Trwa ładowanie...

Nie tylko kolonoskopia. To bezbolesne badanie szybko wykryje raka jelit

 Paula Jakubasik
10.07.2023 20:47
Przełom w diagnostyce raka jelita grubego?
Przełom w diagnostyce raka jelita grubego? (GettyImages)

Obecnie rak jelita grubego rozpoznawany jest najczęściej w trakcie kolonoskopii lub na skutek analizy kału. Okazuje się, że nieinwazyjne badanie krwi może być równie skuteczne w diagnostyce tego nowotworu. Jak to możliwe?

spis treści

1. Diagnostyka raka jelita grubego

Kolonoskopia jest złotym standardem w badaniach przesiewowych raka jelita grubego - umożliwia znalezienie zmian nowotworowych, a także ich usunięcie.

Wymaga jednak wizyty u lekarza i kilkudniowego przygotowania, co może zniechęcić do wykonywania rutynowych badań. Dodatkowo wciąż wiele osób czuje się niekomfortowo na samą myśl o przebiegu kolonoskopii.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Okazuje się, że istnieje nieinwazyjny test na raka jelita grubego, który wykrywa obecność komórek nowotworowych w dostarczonej próbce krwi. Czy to przełom? Według wczesnych danych udostępnionych przez producenta test cechuje podobna skuteczność do powszechnie dostępnych badań kału.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Universal DX, test może wykryć raka jelita grubego we wczesnym stadium z czułością 93 proc. Badanie może również potwierdzić obecność narośli przedrakowych z 54 proc. czułością.

Anaum Maqsood, lekarz onkolog z Houston Methodist Hospital, powiedziała, że choć nadal będzie polegać na kolonoskopii w celu wykrywania i zapobiegania nowotworu jelita grubego, badanie krwi o nazwie Signal-C jest "bardzo obiecujące".

Nieinwazyjna diagnostyka byłaby niezwykle istotna szczególnie w przypadku osób, które nie chcą poddać się kolonoskopii lub stosują leki rozrzedzające krew, co znacznie utrudnia wykonanie badania.

Zespół zadaniowy ds. usług prewencyjnych w Stanach Zjednoczonych zaleca, aby dorośli w wieku od 45 do 75 lat byli poddawani badaniom przesiewowym w kierunku raka jelita grubego co 10 lat, natomiast nieinwazyjne testy diagnostyczne mogą być powtarzane nawet co roku.

2. Badanie krwi w diagnostyce raka jelita grubego

Komórka nowotworowa uwalnia część swojego DNA do krwiobiegu, a naukowcy mogą powiązać te fragmenty kodu genetycznego z niektórymi rodzajami raka. Test Signal-C wymaga pobrania próbki krwi w lokalnej placówce medycznej i odesłania jej do laboratorium firmy w celu analizy pod względem wczesnych oznak raka.

Następnie pacjent otrzymuje wynik badania, jeżeli jest on pozytywny, konieczne jest wykonanie kolonoskopii. Aby przetestować nowy test diagnostyczny, naukowcy przeanalizowali próbki krwi od prawie 1000 pacjentów w USA i Europie.

Badanie okazało się skuteczne w 93 proc. w wykrywaniu raka, co oznacza, że istnieje 7 proc. szans, że pacjent otrzyma fałszywie dodatni wynik. Według danych przedstawionych na konferencji Digestive Diseases Week test był dokładniejszy u osób z zaawansowaną chorobą niż nowotworem we wczesnym stadium.

Dodatkowo u pacjentów, u których uzyskano fałszywie pozytywny wynik, często stwierdzano łagodne zmiany, takie jak polipy lub wcześniej niezdiagnozowaną chorobę przewodu pokarmowego.

Nowotwory jelita grubego często rozwijają się z łagodnych guzów, zwanych gruczolakami. Większość tych narośli pozostaje nieszkodliwa, ale niestety niektóre stają się niebezpieczne i stanowią zagrożenie dla życia.

Test Signal-C wykrywa zaawansowane gruczolaki w około 54 proc. przypadków, cechując się tym samym wyższą skutecznością niż badanie kału. Wykrycie stanu przedrakowego jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala na uniknięcie nowotworu w przyszłości.

Kolonoskopia cieszy się najwyższą skutecznością w rozpoznaniu nowotworu jelit, ale wymaga specjalnego przygotowania, polegającego na wdrożeniu odpowiedniej diety, środka przeczyszczającego i zrezygnowania z zażywania niektórych leków.

Badanie krwi z pewnością zwiększyłoby częstotliwość wykonywania badań profilaktycznych w kierunku raka jelita grubego.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze