Trwa ładowanie...

Badanie prolaktyny

Avatar placeholder
13.02.2020 22:54
Badanie prolaktyny
Badanie prolaktyny (Zdjęcie przedstawiające zabieg pobierania krwi / Shutterstock)

Hormony a zachowanie we krwi ma na celu ustalenie poziomu tego hormonu, który jest wydzielany przez gruczoły przysadki. U ciężarnych kobiet poziom prolaktyny jest wysoki, co służy produkcji mleka. Ilość prolaktyny wzrasta nawet 10-20-krotnie. Po urodzeniu dziecka poziom prolaktyny jest nadal wysoki, jeśli kobieta karmi piersią. U młodych matek karmiących dziecko mlekiem modyfikowanym poziom prolaktyny szybko wraca do normy. U mężczyzn i kobiet nie będących w ciąży gruczoły także produkują prolaktynę, ale nie wiadomo do końca, w jakim celu. Poziom tego hormonu jest różny w ciągu dnia, najwyższy jest w czasie snu i zaraz po obudzeniu. Poziom prolaktyny rośnie także w czasie stresu oraz po przyjęciu niektórych leków.

spis treści

1. Wskazania do testu prolaktyny

Badanie prolaktyny przeprowadza się, by ustalić przyczynę nietypowej wydzieliny z sutków, a także gdy kobieta przestała miesiączkować. Wskazaniem do badania są także trudności z zajściem w ciążę. W przypadku mężczyzn bada się poziom prolaktyny, gdy istnieje podejrzenie problemów z gruczołem przysadki. Badanie jest zalecane również wtedy, gdy mężczyzna doświadcza zaniku popędu seksualnego lub cierpi na zaburzenia erekcji. Poziom prolaktyny należy ustalić także w przypadku bardzo niskiego poziomu testosteronu u mężczyzny. Test hormonu powinien być również przeprowadzony, by sprawdzić, czy guz w gruczole przysadki powoduje produkcję dużych ilości prolaktyny.

Poziom prolaktyny w organizmie (PRL) bada się głównie przy nieregularnych miesiączkach. Jest to również wskazane w sytuacjach takich jak wyciek z piersi oraz przy niemożności zajścia w ciążę.

2. Przebieg badania poziomu prolaktyny

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Wpływ hormonów na osobowość"

Do badania prolaktyny należy się przygotować. Nie wolno jeść ani pić przez określoną liczbę godzin przed testem – test przeprowadza się zwykle około 3 godziny po obudzeniu, między 8 a 10 rano. Nie należy ćwiczyć ani stresować się przed badaniem. Badani są zwykle proszeni o siedzenie w miejscu przez około pół godziny przed pobraniem krwi. Na 24 godziny przed badaniem zaleca się powstrzymanie od stymulacji sutków, gdyż może ona podnieść poziom hormonu. Krew pobiera się z żyły w ręce. Pobieranie krwi przebiega tak jak w przypadku zwykłych badań kontrolnych. Część osób może odczuwać lekkie ukłucie, inni nie czują żadnego dyskomfortu. W miejscu nakłucia może pojawić się mały siniak. Ryzyko jego powstania jest mniejsze, jeśli po pobraniu krwi przytrzymujemy wacik mocno przy skórze. Osoby, które cierpią na zaburzenia krzepnięcia krwi mogą doświadczyć krwawienia lub pojawienia się skrzepu. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo problemów, należy poinformować osobę pobierającą krew o swoich dolegliwościach.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Wyniki badania prolaktyny

Prawidłowe wartości badania różnią się w poszczególnych laboratoriach. Przyjmuje się, że normalny poziom prolaktyny u kobiet nie będących w ciąży wynosi 4-23 nanogramów na mililitr (ng/mL) lub 4-23 mikrogramów na litr (mcg/L). W przypadku mężczyzn prawidłowy wynik powinien mieścić się w przedziale 3-15 ng/mL lub 3-15 mcg/L. Natomiast u kobiet ciężarnych właściwy wynik to 34-386 ng/mL lub 34-386 mcg/L. Wysoki poziom prolaktyny (powyżej 200 ng/mL) może oznaczać guza gruczołu przysadki. Im wyższy poziom hormonu, tym większe prawdopodobieństwo choroby. Jeśli badania wykazały poziom prolaktyny powyżej 200 ng/mL, zwykle przeprowadza się badanie rezonansem magnetycznym. Należy pamiętać, że niski lub normalny poziom hormonu nie oznacza braku guza. Wysoki poziom prolaktyny może oznaczać także ciążę, chorobę wątroby, chorobę nerek lub niedoczynność tarczycy.

Zobacz także

Na wynik badania prolaktyny wpływ mogą mieć: intensywny wysiłek, stres, problemy ze snem, stymulacja sutków, przyjmowanie niektórych leków lub kokainy, a także odbycie badania znacznikiem radioaktywnym w ciągu tygodnia poprzedzającego badanie prolaktyny.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze