Trwa ładowanie...

Swędzenie było nie do zniesienia. Tak objawiał się rak trzustki

 Paula Jakubasik
17.04.2024 11:37
Pierwsze objawy raka trzustki. Pojawiły się w toalecie
Pierwsze objawy raka trzustki. Pojawiły się w toalecie (Instagram)

Matthew Rosenblum w wieku 32 lat zauważył pogorszenie swojego samopoczucia, nie spodziewał się jednak, że usłyszy tak druzgocącą diagnozę. Lekarze wykryli u niego raka trzustki i ocenili, że przeżyje zaledwie ok. 12 miesięcy. Jakie objawy wystąpiły u mężczyzny?

spis treści

1. Nietypowe objawy

Matthew Rosenblum zauważył, że coś jest nie tak w styczniu 2021 roku. Nagle zgubił kilka kilogramów, a kolor stolca zmienił się na biały.

Pewnego dnia objawy uderzyły go dotkliwie.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

- Na początku myślałem, że mam kaca. Poprzedniego wieczoru wypiłem kilka piw, więc położyłem się do łóżku – powiedział Rosenblum w rozmowie z "The Patient Story".

Mężczyzna powiązał to też z problemami żołądkowo-jelitowymi wywołanymi chorobą Leśniowskiego-Crohna. Jednak kilka dni później doświadczył uporczywego swędzenia dłoni i stóp, co zmusiło go do wizyty lekarskiej.

Badania krwi ujawniły, że Matthew ma wysokie stężenie bilirubiny w organizmie, czyli barwnika żółciowego powstającego w wyniku rozpadu erytrocytów. Lekarze początkowo podejrzewali zablokowanie przewodu żółciowego, co mogło też wpłynąć na nietypowy kolor kału.

Wykonano zabieg założenia stentu, ale dolegliwości powróciły po kilku miesiącach. Początkowo wykluczano nowotwór, ale pogłębione badania pozwoliły na postawienie diagnozy raka trzustki w czwartym stadium.

Rak trzustki często nazywany jest "cichym zabójcą", ze względu na to, że przez długi czas rozwija się bezobjawowo i w wielu przypadkach prowadzi do śmierci.

2. Terapia celowana

Matthew miał zostać poddany operacji Whipple'a, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu z powodu przerzutów do innych narządów. Ostatecznie poddano go półrocznej chemioterapii, tak intensywnej, że doprowadziła do uszkodzenia nerwów. Niestety nie wpłynęła pozytywnie na wielkość guza, mężczyzna zaczynał myśleć, że nie uda mu się wrócić do zdrowia.

Lekarze odkryli, że Matthew ma mutację w genie BRCA2, co wpłynęło na zastosowanie terapii celowanej. Mężczyzna dostał kombinację preparatów chemioterapeutycznych: gemcytabiny, nab-paklitakselu i cisplatyny.

Po trzech miesiącach niektóre plamy na wątrobie zaczęły znikać. Do marca w ciele Matthew nie było już żadnych zmian poza guzem pierwotnym, który został w większości usunięty niecały rok później. Przez kolejne lata mężczyzna będzie badany, by jak najszybciej wykryć ewentualny nawrót choroby.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze