Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Rafał Jędrzejczyk

Sztuczne łzy – kiedy należy je stosować?

 Ewa Rycerz
13.11.2017 13:48
Stosowanie kropli do oczu
Stosowanie kropli do oczu (123RF.com)

Są bezpieczne, można je aplikować długo i bez ograniczeń. Sztuczne łzy to doskonałe rozwiązanie dla osób zmagających się z zespołem suchego oka. Jak i kiedy je stosować?

spis treści

1. Czym są sztuczne łzy?

To preparaty, których głównym zadaniem jest nawilżanie oczu. Każdy z dostępnych na rynku ma inny skład, ale głównym komponentem sztucznych łez jest tzw. substancja utrzymująca nawilżenie oka, np. glikol, metyloceluloza lub kwas hialuronowy. Same preparaty sztucznych łez imitują niemalże doskonale skład naturalnych łez. Dzięki temu mogą skutecznie usuwać przykre objawy związane z zespołem suchego oka.

Większość preparatów ma postać kropli do oczu. Stosuje się je, robiąc z powieki dolnej „kieszonkę” i zakraplając do niej preparat sztucznych łez. Takie zabiegi powodują, że na powierzchni rogówki i spojówek zaczyna tworzyć się jednolita warstwa, której właściwości fizyczne przypominają film łzowy chroniący powierzchnię oka przed wysychaniem. W efekcie oko nie jest już tak podrażnione, a dolegliwości związane z zespołem suchego oka stają się coraz mniej dokuczliwe.

2. Kiedy stosować sztuczne łzy?

Zobacz film: "Zespół suchego oka - przyczyny"

Są one niezbędne tam, gdzie dochodzi do nadmiernego wysychania powierzchni oka. Problem zwiększonej wrażliwości, uczucie piasku pod powiekami i suchości oraz tarcia przy mruganiu pojawiają się zazwyczaj u osób, które pracują przy komputerze, przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach. To właśnie u nich najczęściej pojawiają się dolegliwości związane z zespołem suchego oka.

Innym wskazaniem do stosowania takich preparatów jest noszenie soczewek kontaktowych, podatność na działanie wiatru i promieni słonecznych. Także osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, reumatyzm, kobiety w przebiegu menopauzy czy pacjenci z problemami tarczycy mogą odczuwać charakterystyczne objawy zespołu suchego oka. Wskazane jest więc, by również oni korzystali ze sztucznych łez.

Krople do oczu powinny też używać osoby, które długotrwale aplikują inne krople okulistyczne, np. leki przeciwjaskrowe czy przeciwalergiczne. Niektóre preparaty mogą wysuszać powierzchnię oka, przez co narząd wzroku staje się bardziej narażony na szkodliwe działanie zawartych w kroplach konserwantów.

3. Jaki preparat wybrać?

Preparaty dostępne na rynku różnią się m.in. „lepkością”. Możemy wybierać spośród kropli, żeli czy kropli, które dopiero po kontakcie z powierzchnią gałki ocznej stają się żelem. Zakup odpowiedniego preparatu zależy od dolegliwości związanych z wysychaniem oka.

Zespołu suchego oka nie można wyleczyć, w związku z tym zaleca się stosowanie kropli nawilżających, gdy tylko pojawią się dokuczliwe objawy.

Kupując sztuczne łzy, należy zwrócić uwagę, czy preparat łagodzi objawy zespołu suchego oka, jedynie zwiększając objętość filmu łzowego, czy daje możliwość długotrwałego uwolnienia od uciążliwych objawów.

W preparacie Systane® Ultra zawarto takie składniki jak: HP-guar, aniony borowe, sorbitol, dzięki którym sztuczne łzy łączą się z filmem łzowym, tworząc przypominającą żel, jednorodną warstwę. W jej obrębie aktywacji ulegają substancje nawilżające – glikole, które utrzymują odpowiednią wilgotność powierzchni oka.

Co ważne, krople Systane® Ultra dopasowują się do naturalnego filmu łzowego, dzięki czemu preparat nie zaburza ostrości widzenia.

Artykuł sponsorowany

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze