Trwa ładowanie...

ZUS chce zmian w zasiłkach. Dotyczą także kobiet w ciąży

 Ewa Rycerz
14.05.2021 19:20
ZUS chce zmian w zasiłkach
ZUS chce zmian w zasiłkach (Getty Images)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma pomysł na ograniczenie wycieku miliardów złotych. Proponuje zmiany w zasiłkach chorobowych. Dotyczyć one mają także kobiet ciężarnych. Zmiany w zasiłkach ZUS zaproponował w specjalnie przygotowanym programie przedstawionym w trakcie posiedzenia Rady Przedsiębiorców, jakie zorganizował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

spis treści

1. Sumowanie zwolnień chorobowych

Najważniejsze zmiany dotyczą umowania zwolnień chorobowych i zakładają łączenie tego okresu bez względu na to, na jaką chorobę zwolnienie będzie wystawiane. Teraz każdemu pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy za 182 dni przebywania na zwolnieniu. Jeśli po tym czasie obywatel zachoruje na inną chorobę, ten czas naliczany jest od początku. Otwiera to furtkę do oszustw pracowniczych.

Dlatego ZUS chce, by po zmianach, zwolnienia lekarskie, niezależnie od rodzaju choroby, sumowały się i łączyły w jeden okres zasiłkowy. Nowy okres naliczeniowy do zasiłku zaczynałby się dopiero po 90 dniach od wykorzystanego limitu 182 dni.

2. Zmiany dla ciężarnych

Zobacz film: "Im dłuższy czas opłacania składek, tym wyższy zasiłek macierzyński"

Zmiany, jakie proponuje ZUS, dotyczyć mają także kobiet, które spodziewają się dziecka. Obecnie nie obowiązuje ich okres po uzyskaniu zatrudnienia, w którym nabywają one prawa do zasiłku chorobowego, tymczasem przepis ten obowiązuje każdego podatnika.

Teraz ZUS chce, by objęte nim zostały również kobiety w ciąży, które podejmują zatrudnienie.

3. Zasiłek po zwolnieniu krótszy, wyższy zasiłek poszpitalny

Proponowane przez Zakład nowości to również skrócenie prawa do zasiłku chorobowego w przypadku osób, które zakończyły umowę o pracę. Obecnie mogą one przebywać na zwolnieniu 182 dni. Nowe plany zakładają, że będzie to jedynie 30 dni.

Wśród tych dość niekorzystnych dla pracowników zmian, znalazła się też jedna pozytywna. Mowa o wypłacie zasiłku za pobyt w szpitalu. Teraz wynosi on 70 proc. wynagrodzenia, a w przypadku kobiet ciężarnych - 100 proc. ZUS chce, by za czas pobytu w szpitalu pracownicy otrzymywali 80 proc. pensji.

Nowością ma być także zautomatyzowanie wypłat zasiłków, co w praktyce oznaczałoby brak obowiązku składania odpowiednich wniosków, np. o zasiłek macierzyński.

ZUS podkreśla, że celem tych zmian jest nie tylko zabieganie wyciekowi miliardów złotych rocznie na "lewe zwolnienia", ale także skupienie w jednym miejscu (ZUS) rozliczania wszystkich składek i wypłaty zasiłków. Zwolnieni z tego obowiązku zostaliby pracodawcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze