Trwa ładowanie...

Pominięcie dwóch godzin snu podwaja ryzyko wypadku

Avatar placeholder
07.12.2016 08:12
Pominięcie dwóch godzin snu podwaja ryzyko wypadku
Pominięcie dwóch godzin snu podwaja ryzyko wypadku

Nowe badanie wykazało, że aby zwiększyć bezpieczeństwo i lepiej przygotować się do wyjazdów świątecznych kierowcy powinni pamiętać o zapewnieniu sobie odpowiedniej ilości snu każdej nocy.

Według nowego badania przeprowadzonego przez Fundację na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu AAA (PDF) i wydanego we wtorek 6 grudnia, kierowcy, którzy tracą tylko jedną lub dwie godziny snu w ciągu nocy, mogą niemal podwoić ryzyko wypadku następnego dnia.

"Nie sądzę, że ktokolwiek jest tym zaskoczony, że prowadzenie samochodu, gdy jesteśmy wyjątkowo pozbawieni snu zwiększa ryzyko udziału kierowcy w wypadku – ta prawda jest raczej intuicyjna – byliśmy jednak zaskoczeni wykrytym wzrostem ryzyka wypadku, gdy kierowca spał nawet tylko jedną godzinę mniej niż siedem godzin snu zalecanych przez ekspertów" - powiedział Brian Tefft, ze stowarzyszenia badawczego organizacji, która prowadziła nowe badanie.

Raport opublikowany przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w lutym wykazał, że ponad jedna trzecia osób dorosłych w Stanach Zjednoczonych stwierdziła, że coraz częściej śpi mniej niż siedem godzin na dobę.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Osoby, które śpią nawet godzinę krócej niż zalecają eksperci, mają wyższe ryzyko spowodowania wypadku drogowego
Osoby, które śpią nawet godzinę krócej niż zalecają eksperci, mają wyższe ryzyko spowodowania wypadku drogowego (123rf)

Centrum nawet nazwał niewystarczającą ilość snu "problemem zdrowia publicznego".

Nowe badania Fundacji AAA objęło dane od 7 234 kierowców, którzy brali udział w 4 571 wypadkach samochodowych, od 6 rano do północy, między rokiem 2005, a 2007.

Dane pochodziły z Narodowego Badania Wypadków Pojazdów Mechanicznych w National Highway Traffic Safety Administration, które zawierały informacje, na temat ilości snu zadeklarowanej przez kierowców w ciągu 24 godzin poprzedzających wypadek.

Po analizie danych naukowcy odkryli, że kierowcy, którzy spali mniej niż cztery godziny mieli o 11,5 razy wyższe ryzyko wypadku niż kierowcy, którzy spali siedem godzin lub więcej. Kierowcy, którzy mieli cztery do pięciu godzin snu, mieli 4,3 razy wyższe ryzyko wypadku, ci, którzy mieli pięć do sześciu godzin snu, mieli o 1,9 razy wyższe ryzyko, a ci, którzy mieli sześć do siedmiu godzin, mieli 1,3 razy wyższe ryzyko.

ZOBACZ TAKŻE:

Innymi słowy, "ryzyko wypadku kierowcy, który spał tylko 4-5 godzin w ostatnich 24 godzin jest w przybliżeniu czterokrotnie wyższe niż ryzyko kierowcy, który spał minimum siedem zalecanych przez ekspertów godzin, czyli podobnie jak ryzyko wypadku kierowcy, który jest nietrzeźwy" – powiedział Tefft.

Badanie opublikowane w 2012 roku w czasopiśmie "JAMA Internal Medicine" wykazało, że senność powoduje prawie takie samo ryzyko podczas jazdy autem jak spożycie alkoholu.

W innym badaniu z 2010 Fundacja stwierdziła, że aż dwóch na pięciu kierowców zasnęło za kierownicą w pewnym momencie w ich życiu.

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem
Zaskakujące przyczyny problemów ze snem [9 zdjęć]

Wszyscy znamy pokusę spędzenia dodatkowego czasu w łóżku w sobotnie i niedzielne poranki. Eksperci twierdzą

zobacz galerię

"Mam wielu przyjaciół i znajomych, którzy zasnęli za kierownicą, w tym dwóch, którzy brali udział w wypadkach z tego powodu" – powiedział Tefft.

Tefft zauważa, że nowe badania miały pewne ograniczenia, takie jak brak danych na temat wypadków samochodowych między północą a 6 rano oraz badanie tylko, jak brak snu w ciągu ostatnich 24 godzin wiązał się z ryzykiem wypadku, zamiast jakości snu.

"Badanie zostało zaprojektowane specjalnie w celu zbadania relacji między brakiem snu a ryzykiem wypadku" - powiedział.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze