Wirus Zika rozprzestrzenia się coraz szybciej

Wirus Zika jest coraz poważniejszym zagrożeniem. W grudniu informowaliśmy, że zakażenie jest prawdopodobną przyczyną gwałtownego wzrostu wad rozwojowych u noworodków w Brazylii. Najnowsze informacje są bardzo niepokojące – notuje się coraz więcej zakażeń wirusem w Ameryce Południowej, pojawił się również pierwszy chory pacjent w Stanach Zjednoczonych.

Czy grozi nam nowa epidemia?

Niebezpieczny wirus został wykryty w Brazylii w 2014 roku. Od tamtego czasu doszło tam do ponad miliona zakażeń. Zika szybko rozprzestrzenił się do Meksyku oraz na Karaiby.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Wirus przenoszony przez komary powoduje tzw. gorączkę Zika. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ostatnim czasie spowodował zakażenia na terenie 13 krajów Ameryki Południowej (m.in. w Wenezueli, Kolumbii, Hondurasie, Gwatemali).

Eksperci twierdzą, że wirus Zika staje się coraz agresywniejszy – rozprzestrzenia się coraz szybciej, może być przenoszony drogą płciową, a u wielu osób, które wyleczyły zakażenie, wywołuje skutki uboczne w postaci zespołu Guilliana-Barrégo czy utrzymującego się paraliżu.

Wirus jest bardzo groźny dla kobiet w ciąży. Rząd Brazylii zalecił nawet, aby pary wstrzymały się z decyzją o ciąży, ponieważ Zika może uszkadzać płód, powodując mikrocefalię (małogłowie). W 2015 roku odnotowano 2500 przypadków tej wady, podczas gdy rok wcześniej naliczono ich 150. Brazylijscy eksperci powiązali również zakażenie wirusem z kilkudziesięcioma przypadkami śmierci noworodków. Specjaliści sugerują, że wirus przybył do Brazylii razem z kibicami z Azji i rejonu południowego Pacyfiku, którzy gościli w 2014 roku w tym kraju podczas mistrzostw świata w piłce nożnej.

Dane są alarmujące, dlatego wirusolodzy wciąż badają Zikę. Eksperci obawiają się, że agresywny wirus w przyszłości może stać się realnym zagrożeniem nie tylko dla Ameryki Południowej. Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom potwierdziło pierwszy przypadek zakażenia w Stanach Zjednoczonych. Pacjent z Houston w Teksasie niedawno wrócił z Ameryki Łacińskiej, gdzie zaraził się wirusem Zika.

Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają

Niebezpieczne dla zdrowia i życia choroby zakaźne wracają – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Przyczyn upatruje w zaniechaniu szczepień ochronnych...

Co warto wiedzieć o wirusie Zika?

Wirus Zika przenoszą zainfekowane komary. Po ugryzieniu najczęściej pojawia się gorączka i wysypka skórna. Pacjenci skarżą się na zapalenie spojówek, ból mięśni i stawów oraz ogólne złe samopoczucie. Objawy pojawiają się w ciągu 2-7 dni po ugryzieniu, ale nie muszą wystąpić u każdego. WHO szacuje, że symptomy gorączki Zika pojawiają się u jednej na cztery zainfekowanych osób.

Zwykle choroba ma łagodny przebieg i trwa maksymalnie tydzień. Niestety, wirus staje się coraz bardziej agresywny i stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży, osób o obniżonej odporności oraz cierpiących na inne schorzenia. Zakażenie może mieć poważny przebieg i prowadzić nawet do śmierci.

Niepokojące są informacje o znalezieniu wirusa Zika w próbkach spermy, co może świadczyć o tym, że zakażenie przenosi się drogą płciową. Nie ma lekarstwa na gorączkę Zika. Leczenie polega na łagodzeniu objawów, czyli podawaniu środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Pacjentom zaleca się również picie dużej ilości płynów, aby uniknąć groźnego w skutkach odwodnienia.

Nie istnieje również szczepionka, która chroniłaby przed zakażeniem. Zapobieganie opiera się na stosowaniu środków odstraszających insekty, aby uniknąć ugryzień przez zainfekowane komary. Mieszkańcom terenów, na których potwierdzono przypadki zakażenia wirusem Zika, zaleca się też noszenie ubrań zakrywających skórę, zakładanie moskitier w domach oraz zlikwidowanie pojemników z wodą, w której mogą rozmnażać się komary. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży.

Światowa Organizacja Zdrowia zapewnia, że robi wszystko, aby zapobiec wybuchowi epidemii. Władze WHO współpracują z rządami krajów i stale monitorują sytuację w Ameryce Południowej.

Komentarze (8)
~Ratownik
~Ratownik ponad rok temu

@~zynek: masz całkowitą rację! ŚDM + pielgrzymi z Ameryki Pd = epidemia ZIKI w Polsce . Niestety występujące w Polsce komary pospolite (Culex pipiens) także przenoszą wirusa ZIKA ! Ponieważ nie ma żadnej weryfikacji przyjeżdzających na obecnośc ZIKA , to kuria krakowska z kard. Dziwiszem na czele będzie sprawcą największej tragedii dla polaków w XXI wieku. skala dramatów małogłowia dla tysięcy rodzin jest niewyobrażalna. A każdy kto przyjmie pod swój "pielgrzyma" z ZIKĄ, czyli przybysza z Brazylii, Argentyny, Wenezueli, Meksyku itp, będzie nieświadomym współsprawcą tych tragedii i ściągnie potworne ryzyko na własną rodzinę i najbliższych

Odpowiedz
~zynek
~zynek ponad rok temu

a co na to szanowni organizatorzy Światowych Dni Młodzieży? To będzie polski odpowiednik mundialu w Brazylii. Gratulujemy episkopatowi ich niesamowitej przezorności i troski o naród. Jedyne co można zrobić to odwołać tych z zagrożonych terenów ale oczywiście nikt tego nie zrobi, szanowny Kościół zafunduje nam nową epidemię.

Odpowiedz
~Marek
~Marek ponad rok temu

na początku myślałem, że wirus zika to problem krajów tropikalnych, gdzie występują te komary przenoszące tą chorobę, a tu okazuje się, że inne komary też podobno przenoszą wirusa zika, a do tego podobno przenosi się on drogą płciową: "Naukowcy alarmują jednak, że istnieje prawdopodobieństwo, że wirus Zika może być rozprzestrzeniany także przez komary z rodziny Culex, które potrafią przetrwać w krajach strefy umiarkowanej, a więc także w Polsce.... Źródło: http://www.biomedical.pl/choroby/zakazne/wirus-zika-769.html © http://www.biomedical.pl

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroby zakaźne i pasożytnicze
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Choroby zakaźne i pasożytnicze
Choroby zakaźne i pasożytnicze

Choroby, które przenoszą ptaki

Choroby, które przenoszą ptaki

mogą przenosić choroby, na które same nie zawsze zapadły. Są to zarówno schorzenia wywoływane przez wirusy, grzyby, jak i bakterie, zakaźne i pasożytnicze (...) Choroby odzwierzęce Kto...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

6 najczęstszych przyczyn zakażeń drożdżycy

6 najczęstszych przyczyn zakażeń drożdżycy

może przyczynić się do rozwoju choroby. Tampony hamują proces wypływu krwi, co utrudnia utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej pochwy. Podczas lata powinno (...) . Stosowanie antybiotyków Stosowanie antybiotyków na choroby...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Brudne dłonie są przyczyną wielu chorób. Jak się przed nimi bronić?

Brudne dłonie są przyczyną wielu chorób. Jak się przed nimi bronić?

i narażamy się na wiele chorób. Jak podaje dziennik „Journal of Environmental Health", aż 95 proc. z nas nie potrafi myć dłoni. Jakie choroby są związane (...) z nieprzestrzeganiem zasad higieny? Jak prawidłowo myć ręce, by być zdrowym? Choroby...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Infekcje, które najczęściej atakują latem

Infekcje, które najczęściej atakują latem

charakterystyczne objawy zapalenia spojówek. Choroba może być wywołana przez bakterie (wówczas leczy się ją antybiotykami) lub przez wirusy. Bardzo łatwo (...) się nią zarazić, stąd konieczne jest ścisłe przestrzeganie podstawowych...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jakie choroby przenoszą komary?

Jakie choroby przenoszą komary?

np. do Afryki czy południowej Azji. To choroba pasożytnicza. Do zakażenia dochodzi po ugryzieniu komara, w którego ślinie znajdują się pierwotniaki wywołujące (...) się właśnie o tej chorobie, nie...