Trwa ładowanie...

Spotkanie z tym owadem może być bardzo niebezpieczne. Co zrobić po ugryzieniu?

 Katarzyna Prus
07.12.2023 16:00
Ślina ślepaka zawiera związki toksyczne dla organizmu
Ślina ślepaka zawiera związki toksyczne dla organizmu (Getty Images)

Bolesna rana po ugryzieniu ślepaka trudno się goi i może się utrzymywać nawet przez dwa tygodnie. Jeśli nie pomagają okłady i leki, a objawom skórnym towarzyszy gorączka i brak apetytu, trzeba skontaktować się z lekarzem.

spis treści

1. Ugryzienie ślepaka boli i trudno się goi

Chodzi o bąkowate - owady, które popularnie nazywane są ślepakami. W Polsce jest ponad 50 gatunków owadów tej rodziny. Mierzą kilka centymetrów, mają charakterystyczną wypukłą głowę i duże kolorowe oczy. Należy do nich m.in. jusznica deszczowa nazywana muchą końską. Podobnie jak w przypadku komarów, najbardziej uciążliwe są samice.

Ugryzienie ślepaków jest bardzo bolesne
Ugryzienie ślepaków jest bardzo bolesne (Getty Images)
Zobacz film: "Ugryzienie kleszcza wywołało paraliż"

Atakują zwierzęta hodowlane, ale także człowieka. Podczas ugryzienia rozcinają skórę i wysysają krew.

Ugryzienia ślepaków są bardzo bolesne, a rana trudno się goi. W przeciwieństwie do kleszczy czy komarów nie znieczulają one miejsca ukłucia. Ślina ślepaków wnika do krwi i utrudnia jej krzepnięcie. Ponadto zawiera toksyczne dla organizmu związki.

W miejscu po ugryzieniu przez ślepaka pojawia się zaczerwienienie i opuchlizna. Skutkiem może być też rumień, a także podwyższona temperatura ciała, która świadczy o stanie zapalnym.

2. Co zrobić po ugryzieniu przez ślepaka?

Rana nie znika tak łatwo. Może utrzymywać się bardzo długo - nawet do 15 dni, a świąd i ból są bardzo dokuczliwe. Dla porównania - bąbel po ugryzieniu komara znika po kilku dniach.

Miejsce po ugryzieniu przez ślepaka można okładać lodem, a także stosować okłady z rumianku, octu lub cytryny. Można też je smarować środkami antyhistaminowymi.

Jeśli pomimo okładów i leków objawy nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem, szczególnie gdy pojawią się dodatkowe objawy jak osłabienie, brak apetytu i gorączka.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze