Trwa ładowanie...

Zwiastuje udar. Pojawia się nawet tydzień wcześniej

 Patrycja Pupiec
31.10.2023 09:59
Groźny objaw. Preludium do udaru
Groźny objaw. Preludium do udaru (Getty Images)

Udar mózgu to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów, także wśród Polaków. Ten zdrowotny problem stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Choć zazwyczaj atakuje nagle, badania wykazały, że u niektórych osób na długo przed jego wystąpieniem, mogą pojawić się charakterystyczne symptomy.

spis treści

1. Pojawia się u 43 proc. osób przed udarem

Raport Narodowego Funduszu Zdrowia wykazał, że tylko w 2022 r. udar niedokrwienny mózgu dotknął prawie 74 tys. Polaków. Blisko 90 proc. zachorowań stanowiły pierwszorazowe przypadki. Udar mózgu stanowi pierwszą przyczynę niepełnosprawności oraz drugą najczęstszą przyczynę zgonów wśród Polaków.

Udar jest nagłym przypadkiem medycznym, na który narażony jest każdy, ale niekiedy organizm niepokojące sygnały wysyła znacznie wcześniej. Czasami pierwsze objawy udaru pojawiają się na kilka dni, a nawet tydzień przed tym, gdy zaatakuje.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Z badania opublikowanego w "American Academy of Neurology Journals" wynika, że nawet u 43 proc. pacjentów udarowych wystąpiły objawy przemijającego ataku niedokrwiennego zwanego mini udarem. Analizy wykazały, że na 2416 osób, które przeszły udar, 549 doznało wcześniej przemijającego ataku niedokrwiennego.

Przemijający atak niedokrwienny (TIA) - podobnie jak udar mózgu - jest spowodowanych zakłóceniem dopływu krwi, z tą różnicą, że TIA jest tymczasowy.

2. Te objawy powinny zaniepokoić

NHS wskazuje, że oznaki mini udaru utrzymują się od kilku minut do kilku godzin, a całkowicie znikają w ciągu doby. Jednym z najważniejszych symptomów, które mogą wskazywać na przemijający atak niedokrwienny, jest nagły ból głowy.

Inne objawy, które mogą sygnalizować TIA to:

Przemijający atak niedokrwienny może również powodować całkowity paraliż jednej strony ciała, nagłą utratę wzroku, dezorientację. Mogą mu także towarzyszyć trudności ze zrozumieniem tego, co mówią inni, problemy z utrzymaniem równowagi i koordynacją oraz dysfagia.

Powyższych symptomów nie należy ignorować, ponieważ mogą być wyraźnym sygnałem ostrzegawczym, że w najbliższej przyszłości może wystąpić typowy udaru mózgu dlatego, gdy wystąpią, należy wezwać pomoc lub natychmiast udać się do szpitala.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze