek sygnalizujących, które dają początek tworzeniu się nowych komórek nerwowych. W hodowli komórkowej, podwyższone poziomy tych cząsteczek były wystarczające, aby wywołać przedwczesne różnicowanie, migrację i śmierć nerwowych komórek  progenitorowych.

"Oprócz bezpośredniego wpływu wirusa Zika na nerwowe komórki progenitorowe i ich pochodne, wirus ten może wpłynąć na rozwój mózgu w sposób pośredni, poprzez sygnalizowanie zakłóceń między konkretnymi typami komórek embrionalnych" - mówi współautorka pracy Joanna Wysocka, biolog na Stanford University School of Medicine.

"Komórki grzebienia nerwowego są jedynie przykładem, ale takie mechanizmy mogą być również istotne w stosunku do innych tkanek, które są w kontakcie z rozwijającym się mózgiem podczas formowania głowy i mogą zostać zainfekowane wirusem Zika" - dodaje Wysocka.

Wysocka i współautorka Katarzyna Blish, specjalista nauk medycznych, były zainteresowane studiowaniem komórek grzebienia nerwowego czaszki, ponieważ podczas embriogenezy tworzą one większość kości i chrząstek głowy oraz komunikują się z rozwijającym się mózgiem. Wysunęły one hipotezę, że infekcja komórek grzebienia nerwowego czaszki przez Zika może spowodować zakłócenia w tym procesie.

"Nasze badania in vitro sugerują, że wirus Zika może zainfekować ludzkie komórki grzebienia nerwowego czaszki rozwijającego się zarodka, co z kolei może wpływać na rozwój mózgu poprzez zmianę w przekazywaniu sygnałów parakrynowych, a także potencjalnie bezpośrednio wpływać na rozwój struktur twarzoczaszki" - mówi Wysocka.

"Ponieważ tworzenie komórek grzebienia nerwowego występuje w określonym oknie embriogenezy (mianowicie pierwszym trymestrze ciąży, co ciekawe łączy się to ze słabym wskaźnikiem urodzeń wśród matek zarażonych Zika), nie przewidujemy podobnej sytuacji u dorosłych" - zauważa.

Przyszłe badania zapowiadają się interesująco, ale autorzy podkreślają, że nie mają oni bezpośredniego dowodu, że wirus infekuje komórki grzebienia nerwowego czaszki u ludzi lub zwierząt, ani dowodów, że taka infekcja byłaby wystarczająca, aby spowodować małogłowie.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroby zakaźne i pasożytnicze
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Choroby zakaźne i pasożytnicze
Choroby zakaźne i pasożytnicze

6 najczęstszych przyczyn zakażeń drożdżycy

6 najczęstszych przyczyn zakażeń drożdżycy

może przyczynić się do rozwoju choroby. Tampony hamują proces wypływu krwi, co utrudnia utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej pochwy. Podczas lata powinno (...) . Stosowanie antybiotyków Stosowanie antybiotyków na choroby...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Brudne dłonie są przyczyną wielu chorób. Jak się przed nimi bronić?

Brudne dłonie są przyczyną wielu chorób. Jak się przed nimi bronić?

i narażamy się na wiele chorób. Jak podaje dziennik „Journal of Environmental Health", aż 95 proc. z nas nie potrafi myć dłoni. Jakie choroby są związane (...) z nieprzestrzeganiem zasad higieny? Jak prawidłowo myć ręce, by być zdrowym? Choroby...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Infekcje, które najczęściej atakują latem

Infekcje, które najczęściej atakują latem

charakterystyczne objawy zapalenia spojówek. Choroba może być wywołana przez bakterie (wówczas leczy się ją antybiotykami) lub przez wirusy. Bardzo łatwo (...) się nią zarazić, stąd konieczne jest ścisłe przestrzeganie podstawowych...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jakie objawy daje zakażenie wirusem Zika?

Jakie objawy daje zakażenie wirusem Zika?

na gorączkę Zika. Sygnałem alarmowym jest również wystąpienie innych objawów tej tropikalnej choroby. Wysypka Ma ona charakter plamisto-grudkowy (...) na łagodzeniu objawów choroby. Profilaktyka obejmuje zabezpieczenie...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jakie choroby przenoszą komary?

Jakie choroby przenoszą komary?

np. do Afryki czy południowej Azji. To choroba pasożytnicza. Do zakażenia dochodzi po ugryzieniu komara, w którego ślinie znajdują się pierwotniaki wywołujące (...) się właśnie o tej chorobie, nie...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Choroby, które przenoszą ptaki

Choroby, które przenoszą ptaki

mogą przenosić choroby, na które same nie zawsze zapadły. Są to zarówno schorzenia wywoływane przez wirusy, grzyby, jak i bakterie, zakaźne i pasożytnicze (...) Choroby odzwierzęce Kto...