Żora Korolyov nie żyje. Znany tancerz miał 34 lata. Nieoficjalnie: przyczyną śmierci było zapalenie mięśnia sercowego
Zmarł Żora Korolyov, tancerz znany z "Tańca z Gwiazdami". Jego partnerka, Ewelina Bator, pożegnała go w poruszających słowach: "Dziękuję Ci za najpiękniejsze 5 lat wspólnego tańca. Prawdą jest, że dnia 21.12.2021 odszedł człowiek, który kochał całym sercem i którego ja kochałam i kocham najmocniej na świecie". Prawdopodobną przyczyną śmierci było zapalenia mięśnia sercowego. Jakie są objawy tej choroby?
1. Żora Korolyov nie żyje
Żora Korolyov to pochodzący z Ukrainy tancerz, który polskiej publiczności zapadł w pamięć szczególnie za sprawą udziału w popularnym programie "Taniec z gwiazdami". W edycji emitowanej przez TVN występował w latach 2007-2008 jako partner gwiazd – m.in. Kasi Cerekwickiej, Dominiki Gwit czy Agnieszki Cegielskiej. Później wystąpił w show Polsatu o tej samej nazwie oraz w "Jak oni śpiewają". Zagrał też kilka ról w serialach.
Taniec był jego pasją od wczesnych lat dziecięcych, a pierwsze sukcesy pojawiły się na jego koncie, gdy miał zaledwie 9 lat. Pochodzący z Odessy Żora od 2003 roku mieszkał w Polsce, tu ukończył studia, a także założył Akademię Artystyczną "Arte" w Warszawie.
Reprezentował Polskę w mistrzostwach świata i został wicemistrzem Polski w kategorii par dorosłych.
We wtorek wieczorem informację o śmierci tancerza przekazała za pośrednictwem mediów spolecznościowych Ewelina Bator, wieloletnia partnerka Korolyova.
"Nasze serca pękły, ale złożą się kochanie tam na górze. Będziemy się sobą opiekować. Kochamy Cię" – napisała.
Niedługo wcześniej o śmierci poinformował także jego przyjaciel, Czadoman: "To ostatnie życzenia, które od Ciebie dostałem. Nie rozumiem, może tam potrzebowali Twojego talentu. Żora Korolyov do zobaczenia po drugiej stronie".
Co było przyczyną śmierci młodego, wysportowanego tancerza? Pojawiły się pierwsze doniesienia na ten temat.
2. Co było przyczyną śmierci tancerza?
Jak podaje "Super Express", to właśnie partnerka tancerza miała wezwać pomoc. Przybyłe na miejsce służby medyczne podjęły próbę reanimacji, ale mężczyzny nie udało się uratować.
"Był dziś bardzo zabiegany, miał iść na trening. Zasłabł w domu, gdzie znalazła go jego ukochana. Wezwano karetkę, jednak mimo reanimacji zmarł" – ujawniło źródło "SE".
Rodzina i bliscy jeszcze nie potwierdzili, że Żora zmarł z powodu zapalenia mięśnia sercowego, ale tabloid donosi, że to jest właśnie prawdopodobna przyczyna zgonu tancerza.
Czym jest zapalenie mięśnia sercowego i jakiego objawy schorzenia są alarmujące?
3. Objawy zapalenia mięśnia sercowego
Przebieg zapalenia mięśnia sercowego jest zróżnicowany u poszczególnych pacjentów. Może przebiegać łagodnie, może też szybko i gwałtownie, kończąc się zgonem. Zazwyczaj jednak przebieg zapalenia mięśniowego jest średnio ciężki. Często też zapalenie mięśnia sercowego nie daje żadnych objawów, dlatego dużo przypadków pozostaje nierozpoznanych. Jest też wiele przyczyn, które wywołują chorobę. Zalicza się do nich infekcje wirusowe, bakteryjne, zakażenia grzybicze, stosowanie niektórych leków, czy narażenie na toksyny.
4. Symptomy zapalenia serca
Objawy zapalenia mięśnia sercowego w dużej mierze zależą od przyczyny, która wywołała chorobę. Wśród najczęściej występujących objawów zapalenia mięśnia sercowego wymienia się osłabienie wydolności fizycznej, zmęczenie, występowanie duszności.
Kolejnym ważnym objawem zapalenia mięśnia sercowego są dolegliwości bólowe w klatce piersiowej, kołatanie serca, zaburzenia rytmu pracy tego najważniejszego mięśnia. Może to prowadzić do następnego objawu zapalenia mięśnia sercowego, czyli do omdleń.
Każdy poszczególny przypadek zapalenia mięśnia sercowego może różnić się objawami nietypowymi, towarzyszącymi. Objawami zapalenia sercowego mogą więc być też: bladość skóry, ochłodzenie i obrzęki kończyn, niewielka różnica pomiędzy wartościami ciśnienia skurczowego i rozkurczowego, szmery u podstawy płuc, płyn w jamie opłucnej lub brzusznej.
Objawem zapalenia mięśnia sercowego może być też tachykardia nasilająca się już np. przy wstaniu z łóżka i utrzymująca się przez dłuższy czas. Objawem towarzyszącym zapaleniu mięśnia sercowego może być też tarcie osierdziowe. Chory może doświadczać też biegunek i wymiotów.
Zobacz także:
5. Leczenie zapalenia mięśnia sercowego
Ważne jest szybkie rozpoznanie objawów zapalenia mięśnia sercowego, gdyż wtedy można podjąć odpowiednie leczenie, które zależy przede wszystkim od tego, co wywołało chorobę.
Inaczej specjalista prowadzi leczenie zapalenia wywołanego infekcją wirusową, inaczej bakteryjną. Wybór metody leczenia zależy też od tego, jak nasilony jest stan zapalny. Jeżeli zapalenie mięśnia sercowego przebiega łagodnie, zazwyczaj wystarcza przyjmowanie odpowiednich leków i odpoczynek.
W cięższych przypadkach zaleca się hospitalizację chorego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.