Trwa ładowanie...

Zapalenie spojówek – co warto wiedzieć?

Avatar placeholder
17.07.2014 20:46
Zapalenie spojówek – co warto wiedzieć?
Zapalenie spojówek – co warto wiedzieć?

Spojówka jest błoną pokrywającą gałkę oczną i wewnętrzną powierzchnię powiek. Pełni funkcję nawilżającą przez wydzielanie śluzu i łez. Jest bardzo wrażliwa na wszelkie podrażnienia – ostre światło czy pocieranie brudnymi rękami. Wiele czynników wpływa na zapalenie spojówek.

spis treści

1. Objawy zapalenia spojówek

Pierwsze objawy zapalenia spojówek to swędzenie, pieczenie i nadwrażliwość na światło. Oko jest zaczerwienione i łzawi. Zapalenie może być wywołane przez bakterie, w tym przypadku rzęsy stają się zalepione żółtą wydzieliną. Widać ją zwłaszcza rano, po przespanej nocy. Czasami towarzyszy temu zamglone widzenie. Jeżeli objawy nie ustępują po kilu dniach, należy udać się do lekarza. U dzieci zapalenie spojówek występuje razem z infekcjami górnych dróg oddechowych i infekcjami ucha.

2. Leczenie zapalenia spojówek

Profilaktyka zapalenia spojówek zależy od czynnika, który wywołał zapalenie spojówek. Przyczyny bakteryjne leczy się antybiotykami (krople, maści, tabletki), niektóre z nich należy stosować kilka razy dziennie. Wirusowe zapalenie spojówek wywołane zostaje przez katar – kanalik nosowo-łzowy łączy jamę nosową z woreczkiem łzowym. Przez niego infekcja dostaje się do oka. Czasem stosuje się w tym przypadku antybiotyki, pomagają także chłodne okłady, ale najlepiej jest przeczekać ten stan. Dolegliwości mijają po kilku dniach, razem z katarem. Zapalenie spojówek może pojawić się na skutek podrażnienia substancją chemiczną (np. szamponem, mydłem, żelem do twarzy czy tonikiem). Trzeba wtedy płukać oko wodą, aż zniknie z niego szkodliwy czynnik. Jeżeli do oka dostanie się substancja żrąca, należy natychmiast udać się do lekarza.

Zobacz film: "Sposoby na zmęczony wzrok"

Niektórzy alergicy cierpią na zapalenie spojówek. Przyczyną może być pylenie roślin. Alergiczne zapalenie spojówek ustępuje po zażyciu leków przeciw alergii. Niekiedy dolegliwości oka wynikają z zakażeń przenoszonych drogą płciową (rzeżączka). W szczególności atakują noworodki zarażone podczas porodu. Podaje im się krople z antybiotykiem.

3. Jak zachować się podczas zapalenia spojówek?

W tym czasie trzeba uniknąć kontaktu z kurzem i pyłem, one zwłaszcza podrażniają oko. Jeżeli nosimy soczewki kontaktowe, na pewien czas powinniśmy z nich zrezygnować. Pomagają zimne okłady na oczy. Należy stosować łagodne kosmetyki do mycia twarzy i dokładnie je spłukiwać. Żadna substancja nie może podrażnić oka. Zalecane są także „sztuczne łzy”, można je kupić w aptece bez recepty, łagodzą pieczenie i swędzenie. Zapalenie spojówek czasem dotyczy jednego oka, wtedy trzeba leczyć tylko to chore, aby zakażenie nie przeniosło się do drugiego.

4. Zapobieganie zapaleniu spojówek

Przede wszystkim nie wolno drapać chorego oka. Należy często myć dłonie i unikać ich kontaktu z okiem. Zaleca się częste przemywanie oka bawełnianym płatkiem. Kobiety w czasie tych dolegliwości nie powinny się malować. Osoby noszące soczewki kontaktowe muszą zwrócić uwagę na sposób ich przechowywania, pod żadnym pozorem (nie tylko przy zapaleniu spojówek) nie wolno nosić cudzych soczewek. W ogóle w tym czasie nie wolno nosić soczewek, a po wyleczeniu należy założyć nowe. Po użyciu kropel do oczu, czy maści trzeba dokładnie umyć dłonie.

Wymienione tutaj zasady higieny są oczywiste, ale często wiele chorych o nich zapomina. Jeśli będziemy ich przestrzegać, nasz wzrok będzie zawsze zdrowy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze