Trwa ładowanie...

Zauważysz na ramieniu. Znak, że cukrzyca zawładnęła ciałem

 Katarzyna Prus
23.01.2024 11:15
ZauwZnak, że cukier wymknął się spod kontroli
ZauwZnak, że cukier wymknął się spod kontroli (Getty Images)

Cukrzyca może skracać życie nawet o 12 lat, dlatego warto wiedzieć, jak nie dać się jej zaskoczyć i reagować na niepokojące sygnały. Choroba może dawać bardzo nietypowe objawy, które dotyczą m.in. nadgarstków i ramienia.

spis treści

1. Nietypowe objawy cukrzycy

Z cukrzycą zmaga się ok. 3 mln Polaków. Większość cierpi na cukrzycę typu 2, która dużo częściej prowadzi do poważnych powikłań, między innymi zawałów, udarów, niewydolności nerek z koniecznością dializ, a nawet przeszczepu, utraty wzroku czy amputacji nóg.

Niestety wielu chorych nie ma diagnozy, bo lekceważy objawy. Warto więc mieć świadomość, jak atakuje ta groźna choroba. Objawy mogą być bardzo nietypowe.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Na cukrzycę mogą wskazywać problemy z ramieniem
Na cukrzycę mogą wskazywać problemy z ramieniem (Getty Images)

Okazuje się, że problem z wysokim poziomem cukru można zauważyć nie tylko na nogach i stopach, (m.in. neuropatia cukrzycowa). Naukowcy wskazują również na cztery inne bolesne dolegliwości, które mogą świadczyć o rozwijającej się cukrzycy.

2. Cukrzycę zauważysz na ramieniu

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter, wskazują, że o wysokim poziomie cukru we krwi mogą świadczyć m.in. problemy z nadgarstkiem czy barkiem.

Naukowcy wykazali, że u osób z większym ryzykiem hiperglikemii, częściej występowały problemy z kończynami górnymi.

Niepokój powinny wzbudzić:

  • zamrożony bark (pogrubienie tkanki łącznej w stawie prowadzące do sztywności i dyskomfortu),
  • zespół cieśni nadgarstka (ucisk na nerw pośrodkowy powodujący m.in. drętwienie, mrowienie),
  • przykurcz Dupuytrena (przykurcz palców, deformacja dłoni),
  • palec spustowy (stan podobny do przykurczu Dupuytrena, który dotyczy tylko jednego palca).

Badania sugerują, że wysoki poziom cukru we krwi zwiększa w organizmie poziom końcowych produktów zaawansowanej glikacji (ang. advanced glycation end, AGE). Powstają one, gdy białka, tłuszcze i DNA mieszają się z cukrami we krwi. Nagromadzenie AGE przyczynia się m.in. do uszkodzenia i zgrubienia ścięgien, stawów i tkanki łącznej.

- Nasze badanie pokazuje, że utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi przez dłuższy czas powoduje choroby kończyn górnych. Obecnie możemy je zaklasyfikować jako powikłania cukrzycy - zaznacza dr Harry Green z Uniwersytetu w Exeter cytowany przez serwis express.co.uk.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze