Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Wycięcie krtani

Avatar placeholder
05.09.2013 14:37
Wycięcie krtani
Wycięcie krtani

Wycięcie krtani (laryngektomia) to zabieg chirurgiczny wycięcia całości lub części krtani. Wykonuje się ją w przypadku raka krtani, kiedy inne metody leczenia zawiodły. Laryngektomię stosuje się także w przypadku ciężkich urazów lub martwicy wywołanej radioterapią. Rak krtani jest najczęstszym nowotworem głowy i szyi, a chorobą dotknięci są przede wszystkim mężczyźni ze względu na większą ekspozycję na czynniki sprzyjające rozwojowi raka krtani.

1. Jak można rozpoznać dolegliwości sugerujące konieczność dokładniejszej diagnostyki?

Szczególnie na objawy procesu nowotworowego toczącego się w obrębie krtani powinni być wyczuleni pacjenci spożywający wysokoprocentowy alkohol oraz palący papierosy. Także ci pacjenci, u których stwierdzono: leukoplakię, polipy, brodawczaki powinni regularnie poddawać się badaniu laryngologicznemu w celu weryfikacji stanów przedrakowych. Proces nowotworowy w obrębie krtani nie ma charakterystycznych objawów, mogą one sugerować zwykłe przeziębienie. Należy jednak zwrócić uwagę na osłabienie głosu, suchy i męczący kaszel, chrypkę trwającą dłużej niż 2 tygodnie. W późniejszym okresie choroby, kiedy masa guza się powiększa, mogą wystąpić: duszność, trudności w połykaniu początkowo pokarmów płynnych a następnie stałych, cuchnący oddech związany z rozpadem masy guza nowotworowego oraz krwioplucie.

2. Przygotowanie do zabiegu wycięcia krtani

Na kilka dni przed operacją musisz odstawić leki utrudniające krzepnięcie krwi. Poinformuj lekarza o wszystkich środkach farmakologicznych, jakie przyjmujesz. Musisz też upewnić się, czy nie jesteś w ciąży. Lekarze zrobią ci też dużo różnych badań, w tym badań krwi.

3. Przebieg laryngektomii

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Wycięcie krtani to poważna operacja, którą przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. W zależności od stopnia zaawansowania oraz rodzaju nowotworu można wykonać laryngektomię częściową lub całkowitą. Laryngektomia częściowa jest to zabieg mniej radykalny i pozwala na zachowanie niektórych funkcjonalnych czynności krtani. W przypadku dużego stopnia zaawansowania wykonuje się zabieg całkowitego usunięcia krtani, tak by zwiększyć szanse powodzenia i skuteczności leczenia pooperacyjnego. Podczas tej operacji usuwa się także tkankę wokół krtani, a w niektórych przypadkach również węzły chłonne. Po usunięciu całości krtani, na jej miejscu pozostawia się protezę, która umożliwia mówienie po operacji.
Oprócz tego, na przodzie gardła pozostawia się otwór, przez który pacjent będzie mógł oddychać. Operacja trwa 5 do 9 godzin.

4. Możliwe powikłania laryngektomii

4.1. Prawdopodobne są skutki uboczne, które mogą wystąpić właściwie przy każdej operacji, to jest:

  • alergia na leki lub znieczulenie,
  • problemy z oddychaniem,
  • problemy krążeniowe,
  • krwawienie,
  • infekcja.

4.2. Wycięcie krtani oznacza również ryzyko następujących powikłań:

  • krwiak,
  • przetoka,
  • zwężenie otworu do oddychania,
  • uszkodzenie gardła lub tchawicy,
  • trudności w połykaniu i jedzeniu,
  • problemy z mówieniem.

Szybka diagnoza w małym stopniu zaawansowania pozwala uniknąć radykalnych zabiegów operacyjnych z zastosowaniem odpowiedniego leczenia, w zależności od typu nowotworu i lokalizacji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze