Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

EEG elektroencefalografia - wskazania, przygotowanie, przebieg

Avatar placeholder
06.04.2021 18:40
EEG elektroencefalografia - wskazania, przygotowanie, przebieg
EEG elektroencefalografia - wskazania, przygotowanie, przebieg

EEG (elektroencefalografia) jest badaniem czynności bioelektrycznej mózgu człowieka i polega na jej rejestracji i analizowaniu prądów czynnościowych mózgu przy pomocy elektrod umieszczonych na skórze głowy według określonego schematu. Elektroencefalografia​ jest użyteczne w diagnozowaniu wielu chorób ośrodkowego układu nerwowego, a zwłaszcza padaczki.

spis treści

1. EEG elektroencefalografia - wskazania

EEG elektroencefalografia ułatwia różnicowanie schorzeń czynnościowych i organicznych mózgu. W wielu schorzeniach mózgu EEG pozwala umiejscowić proces chorobowy. Badanie elektroencefalograficzne ma istotne znaczenie u pacjentów z padaczką, w diagnostyce chorych nieprzytomnych, w encefalopatiach metabolicznych, w zapaleniu mózgu oraz po urazach czaszkowo-mózgowych. Badanie EEG jest również stosowane u pacjentów z guzami mózgu i naczyniopochodnym uszkodzeniem mózgu. Elektroencefalografia​ ma także zastosowanie w diagnostyce zaburzeń snu oraz monitorowaniu czynności mózgu podczas operacji. Nowe metody obrazowe obniżyły jednak rangę tego badania w diagnostyce wielu procesów patologicznych.

2. EEG elektroencefalografia - przygotowanie

EEG elektroencefalografia wymaga przygotowania. Przed elektroencefalografią nie powinno się przyjmować leków pobudzających lub hamujących ośrodkowy układ nerwowy. Przed EEG nie wolno pić napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę, a na badanie EEG należy przyjść po spożyciu lekkiego posiłku, aby nie występowały spadki poziomu cukru we krwi. Przed elektroencefalografią powinno się umyć włosy, a pacjent powinien przyjść wypoczęty i wyspany.

Zobacz film: "Co 8 minut dochodzi do udaru mózgu. Zapobiegajmy udarom!"
4 nawyki niebezpieczne dla mózgu. Pozbądź się ich natychmiast
4 nawyki niebezpieczne dla mózgu. Pozbądź się ich natychmiast [5 zdjęć]

Prawidłowe działanie mózgu to gwarancja zdrowia i życia. Organ ten jest odpowiedzialny za wszystkie

zobacz galerię

3. EEG elektroencefalografia - przebieg

EEG elektroencefalografia jest dość mocno skomplikowanym badaniem. Elektroencefalogram, czyli graficzny zapis badania EEG składa się z rozmaitych elementów, które odpowiadają pewnym zjawiskom bioelektrycznym w mózgu. Rejestruje się dwa rodzaje zapisu - tak zwany zapis spoczynkowy (badany siedzi lub leży nieruchomo z zamkniętymi oczami) oraz zapis po zastosowaniu różnych metod aktywujących (hiperwentylacji, fotostymulacji, rzadziej snu fizjologicznego i rozmaitych środków farmakologicznych).

Zapis elektroencefalografii składa się z tak zwanych fal i rytmów o różnych częstotliwościach i amplitudzie. Wyróżniamy fale i rytmy alfa, beta, theta, delta, fale ostre i różne złożone elementy, jak zespoły iglicowe lub wieloiglicowe. Prawidłowe EEG dorosłego człowieka w spoczynku i przy zamkniętych oczach składa się z rytmu alfa (głównie w okolicach potylicznych i ciemieniowych mózgu) oraz rytmu beta (przednie okolice mózgu). Po otwarciu oczu rytm zanika (jest to tak zwana reakcja zatrzymania) i pojawia się ponownie po ich zamknięciu. Ponadto u 15-20 proc. ludzi zdrowych występują w zapisie fale theta, a także spłaszczenie zapisu (mała ilość rytmu alfa i jego niska amplituda). Nieprawidłowy zapis EEG może wykazywać zniekształcenia rytmu, jego zniknięcie, znaczną asymetrię zapisu lub pojawianie się fal patologicznych (theta, delta, iglice i inne elementy złożone).

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Elektroencefalografia jest wykonywana na stojąco i siedząco. Na głowie umieszczane są 24 elektrody, zgodnie z międzynarodową konwencją. Skóra głowy w miejscach zamocowania elektrod powinna być odtłuszczona przez wykonującego elektroencefalografię za pomocą alkoholu i eteru. Dla poprawienia przewodnictwa elektrycznego powierzchnia elektrod zostaje pokryta specjalnym żelem lub pastą przewodzącą. W czasie elektroencefalografii pacjent powinien być zrelaksowany i pozostać w bezruchu. Podczas badania EEG należy wykonywać: próbę otwierania i zamykania oczu, 3 - 4 minutową hiperwentylację oraz fotostymulację. Całe badanie EEG trwa około 20 minut. Wyniki elektroencefalografii podawane są w formie opisu z dołączonym wykresem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze