Trwa ładowanie...

Zabija 6 tys. Polaków rocznie. Z nowotworem zmagał się ks. Isakowicz-Zaleski

 Karolina Rozmus
09.01.2024 18:53
Z rakiem prostaty zmagał się ks. Isakowicz-Zaleski
Z rakiem prostaty zmagał się ks. Isakowicz-Zaleski (Getty Images / East News)

Stowarzyszenie "Wspólnota i Pamięć" poinformowało o śmierci 67-letniego duchownego. Jeszcze niedawno w wywiadzie z WP abcZdrowie przyznał, że choruje na raka prostaty. W Polsce średnio 48 mężczyzn dziennie otrzymuje diagnozę zabójczego nowotworu.

spis treści

1. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski chorował na raka

"Z ogromnym bólem i głębokim żalem informujemy, że dzisiaj o 8:00 rano w szpitalu w Chrzanowie zmarł po ciężkiej chorobie nasz ukochany Przyjaciel i członek honorowy Stowarzyszenia 'Wspólnota i Pamięć' ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie..." - napisało Stowarzyszenie.

Nie znamy przyczyny śmierci duchownego, wiadomo jednak, że jeszcze w ubiegłym roku ks. Isakowicz-Zaleski zmagał się z nowotworem prostaty. Przed Bożym Narodzeniem w rozmowie z "Faktem" przyznał, że udało mu się pokonać raka.

Zobacz film: "5 objawów raka prostaty, których nie należy ignorować. Nie są oczywiste"

Na początku 2023 r. w rozmowie z WP abcZdrowie opowiedział o swojej chorobie, by zachęcić mężczyzn do badań profilaktycznych, bo te mogą uratować życie.

- Nie było żadnych sygnałów ostrzegawczych, nic mnie nie bolało. To jest bardzo zaskakujące w tej chorobie, o czym dopiero się dowiedziałem w szpitalu, że przy raku prostaty objawy pojawiają się bardzo późno albo nie występują. Nie można zakładać, że jeżeli nic nas nie boli, to znaczy, że jesteśmy zdrowi - mówił w wywiadzie dla WP abcZdrowie.

2. Rak prostaty. Wzrosła śmiertelność w Polsce

Niestety brak charakterystycznych symptomów lub późne pojawienie się dolegliwości sprawiają, że nowotwór diagnozowany jest u 18-20 tys. Polaków rocznie, stanowiąc ponad 20 proc. nowotworów wśród mężczyzn i tym samym zyskując miano najczęstszej choroby nowotworowej wśród mężczyzn.

Każdego roku rak prostaty zabija sześć tysięcy pacjentów. Co więcej, w Polsce śmiertelność z powodu tego nowotworu wzrosła aż o 18 proc., co czyni nas liderami w całej Europie.

Tymczasem wykrycie raka na wczesnym etapie daje nawet 90 proc. szanse na przeżycie. Jak uprzedzić nowotwór? Przede wszystkim profilaktyka, to jest badanie palpacyjne u lekarza oraz oznaczenie z próbki krwi PSA, stężenia markera nowotworowego.

3. Rak prostaty nie boli. Pierwsze objawy mogą zmylić

Należy również zachować czujność na objawy. Do wczesnych objawów raka prostaty zalicza się:

  • nykturię, potrzebę oddawania moczu w nocy,
  • częste i naglące parcie na pęcherz,
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego,
  • problem z oddawaniem moczu, w tym wąski strumień czy ból lub pieczenie,
  • zaburzenia erekcji.

Natomiast do późnych, wskazujących już na zaawansowane stadium nowotworu, należą takie dolegliwości jak:

  • obecność krwi w moczu i w spermie,
  • ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa,
  • ból podbrzusza,
  • zaparcia,
  • brak apetytu i spadek masy ciała,
  • anemia,
  • jednostronny obrzęk kończyny dolnej.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze