Trwa ładowanie...

Mezoterapia mikroigłowa a blizny pourazowe – skuteczność, efekty, skutki uboczne

 Katarzyna Kurek
30.05.2023 16:43
Mezoterapia mikroigłowa a blizny pourazowe to kwestia, która budzi zainteresowanie osób zmagających się z tego rodzaju zmianami
Mezoterapia mikroigłowa a blizny pourazowe to kwestia, która budzi zainteresowanie osób zmagających się z tego rodzaju zmianami (Adobe Stock)

Mezoterapia mikroigłowa a blizny pourazowe to temat, który może zainteresować osoby zmagające się z efektami mechanicznego naruszenia ciągłości skóry. Zabieg zapewnia silne właściwości naprawcze, które pozwalają minimalizować tego typu zmiany. Jak często poddawać się zabiegom, by uzyskać dobre rezultaty? Na czym polega mezoterapia mikroigłowa?

spis treści

1. Czym jest mezoterapia mikroigłowa?

Mezoterapia mikroigłowa to zabieg, który polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry. Odbywa się to poprzez nakłuwanie mechaniczne przy pomocy cieniutkich igiełek. Jest to metoda pośrednia między bardziej inwazyjną mezoterapią igłową a mezoterapią bezigłową.

Mezoterapia mikroigłowa jest bardzo wszechstronna, może być wykorzystywana w leczeniu wielu dolegliwości. Zabieg można wykonywać nie tylko na twarzy, ale także innych obszarach ciała, jak szyja, brzuch, pośladki, a nawet skóra głowy.

Zobacz film: "Sposób mamy na rozstępy"

Wskazaniem do mezoterapii mikroigłowej są m.in.:

2. Mezoterapia mikroigłowa a blizny pourazowe

Blizny pourazowe to zmiany, które powstają na skórze w konsekwencji procesu gojenia po urazie mechanicznym (np. skaleczeniu, uderzeniu, pogryzieniu przez psa). Zmiany powstają w wyniku przedłużonego czasu gojenia. W miejscu ubytku skóry właściwej tworzy się tkanka łączna włóknista.

Blizny pourazowe charakteryzują się zmienionym wyglądem skóry w obrębie urazu. Dlatego też nierzadko stają się dużym problemem natury estetycznej, zwłaszcza gdy defekt zlokalizowany jest na często eksponowanej skórze (np. na twarzy, dekolcie).

Jedną z metod radzenia sobie z bliznami pourazowymi jest mezoterapia mikroigłowa. Stosowane w zabiegu substancje aktywne oraz mikronakłucia stymulują powstawanie nowych włókien kolagenowych i elastyny, a tym samym prowadzą do przebudowy skóry w obszarze zabiegowym.

3. Mezoterapia mikroigłowa – korzyści dla skóry w leczeniu blizn pourazowych

Zabieg redukuje blizny pourazowe, sprawia, że ich widoczność jest znacznie mniejsza. Warto jednak pamiętać o tym, że na ostateczny efekt terapii wpływa wiele czynników. Dużo zależy od rodzaju zmiany, jej wieku oraz rozległości. Dlatego też zabieg poprzedza konsultacja, podczas której omawiane są możliwe rezultaty.

Mezoterapia mikroigłowa, dzięki wprowadzonym substancjom odżywczym i regeneracyjnym, wpływa także na ogólną kondycję skóry. Pozostałe korzyści z zabiegu to przede wszystkim:

  • rewitalizacja i wygładzenie skóry,
  • wyrównanie kolorytu,
  • nawilżenie,
  • poprawa mikrokrążenia,
  • zwiększenie zdolności wchłaniania składników odżywczych,
  • profilaktyka przeciwstarzeniowa,
  • pobudzenie prawidłowej produkcji melanocytów,
  • wzmocnienie skóry.

4. Mezoterapia mikroigłowa – jak często?

Mezoterapia mikroigłowa wykonana jest w serii zabiegów. Ich ilość najczęściej ustalana jest indywidualnie, w zależności od problemu. Zwykle jest to ok. 5-6 zabiegów co 2-4 tygodnie.

5. Czy mezoterapia mikroigłowa boli?

W trakcie procedury pacjent może odczuwać delikatne mrowienie, czy drapanie. Także po zakończonym zabiegu może pojawić się szczypanie, wrażenie rozgrzanej, opuchniętej skóry.

Wiele zależy także od tego, w jakim miejscu przeprowadzany jest zabieg. W określonych przypadkach skóra może zostać znieczulona specjalnym kremem, czy maścią zawierającą lidokainę.

6. Mezoterapia mikroigłowa – zalecenia po zabiegu

W dniu zabiegu nie powinno się dotykać skóry. Jeśli zabieg przeprowadzany był na twarzy, nie należy też nakładać makijażu. Przez kilka pierwszych dni należy zrezygnować z peelingów, sauny, kąpieli w chlorowanej wodzie, bezpośredniej ekspozycji na silne światło słoneczne. Pacjent powinien też zabezpieczać skórę kremem z odpowiednim filtrem SPF.

7. Mezoterapia mikroigłowa – efekty uboczne

Możliwe efekty uboczne po zabiegu to:

  • obrzęk,
  • miejscowe reakcje skórne (rumień i podrażnienie),
  • nadwrażliwość ogólnoustrojowa,
  • reaktywacja opryszczki,
  • nasilenie trądziku.

W przypadku uczulenia na użyte materiały może pojawić się alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Osoby, które po zabiegu nie wdrożą fotoprotekcji, narażone są też na przebarwienia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze