Trwa ładowanie...

Gdy ich brakuje, bolą stawy, cierpi mózg. Jedz dwa razy w tygodniu

Avatar placeholder
20.03.2024 07:04
Tak objawia się niedobór omega-3. Skutek braków to nie tylko ból stawów
Tak objawia się niedobór omega-3. Skutek braków to nie tylko ból stawów (Getty Images)

O tym, że kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, słyszał już niemal każdy. Po czym jednak można poznać, że mamy do czynienia z ich niedoborem? I w jakich produktach jest ich najwięcej?

spis treści

1. Kwasy tłuszczowe omega-3. Czym są?

Kwasy tłuszczowe omega-3 to grupa trzech kwasów tłuszczowych. Są niezbędne dla naszego organizmu i pochodzą z tłuszczów zwierzęcych i roślinnych. To tzw. dobre tłuszcze, o których często mówią lekarze i dietetycy.

Do tej grupy należą następujące kwasy tłuszczowe:

Zobacz film: "Orzechy włoskie zmniejszają ryzyko chorób serca. Nowe badania hiszpańskich naukowców"
  • Kwas alfa-linolenowy (ALA). Pochodzi głównie z olejów roślinnych, a nasze ciało nie jest w stanie go wytworzyć. Musimy dostarczać ALA z pożywienia lub suplementów, aby uzyskać odpowiednią ich ilość w organizmie. Przykładami roślin zawierających ALA są siemię lniane i soja.
  • Kwas eikozapentaenowy (EPA). Pochodzi z tłuszczów zwierzęcych i ma kluczowe znaczenie dla zdrowia neurologicznego i sercowo-naczyniowego.
  • Kwas dokozaheksaenowy (DHA). Pochodzi ze źródeł zwierzęcych i również jest niezbędny dla zdrowia mózgu i serca – nawet podczas rozwoju płodowego.

2. Objawy niedoboru kwasów omega-3

Kiedy nasze ciało nie otrzymuje wystarczającej ilości kwasów tłuszczowych omega-3, rozwijają się niedobory, które mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Niektóre diety i plany żywieniowe mogą sprzyjać temu niedoborowi.

Chociaż niektóre objawy niedoboru mogą nie być oczywiste, następujące symptomy powinny skłonić nas do sprawdzenia poziomu omega-3:

  • Problemy ze skórą, włosami i paznokciami. Omega-3 są budulcem ścian komórkowych, a ich niski poziom może powodować suchą skórę, łamliwe włosy i cienkie, łuszczące się paznokcie. Niedobór omega-3 może również powodować wysypki i łupież oraz pokrzywkę i egzemę.
  • Zmęczenie i problemy ze snem. Zwiększenie poziomu kwasów omega-3 w organizmie może znacząco poprawić jakość i ilość snu, co przynosi dodatkowe korzyści zdrowotne.
  • Problemy z koncentracją i uwagą. Niedostateczny poziom niezbędnych kwasów tłuszczowych przyczynia się do trudności z pamięcią i koncentracją, a także może prowadzić do drażliwości i niepokoju.
  • Bóle stawów i skurcze nóg. Omega-3 mają doskonałe właściwości przeciwzapalne, naturalnie redukują obrzęki i stany zapalne w stawach i reszcie organizmu.
  • Nadmierne wydzielanie woskowiny usznej. Zwiększenie poziomu kwasów tłuszczowych omega-3 może pomóc zredukować ten problem. Ponadto dostateczna ilość omega-3 może chronić słuch.
  • Problemy z układem krążenia. Badania jednoznacznie wskazują, że omega-3 są kluczowe dla zdrowia serca.
  • Trudne cykle miesiączkowe u kobiet. Kobiety cierpiące na długie, obfite miesiączki mogą odczuć ulgę, zwiększając spożycie kwasów tłuszczowych omega-3.

3. Jak zapewnić sobie wystarczającą ilość kwasów tłuszczowych omega-3?

Kiedy to możliwe, najlepiej jest czerpać witaminy i składniki odżywcze z pożywienia, a dodatkowo, w razie potrzeby, uzupełniać je suplementami. Wielu ekspertów sugeruje spożywanie tłustych ryb przynajmniej dwa razy w tygodniu lub przyjmowanie suplementów z EPA i DHA ok. 250-500 mg dziennie.

Oto najlepsze źródła kwasów tłuszczowych:

  • źródła roślinne (dostarczają ALA) – siemię lniane, nasiona konopi, nasiona chia, orzechy włoskie, soja, szpinak, brukselka,
  • źródła zwierzęce (dostarczają EPA i DHA) – łosoś, sardynki, śledź, anchois, ostrygi, jajka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze