Sposoby leczenia bólu u dziecka

Zdrowie dziecka jest dla rodziców jednym z priorytetów w opiece. Zazwyczaj ból brzucha u dzieci do pewnego wieku stanowi najczęstszy problem. Rodzice często wysłuchują skarg swoich pociech. Przyczyny bólu brzucha są różne. Mogą one być skutkiem niestrawności, zaparć lub nawet mogą mieć podłoże nerwowe. Warto wiedzieć, co w takiej sytuacji możemy zrobić i na co zwrócić uwagę.

Spis treści:
 1. 1. Jakie są sposoby na ból brzucha dziecka?
  1. 1.1. 1. Ciepło
  2. 1.2. 2. Dieta dziecka
  3. 1.3. 3. Lek przeciwbólowy
  4. 1.4. 4. Masaż
  5. 1.5. 5. Przytulaj
  6. 1.6. 6. Herbata
 2. 2. Co robić gdy ból brzucha u dziecka jest długotrwały?

1. Jakie są sposoby na ból brzucha dziecka?

1.1. 1. Ciepło

Napełnij butelkę gorąca wodą. Połóż ją na swoich kolanach i umieść na niej niemowlę, tak by brzuszkiem dotykało butelki. Starsze dzieci mogą użyć poduszki elektrycznej. Ustaw niezbyt wysoką temperaturę i pamiętaj, by nie zostawiać dziecka z włączoną poduszką bez opieki.

1.2. 2. Dieta dziecka

Lekkostrawna dieta jest zalecana chorym dzieciom. Możesz przez około 24 godziny podawać dziecku płynne potrawy, takie jak kleik, bulion czy kaszka.

1.3. 3. Lek przeciwbólowy

Ból brzucha u dziecka może być złagodzony delikatnym środkiem przeciwbólowym. Zwróć uwagę na odpowiednią dawkę leku, dopasowaną do wieku i wagi. Jest ona zawsze podana na ulotce.

1.4. 4. Masaż

Masuj brzuszek dziecka. Pomoże to szczególnie przy wzdęciach. Zakreślaj koła na brzuchu, w kierunku odwrotnych do wskazówek zegara. Taki ruch jest zgodny ze ścieżką systemu trawiennego.

1.5. 5. Przytulaj

Tul dziecko. To pomoże na ból brzucha spowodowany stresem.

1.6. 6. Herbata

Przygotuj ciepłą herbatę z cytryną i paroma kroplami miodu. Spięte mięśnie brzucha rozluźnią się.

2. Co robić gdy ból brzucha u dziecka jest długotrwały?

 • Jeśli niemowlak zaczyna regularnie płakać po karmieniu, jego płacz trwa od kilku minut do kilku godzi i ustępuje tak nagle, jak się pojawił, może to oznaczać, że maluch cierpi na kolkę. Dziecko podczas ataku kolki robi się czerwone, ma podkurczone nóżki i wzdęty brzuszek. Układ pokarmowy twojego małego dziecka dopiero się rozwija, więc nic dziwnego, że jeszcze nie zawsze doskonale sobie radzi z trawieniem pokarmu. Przyczyną może być też nieodpowiednia dieta matki karmiącej, nadmierne połykanie powietrza, które kumuluje się w brzuszku. W kolce ulgę dziecku przyniosą ciepły okład, trzymanie główki dziecka wyżej niż reszta ciała, masaż brzuszka, podanie specjalnego środka na kolki dla niemowlaków.
 • Zwróć uwagę, czy dziecko ma inne objawy, takie jak ból głowy czy gorączka. Jeśli dziecko oprócz bólu brzucha ma biegunkę należy uważać, by nie doszło do odwodnienia organizmu dziecka. Jeśli objawy nie ustępują i dziecko czuje się coraz gorzej należy skonsultować się z lekarzem. Zmierz dziecku temperaturę. Maluch jest szczególnie zagrożony odwodnieniem, kiedy biegunce towarzyszy gorączka, która przyczynia się do jeszcze większej utraty płynów. Jeśli dziecko oprócz bólu brzucha ma biegunkę należy uważać, by nie doszło do odwodnienia organizmu dziecka. Jeśli objawy nie ustępują i  dziecko czuje się coraz gorzej należy skonsultować się z lekarzem. Zmierz dziecku temperaturę. Maluch jest szczególnie zagrożony odwodnieniem,  kiedy biegunce towarzyszy gorączka, która przyczynia się do jeszcze większej utraty płynów.
 • Naciśnij delikatnie brzuch dziecka otwartą dłonią. Jeśli brzuch jest wrażliwy i dotyk sprawia dyskomfort, to może oznaczać, że dziecko ma na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego. Jeśli ból trwa więcej niż 3 godziny, wezwij lekarza.

 • Zapisuj kiedy dziecko narzeka na ból brzucha, by zauważyć co może go powodować. Może dziecko ma bóle brzucha zawsze przed sprawdzianem w szkole lub po konkretnej potrawie.

 • Obserwuj stolec. Nieprawidłowy może świadczyć o nietolerancji laktozy lub o chorobie trzewnej. Zwróć uwagę, jak często dziecko oddaje stolec i czy czynność ta nie sprawia mu trudności. Nawet małe dziecko może mieć problemy z zaparciami. Jeśli dziecko nie jest karmione piersią, spróbuj zmienić pokarm dziecka. Niemowlakowi można podawać wodę, by ułatwić wypróżnienia. Dziecku do 3 miesiąca życia wystarczy podawać 1 łyżeczkę wody przed posiłkiem. Starszemu dziecku ulgę przyniesie dieta bogatoresztkowa, produkty zawierające żywe kultury bakterii (głównie jogurty), odpowiednie ilość wody mineralnej, herbatki z kopru włoskiego lub z rumianku.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Bóle brzucha u siedmiolatka - jakie są przyczyny?

Witam. Mój syn od około 2 tygodni ma bóle brzucha o lekkim czasem umiarkowanym...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Ból brzucha u 12-latki

Strasznie boli brzuch, a nie mam miesiączki, mam12 lat i śluz.

lek. Łukasz Kowalski Porady udziela lek. Łukasz Kowalski lekarz w Szpitalu Praskim pw. Przemienienia Pańskiego w Warszawie.
pokaż 5 następnych

Artykuły Ból brzucha u dzieci

Ból brzucha jako objaw niedrożności jelit u dziecka
Ból brzucha u dzieci Ból brzucha jako objaw niedrożności jelit u dziecka

Niedrożność jelit, często nazywana zaparciem, nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń życiowych, a może nawet doprowadzić do śmierci. Jakakolwiek blokada w jelicie cienkim lub okrężnicy może przeszkodzić w usuwaniu z organizmu produktów...

Leczenie trądziku Sposoby leczenia trądziku

Leczenie trądziku dobiera się indywidualnie do nasilenia zmian skórnych pacjenta....

Atopowe zapalenie skóry Sposoby leczenia atopowego zapalenia skóry

Zaczerwieniona, wysuszona i swędząca skóra. Tak objawia się atopowe zapalenie skóry. Atakuje przeważnie twarz, płatki uszu, szyję, zagięcia łokci, skórę pod kolanami. Co zrobić by złagodzić podrażnione miejsca?

Jak urodzić bez bólu?
Poród naturalny Jak urodzić bez bólu?

Bóle porodowe są bardzo silne. Aby sobie z nimi radzić, należy zastosować techniki porodowe obejmujące wizualizację i skupienie uwagi oraz rytmiczny oddech zaraz po pojawieniu się skurczów porodowych.

Co przynosi ulgę w bólu?
Leki Co przynosi ulgę w bólu?

Ból towarzyszy nam przez całe życie. Choć za wszelką cenę chcielibyśmy go uniknąć, jest...

Ortopedia i reumatologia Przyczyny bólu stawów

Bóle stawów świadczą o tym, jak bardzo je zaniedbaliśmy. Otyłość, nadmierne przeciążenia,...

Układ pokarmowy Przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha bardzo często wywołany jest błędem dietetycznym lub zatruciem pokarmowym....

Rodzaje bólu brzucha
Ból brzucha Rodzaje bólu brzucha

Ból brzucha to częsty problem i wspólny objaw dla wielu dolegliwości. Pojawia...

Ból kręgosłupa Przyczyny bólu kręgosłupa

Przyczyny bólu kręgosłupa mogą być różne. Nie należy lekceważyć bólów pleców, bo oprócz typowego naciągnięcia mięśni, mogą wywodzić się z poważnych chorób. Warto wiedzieć jakich.

Ból kręgosłupa Rodzaje bólu kręgosłupa

Na ból kręgosłupa często pracujemy sami. Nieodpowiednia postawa, nadwaga, chodzenie...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij