Trwa ładowanie...

Alarmuje, że zawał jest blisko. "Połowa zgłasza te objawy ostrzegawcze"

 Paula Jakubasik
14.03.2024 12:21
Nietypowy objaw. Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca?
Nietypowy objaw. Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? (Getty Images)

Choroby układu sercowo-naczyniowego od wielu lat stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szacuje się, że rokrocznie około 70 tys. osób dostaje zawału serca, a 20 proc. z nich nie przeżyje następnego roku. Incydenty sercowe są bardzo niebezpieczne i w przypadku ich wystąpienia liczy się dosłownie każda minuta. Okazuje się, że nietypowy objaw poprzedza zawał serca o nawet 24 godziny.

spis treści

1. Objawy występujące przed zawałem

Statystyki udowadniają, że aż 9 na 10 osób doświadcza zawału serca poza szpitalem, nagłe zatrzymanie krążenia, jak sama nazwa wskazuje, występuje bez ostrzeżenia i w najmniej spodziewanym momencie.

Najnowsze badania sugerują jednak, że organizm daje sygnały o zbliżającym się niebezpieczeństwie nawet kilkanaście godzin wcześniej. Niestety objawy poprzedzające zawał serca są mało charakterystyczne.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Wyniki opublikowane w "Lancet Digital Health" wskazują dodatkowo, że dolegliwości występujące przed zawałem różnią się w zależności od płci. U mężczyzn typowym objawem jest nagły ból w klatce piersiowej, natomiast u kobiet duszności i trudności z oddychaniem.

- Połowa mężczyzn i kobiet zgłasza te objawy ostrzegawcze przed zatrzymaniem krążenia - mówi autor badania Sumeet Chugh, lekarz i dyrektor medyczny Heart Rhythm Center w Cedars Sinai Medical Center w Los Angeles.

Badacze są przekonani, że świadomość na ten temat może uratować życie, ponieważ w przypadku zawału decydujące są pierwsze minuty. Właściwe rozpoznanie sygnałów alarmowych może znacząco zwiększyć szanse na przeżycie.

Dr Chough i współpracownicy próbowali odkryć symptomy, które pojawiają się przed zatrzymaniem krążenia. Uzyskane dane porównywali z badaniami osób, które skorzystały z pomocy medycznej, ale nie doszło u nich do wystąpienia zawału.

Podobne badania odbyły się w hrabstwach Ventura w Kalifornii i Portland w stanie Oregon. Okazuje się, że połowa z 823 osób, które doświadczyły incydentu sercowego, skarżyła się na duszności lub ból w klatce piersiowej.

Symptomy te są jednak na tyle mało charakterystyczne, że większość osób po prostu je bagatelizuje. Dane wskazują, że jedynie 20 proc. osób zaniepokoiło się swoim stanem zdrowia na tyle, by wezwać pogotowie ratunkowe.

2. Jak rozpoznać zawał?

Serce jest narządem niezbędnym do funkcjonowania całego organizmu, więc jakiekolwiek zaburzenia w jego pracy wpływają na wiele innych organów. Duszności i ból w klatce piersiowej występowały najczęściej, ale objawy incydentu sercowego to także inne dolegliwości:

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze