Trwa ładowanie...

Nie łącz go z lekami. Możesz doprowadzić nawet do arytmii serca

Avatar placeholder
22.08.2023 15:23
Potas w połączeniu z lekami na nadciśnienie to fatalna mieszanka
Potas w połączeniu z lekami na nadciśnienie to fatalna mieszanka (Getty Images)

Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny unikać suplementacji potasu, ponieważ może to prowadzić do niebezpiecznego nagromadzenia tego pierwiastka w organizmie. Skutkiem mogą być poważne powikłania, takie jak arytmia serca. Nadciśnienie tętnicze jest powszechnym schorzeniem, z którym boryka się co najmniej 10 milionów Polaków.

spis treści

1. Unikaj łączenia potasu z lekami na nadciśnienie

Potas jest jednym z kluczowych pierwiastków niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niewystarczająca ilość potasu w diecie może prowadzić do uczucia ciągłego zmęczenia, zaburzeń neurologicznych, a w skrajnych przypadkach do groźnych zaburzeń krążenia krwi. Zarówno niedobór potasu (hipokaliemia), jak i jego nadmiar (hiperkaliemia) mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Zaskakujące może być to, że jednym z czynników przyczyniających się do zbyt wysokiego stężenia potasu w organizmie mogą być leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Najbardziej niebezpieczne jest nagromadzenie potasu w organizmie. Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny być szczególnie ostrożne, ponieważ niektóre leki stosowane w leczeniu tego schorzenia, zwane lekami oszczędzającymi potas, mogą prowadzić do gromadzenia się większej ilości pierwiastka w organizmie i hamować jego wydalanie. Dlatego dodatkowa suplementacja nie jest zalecana.

To jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę, że nadciśnienie tętnicze jest najczęściej diagnozowanym schorzeniem w Polsce. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, nadciśnienie dotyka około 10 milionów dorosłych Polaków.

2. Arytmia serca spowodowana nadmiarem potasu

Hiperkalemia może prowadzić do poważnych zaburzeń rytmu serca, a jeśli nie zostanie odpowiednio i natychmiastowo leczona, może skończyć się tragicznie, prowadząc do śmierci pacjenta. Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia - niewydolność nerek oraz pogorszenie ich czynności, podeszły wiek, cukrzyca.

Jakie są objawy, które mogą świadczyć o zbyt dużym stężeniu potasu w organizmie?

  • możemy zauważyć skurcze mięśni, osłabienie siły mięśniowej czy drgawki;
  • możemy odczuwać apatię;
  • mogą wystąpić dolegliwości związane z układem sercowo-naczyniowym.

Współistniejące dolegliwości, które mogą przyczynić się do rozwoju hiperkaliemii, to odwodnienie, ostra dekompensacja sercowa oraz kwasica metaboliczna. Wszystkie te stany mogą wpływać na zdolność organizmu do utrzymania odpowiedniego poziomu potasu. Dodatkowo, niektóre leki mogą również zwiększać stężenie pierwiastka w surowicy. Tak samo jak zamienniki soli kuchennej zawierające potas, które są często stosowane przez osoby próbujące ograniczyć spożycie sodu, mogą nieświadomie zwiększać ryzyko hiperkaliemii.

Nadmiar potasu może doprowadzić w organizmie do dużych nieprawidłowości, a przede wwszystkim do nierównej pracy serca, czyli arytmii. Wtedy też pojawia się uczucie kołatania w sercu oraz pouczucie zagrożenia.

3. Uważaj na preparaty "na skurcze"

Farmaceuci ostrzegają przed niebezpiecznym trendem, który zauważyli wśród Polaków. Coraz częściej sięgają oni po suplementy diety i "witaminki" mające na celu wzmocnienie organizmu, nie zwracając jednak uwagi na skład tych preparatów. Taka postawa może prowadzić do nieświadomego przedawkowania niektórych składników, co jest niezwykle niebezpieczne.

Osoby z nadciśnieniem powinny być szczególnie ostrożne przy wyborze preparatów z magnezem. Zawsze należy sprawdzić skład, szczególnie tych, które mają dopisek "skurcz". Często bowiem zawierają one dodatek potasu.

Warto pamiętać, że poziom potasu we krwi może być również zwiększony przez dietę. Prawidłowe stężenie tego pierwiastka wynosi 3,5-5,5 mmol/l.

Do produktów, które zawierają dużo potasu, należą:

  • mięso;
  • ryby;
  • produkty wędzone;
  • sole kuchenne;
  • świeże i suszone grzyby;
  • ziemniaki, pomidory, buraki, szpinak, bób, cukinia;
  • owoce suszone;
  • banany, maliny, porzeczki, brzoskwinie, śliwki czy winogrona;
  • kasze;
  • koncentraty.

Zanim sięgniemy po kolejny suplement diety, warto dokładnie zapoznać się z jego składem i ewentualnymi skutkami jego nadmiernego spożycia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze