Trwa ładowanie...

Są już w Polsce. Zostały zaobserwowane na Dolnym Śląsku

Avatar placeholder
05.05.2024 10:29
Kleszcze z Afryki dotarły do Polski
Kleszcze z Afryki dotarły do Polski (Getty Images)

Sezon wiosenno-letni co roku wiąże się ze zwiększonym zagrożeniem ze strony kleszczy. Jednak teraz do grona pajęczaków, które znamy z polskich lasów, dołączył także nowy okaz z Afryki. Wyjaśniamy, czy należy się go bać i jak można go odróżnić od kleszcza pospolitego.

spis treści

1. Kleszcz wędrowny w Polsce. Jakie choroby roznosi?

Kleszcze z gatunku Hyalomma marginatum nazywane są także "kleszczami wędrownymi". Są z reguły sporo większe od tych najbardziej powszechnie występujacych, mają około 8 mm długości i wyróżniają się pasiastymi odnóżami.

O nowej odmianie obecnej w Polsce poinformowało już wielu ekspertów, między innymi specjalista chorób zakaźnych prof. Krzysztof Simon, który wypowiadał się na ten temat na antenie TVP3 Wrocław. Lekarz podkreślał, że warto zachować ostrożność w kontekście tych owadów, gdyż mogą roznosić wirusy poważnych chorób takich jak gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, a także bakterie zwane riketsjami.

Zobacz film: "Kleszcze nie gryzą wszystkich tak samo"

Owady z tego gatunku zostały zaobserwowane m.in. na Dolnym Śląsku, o czym poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Badacze uspokajają jednak, że kleszcz wędrowny nadal nie stanowi większego zagrożenia niż kleszcz pospolity, który odpowiedzialny jest za liczne przypadki zakażeń boreliozą i babeszjozą, a także za poważne choroby pokroju kleszczowego zapalenia mózgu, które nieleczone mogą doprowadzić do bardzo poważnych powikłań neurologicznych, a także stawowych i sercowych.

2. Jak chronić się przed kleszczami wędrownymi?

Owady te rozprzestrzeniają się po kolejnych krajach głównie za pomocą dzikiego ptactwa. Warto więc mieć to na uwadze przy wizytach w lasach i na innych zielonych terenach i nie narażać się na kontakt z ptakami, nawet jeśli są łagodne i mało płochliwe.

Należy także pamiętać o standardowych środkach ochrony przed kleszczami, czyli stosowaniu repelentów w sprayu czy kremie, a także o wybieraniu zabudowanej odzieży (zasłaniającej kończyny) na wycieczki po łonie natury. Nie powinno się także pomijać rutynowego sprawdzania całego ciała na obecność wczepionych kleszczy po każdej wycieczce do lasu - najlepiej pod prysznicem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze