Trwa ładowanie...

Sposoby leczenia bólu u dziecka

Avatar placeholder
10.08.2021 13:35
Sposoby leczenia bólu u dziecka
Sposoby leczenia bólu u dziecka (Zdjęcie ludzi / Shutterstock)

Zdrowie dziecka jest dla rodziców jednym z priorytetów w opiece. Zazwyczaj ból brzucha u dzieci do pewnego wieku stanowi najczęstszy problem. Rodzice często wysłuchują skarg swoich pociech. Przyczyny bólu brzucha są różne. Mogą one być skutkiem niestrawności, zaparć lub nawet mogą mieć podłoże nerwowe. Warto wiedzieć, co w takiej sytuacji możemy zrobić i na co zwrócić uwagę.

spis treści

1. Jakie są sposoby na ból brzucha dziecka?

1.1. 1. Ciepło

Napełnij butelkę gorąca wodą. Połóż ją na swoich kolanach i umieść na niej niemowlę, tak by brzuszkiem dotykało butelki. Starsze dzieci mogą użyć poduszki elektrycznej. Ustaw niezbyt wysoką temperaturę i pamiętaj, by nie zostawiać dziecka z włączoną poduszką bez opieki.

1.2. 2. Dieta dziecka

Lekkostrawna dieta jest zalecana chorym dzieciom. Możesz przez około 24 godziny podawać dziecku płynne potrawy, takie jak kleik, bulion czy kaszka.

1.3. 3. Lek przeciwbólowy

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leki przeciwbólowe, które można kupic bez recepty"

Ból brzucha u dziecka może być złagodzony delikatnym środkiem przeciwbólowym. Zwróć uwagę na odpowiednią dawkę leku, dopasowaną do wieku i wagi. Jest ona zawsze podana na ulotce.

1.4. 4. Masaż

Masuj brzuszek dziecka. Pomoże to szczególnie przy wzdęciach. Zakreślaj koła na brzuchu, w kierunku odwrotnych do wskazówek zegara. Taki ruch jest zgodny ze ścieżką systemu trawiennego.

1.5. 5. Przytulaj

Tul dziecko. To pomoże na ból brzucha spowodowany stresem.

1.6. 6. Herbata

Przygotuj ciepłą herbatę z cytryną i paroma kroplami miodu. Spięte mięśnie brzucha rozluźnią się.

2. Co robić gdy ból brzucha u dziecka jest długotrwały?

  • Obserwuj zdrowie dziecka. Jeśli dziecko wymiotuje, może mieć grypę żołądkową. Wirus tej choroby nie jest leczony antybiotykami. Twoim zadaniem jest jedynie niedopuszczenie do odwodnienia dziecka.

  • Jeśli niemowlak zaczyna regularnie płakać po karmieniu, jego płacz trwa od kilku minut do kilku godzi i ustępuje tak nagle, jak się pojawił, może to oznaczać, że maluch cierpi na kolkę. Dziecko podczas ataku kolki robi się czerwone, ma podkurczone nóżki i wzdęty brzuszek. Układ pokarmowy twojego małego dziecka dopiero się rozwija, więc nic dziwnego, że jeszcze nie zawsze doskonale sobie radzi z trawieniem pokarmu. Przyczyną może być też nieodpowiednia dieta matki karmiącej, nadmierne połykanie powietrza, które kumuluje się w brzuszku. W kolce ulgę dziecku przyniosą ciepły okład, trzymanie główki dziecka wyżej niż reszta ciała, masaż brzuszka, podanie specjalnego środka na kolki dla niemowlaków.

  • Zwróć uwagę, czy dziecko ma inne objawy, takie jak ból głowy czy gorączka. Jeśli dziecko oprócz bólu brzucha ma biegunkę należy uważać, by nie doszło do odwodnienia organizmu dziecka. Jeśli objawy nie ustępują i dziecko czuje się coraz gorzej należy skonsultować się z lekarzem. Zmierz dziecku temperaturę. Maluch jest szczególnie zagrożony odwodnieniem, kiedy biegunce towarzyszy gorączka, która przyczynia się do jeszcze większej utraty płynów. Jeśli dziecko oprócz bólu brzucha ma biegunkę należy uważać, by nie doszło do odwodnienia organizmu dziecka. Jeśli objawy nie ustępują i dziecko czuje się coraz gorzej należy skonsultować się z lekarzem. Zmierz dziecku temperaturę. Maluch jest szczególnie zagrożony odwodnieniem, kiedy biegunce towarzyszy gorączka, która przyczynia się do jeszcze większej utraty płynów.

  • Naciśnij delikatnie brzuch dziecka otwartą dłonią. Jeśli brzuch jest wrażliwy i dotyk sprawia dyskomfort, to może oznaczać, że dziecko ma na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego. Jeśli ból trwa więcej niż 3 godziny, wezwij lekarza.

  • Zapisuj kiedy dziecko narzeka na ból brzucha, by zauważyć co może go powodować. Może dziecko ma bóle brzucha zawsze przed sprawdzianem w szkole lub po konkretnej potrawie.

  • Obserwuj stolec. Nieprawidłowy może świadczyć o nietolerancji laktozy lub o chorobie trzewnej. Zwróć uwagę, jak często dziecko oddaje stolec i czy czynność ta nie sprawia mu trudności. Nawet małe dziecko może mieć problemy z zaparciami. Jeśli dziecko nie jest karmione piersią, spróbuj zmienić pokarm dziecka. Niemowlakowi można podawać wodę, by ułatwić wypróżnienia. Dziecku do 3 miesiąca życia wystarczy podawać 1 łyżeczkę wody przed posiłkiem. Starszemu dziecku ulgę przyniesie dieta bogatoresztkowa, produkty zawierające żywe kultury bakterii (głównie jogurty), odpowiednie ilość wody mineralnej, herbatki z kopru włoskiego lub z rumianku.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze