Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Objawy atopowego zapalenia skóry są prowokowane przez alergeny. U niemowląt pojawia się wysypka, skóra staje się sucha, świąd nasila się po spoceniu, wokół oczu pojawia się zaciemnienie. Pielęgnacja niemowląt w tym czasie powinna opierać się przede wszystkim na eliminacji czynników zaostrzających chorobę. Dlatego ważnym elementem leczenia AZS jest wiedza, jak pomóc choremu.

Spis treści:
 1. 1. Problemy skórne u niemowląt
 2. 2. Objawy i leczenie atopowego zapalenia skóry

1. Problemy skórne u niemowląt

Atopowe zapalenie skóry ma również inną nazwę – nazywane jest też świerzbiączką. Pojawia się u niemowląt między 3 a 6 miesiącem życia. Przyczyny atopowego zapalenia skóry mają podłoże genetyczne. Choroba jest prowokowana przez skazę atopową. Skaza atopowa to nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego na alergeny.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt przebiega etapami. Pierwszym jest wyprysk atopowy wczesnego dzieciństwa. Zmiany skórne występujące u niemowląt lokalizują się głównie na twarzy. Skóra dziecka łuszczy się i sączy, pojawiają się na niej wykwity rumieniowe. Jeżeli choroba się nasila, wówczas dochodzi do częstszych zakażeń drobnoustrojami.

Kolejny etap to wyprysk atopowy późnego dzieciństwa. W tym przypadku zmiany chorobowe ujawniają się na zgięciach kończyn, nadgarstkach, karku, twarzy, tułowiu. Wykwity są niezwykle swędzące. Ostatnie etap to wyprysk atopowy okresu młodzieńczego. Swędzące zmiany skórne, liszaje, wypryski pojawiają się na całym ciele. Są odpowiedzialne za powiększenie węzłów chłonnych. Częściej występują u osób z astmą oskrzelową i katarem siennym.

2. Objawy i leczenie atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt wywołuje nieprzyjemne objawy. Zmiany skórne u niemowląt to:

 • zmiany zapalne skóry (często nawracające),
 • suchość skóry,
 • biały dermografizm (po potarciu skóra staje się biała),
 • przedni fałd szyjny (wywołany suchością i pogrubieniem skóry),
 • wysypka u niemowląt (świąd po spoceniu się, pokrzywka),
 • nietolerancja wełny, pokarmów (zwłaszcza mleka krowiego, jaj i ryb),
 • fałd skóry pod dolną powieką,
 • nawrotowe zapalenie spojówek,
 • blednięcie i czerwienienie skóry występujące jednocześnie.

Objawy atopowego zapalenia skóry nasilają się pod wpływem czynników zaostrzających chorobę (należą do nich: wełna, niektóre pokarmy, np. mleko krowie, gluten w pożywieniu) oraz pod wpływem negatywnych emocji – stresu, zdenerwowania, niepokoju.

Leczenie choroby polega na miejscowym stosowaniu maści neutralnych oraz, co ważniejsze, na eliminacji czynników alergizujących. Odpowiednia pielęgnacja niemowląt musi uwzględniać właściwą dietę i hypoalergiczne środowisko. Atopowe zapalenie skóry często jest prowokowane przez mleko krowie, czynniki drażniące znajdujące się w mydłach, proszkach do prania, kurz domowy, pierze, sierść zwierząt, wełnę i siano. Właściwa pielęgnacja przy atopowym zapaleniu skóry powinna polegać na minimalizowaniu kontaktu niemowlaka z powyższymi alergenami. Po zastosowaniu się do tych wytycznych choroba często przestaje się rozwijać.

Porozmawiaj o tym na Forum Ciąża i dziecko »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Krostki na twarzy noworodka

Witam serdecznie! Moja 4 miesięczna córeczka od 3 tygodni ma krosteczki na twarzy. Najpierw...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 5 następnych

Artykuły Skóra niemowlęcia

Atopowe zapalenie skóry
Dermatologia Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry związane jest z zaburzeniem układu immunologicznego. Objawia się zmianami skórnymi i świądem skóry. Może być mylone z łuszczycą. Jak więc je odróżnić?

Pielęgnacja niemowlęcia Pielęgnacja skóry niemowląt

Pielęgnacja skóry niemowląt wymaga od rodziców szczególnej dbałości. Skóra niemowlęcia nie jest tak dobrze ukształtowana jak skóra dorosłego człowieka, przez co jest skłonna do podrażnień i wrażliwa.

Zapalenie skóry
Problemy skórne Zapalenie skóry

Objawy zapalenia skóry to wszelkiego rodzaju zmiany skórne, którym niekiedy...

Alergiczne zapalenie skóry
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry Alergiczne zapalenie skóry

Alergiczne zapalenie skóry to schorzenie, które objawia się zwykle uporczywym...

Diagnostyka alergii Atopowe testy naskórkowe

Alergia to choroba, nad którą można zapanować. W celach diagnostycznych przeprowadza...

Kolka u niemowlęcia Odwodnienie u niemowląt

Odwodnienie u niemowląt jest bardzo niebezpieczne. Może prowadzić do osłabienia organizmu, skrajnego niedoboru elektrolitów i skutkować koniecznością hospitalizacji.

Akcesoria higieniczne i zdrowotne Gruszka dla niemowląt

Gruszka dla niemowląt jest podstawowym elementem wyprawki dla dziecka. Czyszczenie noska za pomocą gruszki jest efektywne i na dość długo pozwala odetkać drogi oddechowe dziecka.

Zaparcia Zaparcia u niemowląt

Często myślimy, że zaparcia dotyczą tylko osób dorosłych (50% kobiet i 25% mężczyzn...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij