Trwa ładowanie...

Ciągle miał zgagę. Gdy pojawiła się czkawka, było już za późno

 Patrycja Pupiec
24.11.2023 16:31
Całe życie miał zgagę. Diagnoza raka nim wstrząsnęła
Całe życie miał zgagę. Diagnoza raka nim wstrząsnęła (Instagram)

Z nietypowym objawem Joe Moore zmagał się niemal całe życie. Nigdy nie zastanawiał się nad przyczyną i skutkami dokuczającej mu zgagi, dlatego diagnoza, jaką postawili lekarze, była dla niego ogromnym zaskoczeniem.

spis treści

1. Powielał błędy ojca

Na zgagę Joe Moore cierpiał od 15. roku życia. Jego ojciec również zmagał się z tym problemem, więc obserwował, jak on sobie z nim radzi. Niestety, łatwo wpadł w błędne koło. W to samo, w którym znajdował się jego tata.

Wzorując się na swoim rodzicielu, Joe ratował się lekami na zgagę dostępnymi bez recepty i sodą oczyszczoną. W miarę upływu czasu nieprzyjemne objawy jeszcze bardziej się nasilały, szczególnie po zjedzeniu posiłku późnym wieczorem.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Po latach przyznał się do swojej niewiedzy i podkreślił, że nie zdawał sobie sprawy, że jedynie uśmierzał ból, a stosowane przez niego podejście nadal wyrządzało szkody w organizmie. Dopiero, gdy pojawił się nowe symptomy, zaczął zastanawiać się nad swoim zdrowotnym problemem.

2. Badania wykazały raka

Gdy Moore zaczął cierpieć na nocne czkawki i odczuwać dziwne uczucie w klatce piersiowej, zaczął bać się, że coś jest nie tak. Udał się do lekarza pierwszego kontaktu, który skierował go na bardziej szczegółowe badania.

Joe wykonał endoskopię, która ujawniła zaawansowanego raka przełyku. Lekarz wyjaśnił, że choroba jest w trzecim stadium i daje mu maksymalnie rok życia.

Następny rok mężczyzna poświęcił na uporządkowanie swoich spraw. W ciągu tego czasu przechodził chemioterapię, a potem radioterapię. Medykom zależało, by agresywnie zaatakować nowotwór i dzięki temu, leczenie zakończyło się sukcesem, a on stał się wolny od raka.

3. To nie jest profilaktyka

Lekarz wyraźnie zaznaczyli, że choroba może powrócić, a gdy zaproponowali usunięcie chorej części przełyku, by zmniejszyć ryzyko, Joe się nie zawahał. Dziś musi mierzyć się z konsekwencjami zachorowania i leczenia.

I choć żołądek mężczyzny jest o jedną czwartą mniejszy niż przed diagnozą, musi spać w konkretnej pozycji i wymiotuje nawet kilkadziesiąt razy w miesiącu, nowa normalność nie przeszkadza mu cieszyć się tym, że nadal żyje. Przyznaje także, że gdyby nie czkawki, pewnie nadal leczyłby się na własną rękę i poznał diagnozę znacznie później.

Lekarze podkreślają, że choć łatwo pozbyć się zgagi lekami, to nie jest metoda profilaktyczna nowotworu przełyku, ponieważ najpierw należy odkryć jej przyczynę.

Profilaktyka tego raka obejmuje badania, a także zmianę nawyków na lepsze. Chodzi przede wszystkim o rzucenie palenia, unikanie nadmiarowych kilogramów i ograniczenie spożywania alkoholu.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze