Trwa ładowanie...

Mężczyźni częściej mają glejaka. Jakie są objawy?

Avatar placeholder
07.02.2022 21:22
Mężczyźni częściej mają glejaka i gorzej reagują na leczenie
Mężczyźni częściej mają glejaka i gorzej reagują na leczenie (123rf.com)

Glejaki to nowotwory charakteryzujące się wyjątkowo poważnym przebiegiem i w większości przypadków – złym rokowaniem. Choroba statystycznie częściej zdarza się u mężczyzn. Badacze próbują wyjaśnić ten mechanizm, by odkryć metody skutecznego leczenia.

spis treści

1. Mężczyźni częściej chorują na glejaka

W Polsce glejak to 9. najczęściej zabijający mężczyzn nowotwór w Polsce. U kobiet jest na 13. miejscu wśród najczęstszych przyczyn zgonu z powodu choroby nowotworowej. 5-letnie przeżycie zwykle udaje się u mniej niż 20 proc. pacjentów, niezależnie od płci.

Naukowcy starają się wyjaśnić mechanizm odpowiedzialny za większą częstotliwość występowania tego schorzenia u mężczyzn. Zauważono też, że mężczyźni z chorobami nowotworowymi ośrodkowego układu nerwowego reagują gorzej od kobiet na wdrażane leczenie. Terapia nie przynosi u mężczyzn tak dobrych efektów, jak u płci przeciwnej.

Zobacz film: "Były Króliczek Playboya walczy z rakiem mózgu"

Dr Josh Rubin, neuroonkolog z Washington University w St. Louis analizował stan zdrowia i reakcję na leczenie u cierpiących z powodu glejaka 63 pacjentów obu płci. Wyniki nowych badań opublikowano w ”Science Translational Medicine”.

2. Inna struktura glejaka u mężczyzn

Dr Rubin wraz z zespołem zaobserwował procesy rozwoju glejaków w zależności od płci pacjenta. Zauważono, że różnice pojawiają się już na poziomie struktury zmian nowotworowych. To przyczyna gorszych reakcji mężczyzn na leczenie.

Zauważono, że na kobiety lepiej działało leczenie onkologiczne. Zarazem stwierdzono, że nie było to powodowane różnicami hormonalnymi między płciami.

Glejaki różnią się podtypami. Zauważono, że niektóre podtypy są łatwiejsze do wyleczenia. Jednak nawet przy najbardziej sprzyjających okolicznościach, kobiety żyły średnio 3 lata, zaś mężczyźni około 18 miesięcy.

W przypadku gorszych podtypów, przeżywalność wynosiła około roku niezależnie od płci. Jednak nadal była dłuższa u kobiet.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

3. Konieczność personalizowania leczenia glejaka

Zdaniem doktora Rubina jest to po pierwsze dowód na konieczność personalizowania terapii wobec każdego pacjenta. U kobiet genetycznie inaczej przebiega rozprzestrzenianie się komórek rakowych. U mężczyzn zaobserwowano inne namnażanie zmian nowotworowych. Wynika to z faktu, że kobiety mają dwa chromosomy X, podczas gdy męskie X i Y mogą powodować wyciszenie niektórych genów.

Brak zdublowanego chromosomy X skutkuje u mężczyzn również częściej występującymi wadami genetycznymi. Nie zauważono, żeby hormony męskie i żeńskie wpływały na rozwój raka.

Badania mają być kontynuowane. Naukowcy chcą wziąć pod lupę również inne typy nowotworów i ich przebieg u pacjentów w zależności od płci.

4. Objawy glejaka

Objawy glejaka mogą się różnić w zależności od lokalizacji guza. Niepokój powinny wzbudzić uporczywe bóle głowy, nudności i wymioty, osłabienie zdolności poznawczych, zaburzenia myślenia, niedowłady kończyn, zaburzenia czucia i/lub mowy, problemy z odbiorem bodźców wzorkowych i/lub słuchowych, problemy z utrzymaniem równowagi, problemy z pamięcią, napady padaczki, stwierdzony w badaniach obrzęk mózgu.

Niestety, niezależnie od płci, szanse na powodzenie wyleczenia glejaka są niewielkie. Te same terapie u kobiet są mimo wszystko skuteczniejsze. Nie bez powodu średnia długość życia kobiet jest większa niż u panów. Mężczyźni umierają młodziej i częściej zapadają na nowotwory.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze