Zakrzepica żył

W żylaku bardzo często dochodzi do zalegania krwi. Nieprawidłowa budowa jego ściany, a zwłaszcza uszkodzenie śródbłonka, sprzyja wykrzepianiu wewnątrznaczyniowemu.
Wielu pacjentów jest w stanie przyzwyczaić się do wieloletniej obecności żylaków na swoich kończynach i dolegliwości z nimi związanych. Jednak może dojść do sytuacji, w której choroba daje o sobie znać. 

Do najczęstszych powikłań żylaków należą stany zapalne i krwawienia. Manifestacja tych patologii jest bardzo gwałtowna. Żylak staje się nagle bardzo twardy i bolesny lub niespodziewanie, nawet po niewielkim urazie, zaczyna krwawić.

Gdy w takiej sytuacji dołączy się nadkażenie, którego źródłem może być niewielka infekcja w obrębie jamy ustnej lub zapalenie gardła, krążące we krwi bakterie osiadają na skrzeplinie i wywołują stan, który nazywamy zakrzepowym zapaleniem żylaków.

Spis treści:
  1. 1. Objawy zakrzepicy żył
  2. 2. Krwawienia z żylaków

1. Objawy zakrzepicy żył

  •  ból,
  •  zaczerwienienie w miejscu zapalenia,
  •  obrzęk,
  •  twarde zgrubienie.

Sytuacja taka jest bardzo niebezpieczna. Skrzeplina w żylaku może szybko ulegać powiększeniu, dotrzeć do żył głębokich i wywołać bardzo niebezpieczną chorobę - zatorowość żylną.  

W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się po poradę do lekarza.

2. Krwawienia z żylaków

Żylak, który posiada bardzo delikatną ścianę, może łatwo ulec zranieniu pod wpływem niewielkiego urazu. Krwawienie z żylaka często jest obfite i może być niebezpieczne. 

W takich sytuacjach należy unieść zranioną kończynę, założyć opatrunek uciskowy, a gdy rana dalej krwawi, należy udać się do lekarza. Chirurg najczęściej zszywa uszkodzony żylak.

Żylak również może pęknąć i rozlać się pod skórą. Wówczas powstaje zasinienie, które po kilku tygodniach powinno ulec samoczynnemu wchłonięciu. 


Długotrwały przebieg nieleczonych żylaków może doprowadzić do rozwoju zmian degeneracyjnych kończyny dolnej. W jej obrębie pojawiają się ciemnobrązowe przebarwienia początkowo w postaci zmian punkcikowatych. Następnie przebarwienia te zlewają się, tworząc brunatne plamy. W dalszym przebiegu choroby dochodzi do masywnego obrzęku kończyn, ścieczenia skóry, zaniku tkanki podskórnej i powstania otwartych ran - owrzodzeń.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Jedna noga grubsza: do jakiego specjalisty się udać?

Witam! Mam 36 lat. Jestem mężczyzną. Jakieś dziesięć miesięcy temu zabolało mnie w dolnej cześci...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Epizod zakrzepicy żył powierzchownych

Witam! W 2002 roku przebyłem zakrzepicę układu żylnego głębokiego kończyny dolnej prawej....

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Zakrzepica żył głębokich na nodze ~:

Mam 27l i mam zakrzepice zyl glebokich na lewej nodze. czy mozna ją wyleczyć. Wczesniej leczylem...

pokaż 5 następnych

Artykuły Zakrzepowe zapalenie żył

Zakrzepowe zapalenie żył Zakrzepica

Zakrzepica to inaczej zakrzepowe zapalenie żył głębokich, które najczęściej atakuje...

Badania USG żył

Najczęstszym powodem wykonywania USG żył (tzw. Doppler żył) jest podejrzenie niewydolności...

Zakrzepowe zapalenie żył
Krew i naczynia krwionośne Zakrzepowe zapalenie żył

Zakrzepowe zapalenie żył jest to choroba, w przebiegu której następuje utrudniony przepływ...

Profilaktyka żylaków Leczenie zakrzepicy żył powierzchownych

Zakrzepica żył ma zwykle łagodny przebieg. Jej przyczyną jest stan zapalny i tworzenie się niewielkich zakrzep ... , a nieleczona może prowadzić nawet do zatorowości płucnej. Zakrzepica żył powierzchownych Zakrzepica żylna objawia się skrzeplinami ... ówki. Najczęściej jednak zakrzepica żył występuje w obrębie kończyn dolnych. Jeśli skrzeplina znajduje się w żyle powierzchownej, jest ściśle ... . wędrującym zakrzepowym zapaleniu żył. Zakrzepica żył powierzchownych jest rozpoznawana u pacjentów w różnym...

Przyczyny żylaków Żylaki w szczególnych sytuacjach

(...) towarzyszą także znamiona barwnikowe i przerost chorej kończyny.(żylaki na nogach w młodym wieku, Choroby układu krążenia, Zakrzepica żył, żylaki pochwy w...

Przyczyny żylaków Żylaki jako powikłanie choroby zakrzepowej

(...) Zakrzepica żył głębokich to powstanie skrzepliny w układzie żył głębokich (czyli znajdujących się pod powięzią głęboką kończyny ... zakrzepowo-zatorowej.(Objawy żylaków, Choroby układu krążenia, zakrzepowe zapalenie żył kończyn dolnych, Zakrzepica...

Geneza żylaków
Przyczyny żylaków Geneza żylaków

(...) i zapobiegać żylakom.  (Choroby układu krążenia, żylaki na nogach w młodym wieku, Zakrzepica żył, krążenie krwi w...

Leczenie inwazyjne żylaków Powikłania po operacji żylaków

(...) rzadkimi powikłaniem jest zakrzepowe zapalenia żył powierzchownych czy zakrzepica żył głębokich. Powikłania...

Leczenie operacyjne prostaty Powikłania po operacjach prostaty

(...) powikłania, związane z ogólnym ryzykiem operacyjnym lub znieczuleniem, np.: zator tętnicy płucnej, zakrzepica żył...

Leczenie żylaków Leczenie żylaków nóg

(...) sytuacje, gdy jest ona stanowczo przeciwwskazana. Są to: zakrzepica żył powierzchownych, niedokrwienie kończyn dolnych ... powierzchownych i zakrzepica żył głębokich. Leczenie farmakologiczne żylaków Leczenie farmakologiczne ma znaczenie...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij