Przejściowe zaburzenia widzenia

Pojawiające się zaburzenia widzenia, zwłaszcza nagłe i znacznego stopnia zawsze wzbudzają niepokój. Często, nawet jeżeli jest to pogorszenie, które samoczynnie ustępuje, powinno być przedmiotem wnikliwej diagnostyki okulistycznej, a także innych specjalistów, głównie neurologów.

Spis treści:
  1. 1. Przemęczenie wzroku
  2. 2. Zapalenie nerwu wzrokowego a stwiardnienie rozsiane
  3. 3. Napady niedokrwienne mózgu

1. Przemęczenie wzroku

Zmęczenie oczu jest długotrwałym i nieprzerwanym patrzeniem „do bliży”, czyli mówiąc wprost pracą przy monitorze komputera lub z tekstem. Patrzenie „do bliży”, wymaga od naszego oka, większej mocy skupiającej. Żeby osiągnąć taki stan, oko akomoduje. Proces ten polega na napięciu mięśnia rzęskowego, który w ten sposób rozluźnia obwódkę rzęskową Zinna, która z kolei w tym stanie pozwala soczewce uwypuklić się i nabrać więcej dioptrii czyli, mocnej skupiać. Jest to naturalny mechanizm pozwalający nam na patrzenie, przykładowo na umieszczony tuż przed oczami monitor. Gdy jednak, nasze oczy są zmuszone akomodować przez dłuższy, nieprzerwany okres, np. 8h pracy, jest to wykonywane dużym wysiłkiem i może być przyczyną tego, że po przerwaniu pracy oko przez dłuższy czas, będzie powracało do zdolności patrzenia „w dal”. Nie dziwmy się więc, wychodząc po kliku-kilkunastu godzinach wpatrywania się w monitor, że nie dostrzegamy tabliczki z nazwą ulicy, którą przed pracą widzieliśmy.

Możliwe jest także przejście skurczu mięśnia rzęskowego w proces trwały, co może fałszywie sugerować krótkowzroczność, dlatego też zwłaszcza u dzieci (które, posiadają dużo większa moc akomodacyjną), dobieranie okularów powinno być wykonywane po porażeniu mięśnia rzęskowego, czyli przy „spłaszczonej” soczewce. Wówczas badanie wykaże lub zaprzeczy istnieniu wad ostrości wzroku, w sposób nie przekłamany. Dodatkowo zaleca się, podczas pracy wymagającej wysiłku akomodacyjnego częstych, niekoniecznie długich, ale regularnych przerw. Można, podczas nich najzwyczajniej w świecie „pogapić się” przez okno na jakieś oddalone obiekty.

2. Zapalenie nerwu wzrokowego a stwiardnienie rozsiane

Dużo poważniejsze w skutkach i przebiegające z dużo większym, nagłym ubytkiem widzenia, należy pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego w przebiegu stwardnienia rozsianego. Często, takie zapalenie jest pierwszym objawem, który dopiero sugeruje możliwość istnienia stwardnienia i wymaga dokładnej diagnostyki neurologicznej. To zapalenie objawia się jednostronnym spadkiem ostrości wzroku, aż do braku poczucia światła. Dodatkowo może wystąpić ból w głębi oczodołu zwłaszcza przy poruszaniu okiem. Co charakterystyczne i ważne, z reguły po 1-2 tygodniach, objawy zaczynają się wycofywać, a powolny powrót prawidłowej ostrości wzroku następuje w ciągu kilku miesięcy. Taki stan wymaga pilnej diagnostyki okulistycznej (nawet jeżeli objawy się wycofują) oraz neurologicznej ze względu na wysokie prawdopodobieństwo rozwoju stwardnienia rozsianego.

3. Napady niedokrwienne mózgu

Kolejną przyczyną przejściowego pogorszenia widzenia mogą być przemijające napady niedokrwienne mózgu (TIA). Według definicji, jest to ogniskowy ubytek czynności obszaru mózgowia (w tym siatkówki), spowodowany niedokrwieniem, trwający niedużej, niż 24 godziny. W rzeczywistości większość przedstawianych epizodów trwa od kilku do kilkunastu minut, rzadko przekraczając godzinę. Do najczęstszych objawów tego schorzenia zalicza się: przemijającą ślepotę, parestezje (mrowienia, drętwienia, „przebieganie prądu”), czy zaburzenia mowy.

Przyczyną TIA są prawdopodobnie mikrozatory (czyli materiał zamykający światło naczyń krwionośnych, przeniesiony wraz z prądem krwi z innego miejsca np. z jam serca w przypadku migotania przedsionków czy sztucznych zastawek, bądź ze zmian miażdżycowych np. w tętnicach szyjnych). Objawy charakterystyczne dla przemijającego niedokrwienia mózgu, nie powinny być nigdy lekceważone, nawet jeżeli po krótkim czasie ustępują samoistnie. Dane statystyczne wskazują, że ich wystąpienie, aż siedmiokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu. Wczesna diagnostyka i interwencja lekarska, może temu zapobiec!

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Czasowy brak ostrości widzenia

Witam Mam 37 lat okulary noszę odkąd tylko sięgam pamięcią czyli od dziecka, w ostatnim okresie...

lek. Magdalena Kowalska Porady udziela lek. Magdalena Kowalska lekarz w Klinice Neurologii i Epileptologii w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
Problemy z widzeniem i przekrwione oczy

Witam. Od jakiegoś czasu mam problem z oczami. Są przekrwione, a jedna powieka jest spuchnięta....

lek. Katarzyna Szymanek Porady udziela lek. Katarzyna Szymanek absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
pokaż 5 następnych

Artykuły Zaburzenia widzenia

Okulistyka Zaburzenia widzenia

Zaburzenia pola widzenia mogą być objawem wielu chorób miejscowych, jak np. jaskra,...

Zaburzenia snu
Problemy Zaburzenia snu

Zaburzenia snu zostały skategoryzowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów...

Neurologia Zaburzenia czucia

Zaburzenia czucia mogą być różne, a wynika to z dysfunkcji receptorów czucia...

Neurologia Zaburzenia mowy

Zaburzenia mowy jest to grupa zaburzeń związana z różnymi trudnościami w zakresie mowy....

Depresja Zaburzenia depresyjne

Czym odznacza się zespół depresyjny? Jakie daje się wyróżnić rodzaje depresji? Jakie są charakterystyczne objawy zaburzeń depresyjnych? Dlaczego depresja nie jest jednorodną chorobą?

Rodzaje nerwicy Zaburzenia psychosomatyczne

Psychosomatyka. Co dokładnie oznacza? Połączenie psyche i soma ma określać całościowe, a więc...

Objawy nerwicy Zaburzenia nerwicowe

Nerwice to grupa wielu zaburzeń. W skład zaburzeń nerwicowych wchodzą m.in.: fobie, zespół lęku uogólnionego, PTSD, ataki paniki, zaburzenia dysocjacyjne, zaburzenia adaptacyjne, neurastenia. Jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

Zaburzenia świadomości
Objawy nerwicy Zaburzenia świadomości

Do ilościowych zaburzeń świadomości zalicza się przymglenie świadomości, somnolencję, sopor i śpiączkę. Wśród jakościowych zaburzeń świadomości wymienia się m.in. zespół majaczeniowy albo oneroidalny.

Zaburzenia odżywiania Zaburzenia w odżywianiu

Aby rozpoznać zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia czy anoreksja, dostępna jest prosta...

Zaburzenia adaptacyjne
Nerwica i lęki Zaburzenia adaptacyjne

Zaburzenia adaptacyjne uznaje się za zaburzenia nerwicowe, które objawiają się w postaci lęku, depresji, smutku i stałego napięcia. Problemy emocjonalne powstają wskutek stresujących zmian życiowych.

Zaburzenia myślenia
Urojenia Zaburzenia myślenia

Zaburzenia myślenia najczęściej kojarzy się z urojeniami. Wyróżnia się formalne i jakościowe dysfunkcje w zakresie zdolności myślowych, np. inkoherencję, rezonerstwo albo myślenie magiczne.

Problemy z seksem Zaburzenia seksualne

Zaburzenia seksualne to często nieprzystające do ogólnie przyjętych norm, zachowania...

Psychoza afektywna Zaburzenia psychotyczne

Zaburzenia psychotyczne objawiają się przede wszystkim w postaci omamów, urojeń i iluzji. Do grupy psychoz zalicza się zaburzenia schizofreniczne i afektywne, np. chorobę afektywną dwubiegunową.

Zaburzenia erekcji Zaburzenia wytrysku

Zaburzenia wytrysku to brak wystąpienia wzwodu lub niepełna erekcja. Mogą mieć podłoże psychologiczne...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij