Trwa ładowanie...

Cholesterol szkodzi w każdej grupie wiekowej. Nowe zalecenia

Avatar placeholder
27.11.2018 15:42
Nowe zalecenia dotyczące cholesterolu. Dla wszystkich grup wiekowych
Nowe zalecenia dotyczące cholesterolu. Dla wszystkich grup wiekowych (123rf.com)

Wysoki poziom cholesterolu we krwi może zwiększać ryzyko ataku serca lub udaru. Eksperci przekonują, że utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu jest ważne dla wszystkich grup wiekowych i wskazują nowe zalecenia.

1. Wysoki cholesterol jest problemem

Zespół 24 ekspertów z American Heart Association i 11 innych organizacji zdrowotnych opracował wytyczne oparte na naukowych zaleceniach dla osób zagrożonych wysokim poziomem cholesterolu. Rekomendacje mają pomóc pracownikom służby zdrowia w zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu.

Optymalny poziom cholesterolu wynosi poniżej 100 mg/dL dla zdrowych ludzi. Wyższy poziom cholesterolu utrzymujący się przed długie lata wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca i udarów mózgu.

2. Zagrożenie obliczane przez kalkulator

Naukowcy opracowali specjalny kalkulator, który na podstawie danych uzyskanych od pacjenta, pozwala uzyskać 10-letnią ocenę ryzyka choroby serca u człowieka i pozwoli na stworzenie spersonalizowanego planu. Czynnikami ryzyka, które bierze się pod uwagę podczas opracowywania planu są: palenie papierosów, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru we krwi, historia rodziny i inne, indywidualne warunki zdrowotne.

Zobacz film: "Produkty, które podnoszą poziom dobrego cholesterolu w organizmie"

W ten sposób lekarze będą mogli zapewnić pacjentom kompleksową i indywidualną opiekę. Wytyczne opracowane są dla każdej grupy wiekowej, począwszy od dzieci, kończąc dla ludzi starszych.

3. Wysoki cholesterol w różnych grupach wiekowych

W przypadku większości pacjentów, u których nie można kontrolować stanu cholesterolu za pomocą diety i aktywności fizycznej, można zastosować leki zmniejszające stężenie cholesterolu we krwi. Są to statyny. Eksperci są jednak zgodni. Prewencyjne podawanie statyn nie jest koniecznie, potrzebne jest tylko w przypadku osób, które są realnie zagrożone chorobami serca i udarem mózgu.

Dla osób w wieku od 40 do 75 lat, które nie chorują na schorzenia serca, w wytycznych wyróżnia się cztery klasyfikacje ryzyka: niską, graniczną, średnią i wysoką.

Jeśli pacjent znajduje się w strefie pośredniej między średnią i wysoką, lekarze powinni przeprowadzić z nim rozmowę i poinformować pacjenta o potencjalnych korzyściach wynikających z przyjmowania statyn. Należy też poinformować o czynnikach ryzyka. Zanim pacjent zdecyduje się na przyjmowanie statyn należy przeprowadzić dodatkowe badania.

W przypadku młodszych pacjentów, z grupy wiekowej 20-39 lat, wytyczne obejmują zmianę stylu życia, urozmaicenie diety i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Zaleca się też regularną aktywność fizyczną. Podawanie statyn osobom w tej grupie wiekowej jest ostatecznością i zarezerwowane jest dla pacjentów obarczonych dużym ryzykiem wystąpienia chorób serca.

Eksperci zalecają również objęcie opieką dzieci i młodzieży. Badania uzależnione są od obciążeń genetycznych.

4. Kontroluj cholesterol

Utrzymywanie stale wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Nadmiar cholesterolu LDL gromadzi się w tętnicach i innych naczyniach krwionośnych powodując ich zwężenie. Długie odkładanie się cholesterolu prowadzi do miażdżycy tętnic, co przyczynia się również do powstawania zawałów serca i udarów.

Poziom cholesterolu we krwi można kontrolować za pomocą odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Niektórzy ludzie mają jednak genetyczną skłonność do gromadzenia cholesterolu w tętnicach. W tym wypadku konieczne jest wprowadzenie leczenia.

W Polsce prawie 70 proc. osób ma podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Wiele osób nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, dlatego warto regularnie wykonywać badania poziomu cholesterolu we krwi. Im szybciej zareagujemy tym lepiej dla naszego organizmu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze