Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Szafarowski

Rozszerzenie cewki sterczowej balonem

Avatar placeholder
05.06.2013 11:37
Rozszerzenie cewki sterczowej balonem
Rozszerzenie cewki sterczowej balonem

Rozszerzanie sterczowej części cewki moczowej przy użyciu balonu to niechirurgiczna metoda stosowana w leczeniu zwężenia cewki moczowej u osób z łagodnym przerostem prostaty. Prostata zwana też sterczem czy gruczołem krokowym umiejscowiona jest poniżej pęcherza moczowego. Przez środek tego narządu przebiega cewka moczowa. Dlatego tez rozrost stercza bardzo często doprowadza do zwężenia cewki moczowej na tej wysokości.

spis treści

1. Objawy przerostu prostaty

Typowe objawy przerostu prostaty wynikające ze zwężenia cewki to trudności z zainicjowaniem mikcji (oddawania moczu), osłabiony strumień moczu, niecałkowite opróżnianie pęcherza moczowego, częste oddawanie moczu, nagłe uczucie parcia na mocz oraz nykturia czyli kilkakrotne oddawanie moczu w ciągu nocy a z czasem także nawracające zakażenia układu moczowego.
Złotym standardem postępowania w tego typu przypadkach jest przezcewkowa elektroresekcja gruczołu krokowego (TURP). Dla niektórych chorych odpowiedniejsze mogą okazać się nowsze, mniej zbadane i popularne metody. Jedną z nich jest rozszerzanie cewki moczowej balonem.

2. Zalety i wady rozszerzania cewki sterczowej balonem

Do najważniejszych zalet tej procedury zalicza się:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • niski koszt,
  • krótkotrwałą hospitalizację i szybką rekonwalescencję,
  • zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub regionalnym,
  • jest krótki,
  • nie niesie ze sobą dużego ryzyka poważnych powikłań w tym wytrysku wstecznego (w przeciwieństwie do TURP).

Do negatywnych stron tej metody zalicza się przede wszystkim:

  • różnorodną efektywność,
  • brak możliwości przewidzenia jak długo utrzyma się efekt,
  • brak uzyskiwania tkanki do badania histopatologicznego.

Brak uzyskiwania tkanki gruczołu tak jak to się dzieje w przypadku elektroresekcji jest ważnym, często podnoszonym argumentem przeciw metodzie rozszerzania cewki za pomocą balonika. Bowiem w około 10% resekowanych tkanek w trakcie TURP dochodzi do przypadkowego rozpoznania wczesnej postaci raka prostaty, dzięki czemu mogą szybko zostać poddani odpowiedniemu leczeniu.

3. Zabieg rozszerzania cewki sterczowej balonem

Zabieg rozszerzania cewki moczowej może wyć wykonany w znieczuleniu ogólnym, regionalnym lub miejscowym jak i w dożylnej sedacji. Polega on na wprowadzeniu cienkiego cewnika zakończonego nienapompowanym balonem do części sterczowej cewki moczowej. Po prawidłowym umiejscowieniu balon jest wypełniany powietrzem na około 5 do 15 minut. W ten sposób tkanka gruczołu krokowego jest uciskana i przesuwana w kierunku zewnętrznym.

4. Rezultaty rozszerzania cewki sterczowej balonem

Efektywność oraz czas utrzymywania się efektu pooperacyjnego są różnorodne. Zabieg jest skuteczniejszy kiedy mamy do czynienia z gruczolakiem płatów bocznych i może wtedy dawać pozytywne wyniku nawet u 75-80% chorych. Jeśli chory ma przerost płata środkowego stercza skuteczność spada do 30-40%. Wydaje się, że efekty są na ogół krótkotrwałe, niektóre badania wskazują, że utrzymują się do około 3 lat po zabiegu. Prognoza jest lepsza dla mężczyzn poniżej 65 roku życia oraz wtedy gdy gruczoł krokowy waży mniej niż 50 gram. W tych przypadkach wykonanie rozszerzania cewki balonikiem pozwala odwlec w czasie wykonanie elektroresekcji przezcewkowej która niesie ze sobą wyższe ryzyko, jest jednak metodą skuteczniejszą.

5. Powikłania po zabiegu rozszerzania cewki sterczowej balonem

Możliwe powikłania to:

W czasie rekonwalescencji po zabiegu należy wystrzegać się nadmiernego wysiłku fizycznego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze