Żylaki

Żylaki to anomalie naczyniowe żył polegające na ich nadmiernym poszerzeniu. Gdy mówimy o żylakach, najczęściej mamy na myśli żyły kończyn dolnych (tam zdarzają się one zdecydowanie najczęściej), ale nie jest to ich jedyna lokalizacja. Takie anomalie w naczyniach zdarzają się także często w odbycie, czy przełyku. Rzadziej występują żylaki pęcherza moczowego czy kobiecych narządów rodnych. Żylaki to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Jest to jedna z częstszych chorób układu krwionośnego. Objawia się widocznymi przez powłoki skórne wypukłościami, zgrubieniami i przebarwieniami żył. Żylaki na nogach powstają na skutek upośledzenia drożności naczyń żylnych i wzrostu ciśnienia hydrostatycznego w ich świetle. Podskórne zgrubienia powstają po zakrzepowym zapaleniu żył. Bagatelizowanie choroby prowadzi do zaburzeń w odżywianiu naczyń, czego konsekwencją są często owrzodzenia podudzi

Spis treści:
 1. 1. Jak powstają żylaki?
 2. 2. Przyczyny żylaków kończyn dolnych
 3. 3. Objawy żylaków kończyn dolnych
 4. 4. Diagnostyka żylaków nóg
 5. 5. Leczenie żylaków nóg
 6. 6. Profilaktyka żylaków kończyn dolnych
 7. 7. Żylaki odbytu

1. Jak powstają żylaki?

Żyły są naczyniami krwionośnymi, którymi krew płynie w górę do serca. Jest to możliwe dzięki zastawkom, wypustkom błony naczyń. Zamykają się, gdy krew płynąca do góry próbuje się cofnąć. Cofnięcie krwi jest możliwe jeśli zastawki działają nieprawidłowo. Niektórzy z nas rodzą się z uszkodzonymi zastawkami, innym psują się na skutek zakrzepowego zapalenia żył. Jeśli krew w żyłach spływa na dół, rośnie jej ciśnienie i krew z większą siłą naciska na ściany naczyń. Żyły rozszerzają się i już nie wracają do swojego pierwotnego kształtu. Właśnie w taki sposób powstają żylaki. Skóra pod nimi bywa cienka, napięta i błyszcząca. Prześwituje przez nią niebieska, falista linia, to właśnie chora żyła.

Naukowcy wyliczyli, że gdybyśmy połączyli ze sobą wszystkie naczynia, którymi płynie krew w nodze, to otrzymalibyśmy rurkę o długości 100 kilometrów! Krew płynie przez tzw. układ żył głębokich, czyli żyły schowane głęboko w nodze i układ żył powierzchniowych, czyli naczynia krwionośne znajdujące się blisko powierzchni. Oba układy łączą się perforatorami. Żylaki najczęściej występują w żyłach powierzchniowych, choć przepływa nimi tylko 10% krwi żylnej z nóg. Niekiedy na skutek słabych zastawek żył głębinowych, krew cofa się do żył powierzchniowych.

2. Przyczyny żylaków kończyn dolnych

Pacjent po operacji żylaków
Pacjent po operacji żylaków Operacja polega na usunięciu żylaków. Istnieje też metoda mało...

 Mianem żylaków kończyn dolnych określa się zmienione chorobowo, poskręcane i pogrubione odcinki żył powierzchownych. Żylaki są wyczuwalne pod skórą i można je dostrzec - mają postać guzków lub nabrzmiałych powrózków. Żylaki widoczne przez skórę jako guzki to tak zwane perforatory - niewydolne połączenia pomiędzy układem żył powierzchownych i głębokich. Do wystąpienia żylaków przyczynia się nabyta lub genetyczna niewydolność zastawek żył powierzchownych, która prowadzi do zastoju żylnego, upośledzenia odpływu krwi oraz wzrostu ciśnienia hydrostatycznego w obrębie naczyń powierzchownych. Ściany żył stają się wiotkie i podatne na odkształcenia.

3. Objawy żylaków kończyn dolnych

Dolegliwości związane z niewydolnością żył rozwijają się powoli, ale nie bezobjawowo. Początkowe objawy żylaków nóg to dolegliwości kończyn polegające na obrzmieniach, zespole niespokojnych nóg, drętwieniu i mrowieniu. Te objawy nasilają się podczas miesiączki - to wpływ zmian hormonalnych. W późniejszej fazie pojawiają się widoczne zmiany żylne - najpierw drobne, tzw. pajączki, później powrózkowato zmienione większe naczynia. W przypadkach zaawansowanej przewlekłej niewydolności żylnej występować może owrzodzenie podudzi. Jeśli nie zaczniemy ich leczyć, staną się przyczyną zakażenia, które może objąć cały organizm. Osoby, u których występują żylaki, mogą odczuwać ból, zmęczenie i ociężałość nóg, rozpieranie zmian żylnych od wewnątrz, kurcze mięśni. Skóra zaczyna się przebarwiać, dochodzi do zapalenia tkanki podskórnej, w okolicach kostek skóra twardnieje. W zaawansowanym stadium wzdłuż żył, nad kostkami, pojawiają się owrzodzenia. Nasilenie dolegliwości spowodowane jest długim staniem lub chodzeniem. Czasem pojawiają się obrzęki kończyn dolnych, zwłaszcza w godzinach wieczornych.

4. Diagnostyka żylaków nóg

Dokładna diagnoza jest punktem wyjścia dla skutecznego leczenia. Pacjent trafiający do flebologa poddawany jest różnorodnym testom, które mają na celu ocenę stopnia zaawansowania choroby. Podstawowym badaniem jest USG doppler pozwalające zidentyfikować źle funkcjonujące zastawki żylne. Inne często stosowane metody diagnostyczne, to:

 • warikografia – poprzez wstrzyknięcie do żył środka cieniującego pozwala na stworzenie „mapy” nieprawidłowo funkcjonujących naczyń,
 • termografia ciekłokrystaliczna – badanie poprzedzone kilkunastokrotną zmianą ułożenia stopy (pięta-palec), po której do nogi pacjenta przykłada się płyty ciekłokrystaliczne ukazujące niewydolne żyły w postaci „gorących punktów”,
 • flebografia – w celu uwidocznienia głębokich żył kończyn dolnych, do żyły na grzbiecie stopy wstrzykuje się środek cieniujący. Na kostkę zakłada się opaskę uciskową, co powoduje, że wstrzyknięty środek kontrastujący kieruje się do żył głębokich. Aby zwolnić przepływ środka, na wysokości goleni również umieszcza się opaskę uciskową.

5. Leczenie żylaków nóg

Metody walki z żylakami podzielić można na: leczenie zachowawcze, farmakologiczne oraz operacyjne. Wybór odpowiedniej metody zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Leczenie żylaków zachowawcze to stosowanie maści i kremów zmniejszających obrzęki oraz uczucie ciężkości nóg. Pomocne bywa też noszenie specjalnych podkolanówek, pończoch i rajstop przeciwżylakowych, częste unoszenie nóg do góry, wykonywanie masaży i unikanie obcisłej odzieży utrudniającej odpływ krwi z kończyn dolnych.

Terapia farmakologiczna polega na doustnym podawaniu środków uszczelniających naczynia. Są to preparaty naturalnego pochodzenia, zawierające m.in. wyciąg z rycyny lub kasztanowca. Gdy farmakologia zawodzi, szansą na powrót do zdrowia są zabiegi chirurgiczne mające na celu usunięcie niewydolnych żył. Należą do nich:

 • obliteracja/skleroterapia – polega na wstrzyknięciu do światła żylaków środka chemicznego powodującego ich zarośnięcie i przekształcenie, a następnie całkowite wchłonięcie. Zastosowanie tego sposobu leczenia nie jest możliwe, jeśli zastawka u ujścia żyły pachwinowej jest niewydolna, żylaki duże i napięte, a krew napływająca do nich pod dużym ciśnieniem;
 • kriostripping – polega na zamrażaniu żył powierzchniowych;
 • zamykanie żylaków światłem lasera – dotyczy głównie pajączków i drobnych żylaków;
 • stripping – polega na całościowym lub częściowym usunięciu chorych żył, stosowany w przypadku niewydolności zastawek żylnych oraz naczyń przeszywających;
 • krosektomia – podwiązanie niewydolnych naczyń żylnych.

6. Profilaktyka żylaków kończyn dolnych

Jeśli chcesz zapobiec wystąpieniu żylaków nóg, pamiętaj, żeby:

 • nie nadużywać gorących kąpieli i sauny,
 • dbać o utrzymanie wagi ciała na bezpiecznym poziomie,
 • nie nosić zbyt obcisłych spodni i ciasnych skarpet,
 • zadbać o aktywność fizyczną,
 • robić masaże stóp i łydek,
 • unikać podnoszenia ciężkich rzeczy,
 • nosić luźnego ubrania (zwłaszcza spodni),
 • chodzić na niskim obcasie,
 • unikać wysokiej temperatury,
 • zażywać leki na żylaki, wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych,
 • prowadzić prawidłową dietę: ograniczenie spożywania tłuszczów, soli, wzbogacenie posiłków o błonnik, witaminy i minerały.

Jeśli twoja praca wymaga długotrwałego przebywania w pozycji stojącej, co pewien czas przenoś ciężar ciała z palców na piętę i odwrotnie. Jeśli często przebywasz w pozycji siedzącej, poruszaj stopami, co jakiś czas wstań i pospaceruj. Zadbaj o dobór odpowiedniego obuwia. W przypadku kobiet buty nie powinny mieć obcasów wyższych niż 5 cm. Zwracaj uwagę na ułożenie stopy w bucie, niewygodę koryguj wkładkami.

7. Żylaki odbytu

Dość nieprzyjemną i wstydliwą chorobą są żylaki odbytu, inaczej zwane guzkami krwawniczymi, czy hemoroidami. Pod nazwą tą kryją się poszerzone żyły odbytu lub odbytnicy. Guzki krwawnicze mogą występować w początkowym odcinku kanału odbytu (żylaki wewnętrzne) lub w samym odbycie (żylaki zewnętrzne). Często zdarza się, iż hemoroidy rozwijają się przez lata bez żadnych objawów, a pacjent nie zauważa swojej choroby aż do chwili, kiedy wystąpi pierwszy epizod krwawienia z odbytu. Krew taka jest najczęściej żywoczerwona i występuje pod postacią smug na powierzchni stolca, na papierze toaletowym lub jako niewielka strużka wyciekająca z odbytu tuż po oddaniu stolca. Charakterystyczne dla hemoroidów jest też czerwonawe zabarwienie wody w muszli klozetowej.

Jeśli guzki krwawnicze powodują jakieś dolegliwości, które skłaniają pacjentów do wizyty u lekarza, to są to zazwyczaj: ból lub swędzenie okolicy odbytu po oddaniu stolca, czasem także śluzowa wydzielina z odbytu, wyczuwalny guzek w okolicy odbytu, uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu stolca (objaw stosunkowo rzadki, towarzyszy tylko dużym hemoroidom) oraz zapalenie i obrzęk okolicy odbytu. Ważne jest, aby zgłosić się do lekarza w przypadku wykrycia bolesnego guzka w miejscu, gdzie wcześniej wyczuwalny był żylak oraz wtedy, gry standardowo stosowane leki przeciwbólowe nie przynoszą już ulgi. Może to świadczyć o tym, że w żylaku utworzył się stan zapalny.

Ponadto, należy pamiętać, że każdy przypadek krwawienia z odbytu nakłada na lekarza obowiązek sprawdzenia wszystkich jego możliwych przyczyn – nawet, gdy choroba żylakowa odbytu została już wcześniej zdiagnozowana. W celu wykluczenia ewentualnego raka jelita grubego należy wykonać badanie palpacyjne przez odbyt, a w przypadkach budzących jakiekolwiek wątpliwości – także anoskopię lub rektoskopię. Występowanie guzków krwawniczych, jako choroba nie wywołuje groźnych dla życia powikłań, jednak ból jej towarzyszący może sprawić, że komfort życia pacjenta obniży się drastycznie. I jest to powód, dla którego należy leczyć hemoroidy, gdy poszerzenia żylne są jeszcze niewielkie i nie utworzy się w nich bolesny stan zapalny.

Bibliografia

 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Janion M. Kardiologia, Wydawnictwo Stachurski, Kielce 2005, ISBN 83-88592-35-1
 • Krzemińska Pakula M. (red.), Kardiologia kliniczna, D.W. Publishing Co., Szczecin 2010, ISBN 1-57107-108-3

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Profilaktyka żylaków

Przyczyny żylaków

Objawy żylaków

Diagnostyka żylaków

Leczenie żylaków

Leczenie inwazyjne żylaków

Powikłania żylaków

Żylaki w ciąży

Żylaki odbytu (hemoroidy)

Żylaki powrózka nasiennego

Przewlekła niewydolność żylna

Żylaki przełyku

Porady ekspertów

Guzek pod kolanem a podejrzenie żylaków

Dzień dobry! Mój problem zauważyłam około miesiąca temu. Właśnie wtedy wyczułam pod...

lek. Rafał Gryszkiewicz Porady udziela lek. Rafał Gryszkiewicz absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
Guzek w okolicy odbytu i krew podczas wypróżniania

Witam! Mam pytanie w okolicy odbytu tydzień temu pojawiła się krostka, guzek czy jak to nazwać...

lek. Joanna Gładczak Porady udziela lek. Joanna Gładczak lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Żylaki

Żylaki Funkcjonowanie układu żylnego

W obrębie kończyn dolnych wyróżniamy dwa układy żylne: głęboki i powierzchowny, które mają połączenie za pomocą żył przeszywających. Układ głęboki, za pomocą którego odprowadzane jest w kierunku serca aż 90 proc. krwi z kończyny...

Żylaki Dieta a żylaki

Żylaki nóg to wstydliwy problem dotykający sporej części społeczeństwa. Osoby uskarżające się na puchnięcie kończyn dolnych oraz pajączki zmuszone są nosić pończochy uciskowe lub przyjmować leki, a w skrajnych przypadkach mogą zostać skierowane ... ów. Żylaki a nawyki żywieniowe Jak wiadomo nie od dziś lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Przyczyn żylaków jest wiele ... dolnych, a więc czasem leczenie żylaków będzie się wiązało ze zrzuceniem kilku(nastu) zbędnych kilogramów. Żylaki...

Żylaki kończyn dolnych
Żylaki Żylaki kończyn dolnych

Żylaki to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Jest to jedna z częstszych chorób układu krwionośnego. Objawia się widocznymi przez powłoki skórne wypukłościami, zgrubieniami i przebarwieniami żył. Żylaki na nogach ... są często owrzodzenia podudzi. Przyczyny żylaków kończyn dolnych Żylaki kończyn dolnych to pogrubione, poskręcane ... do tworzenia obrzęku na skutek zwiększonej przepuszczalności naczyń. W miarę postępu choroby żylaki mogą przekształcić...

Żylaki Najczęściej zadawane pytania przez pacjentów dotyczące żylaków

Żylaki zawsze wymagają konsultacji z lekarzem, bez względu na to, gdzie się znajdują. Jedne wymagają pilnej interwencji i leczenia, inne nie, ale koniecznie powinien o tym decydować pacjent i prosić o poradę udzieloną mu przez lekarza. Żylaki ... pytanie, jakie pacjent powinien zadać lekarzowi. Żylaki to nie choroba sama w sobie, tylko jej objaw. Często przy ich leczeniu trzeba też leczyć ich pierwotną przyczynę. Żylaki odbytu rozwijają się często na podłożu przewlekłych zaparć. Co z...

Żylaki Żylaki u dzieci

Żylaki u dzieci występują stosunkowo rzadko, co nie oznacza, że nasze pociechy nie są nimi zagrożone. Najczęściej u dzieci występują żylaki odbytu i żylaki powrózka nasiennego. Żylaki odbytu u najmłodszych dzieci pojawiają się w wyniku obciążeń ... o rozwoju innej dolegliwości. Z kolei żylaki powrózka nasiennego, określane także jako żylaki jąder, to dolegliwość, która w przyszłości może wpłynąć na płodność. Hemoroidy u dzieci Hemoroidy to żylaki odbytu, które najczęściej rozwijają się u...

Żylaki Żylaki podudzi

(...) z naczyniami krwionośnymi to także dosyć powszechne żylaki. Jest to jedna z najczęstszych chorób związanych z krwiobiegiem. Żylaki zwykle występują na podudziu i objawiają się widocznym przez skórę zgrubieniem i przebarwieniem żył ... żylaków podudzi Żylaki podudzi bardzo często rozwijają się na bazie uwarunkowań genetycznych. Jednak istnieje wiele r ... oraz nadmierne korzystanie z sauny. Czynnikami, które potęgują prawdopodobieństwo zachorowania na żylaki kończyn dolnych to...

Żylaki Zastawki żylne

(...) ów. Z czasem proces ten przyczynia się do powstania różnych choroby związanych z niedrożnością żył, takich jak żylaki,...

Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?Odtwórz wideo
Żylaki Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?

Ciężkie nogi to pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej. Uczucie to najczęściej towarzyszy kobietom wieczorem, po długim dniu pracy, zwłaszcza w pozycji stojącej. Przypadłość ta ma podłoże genetyczne, choruje na nią około 8-12% ludzi. Choroba...

Żylaki kończynOdtwórz wideo
Żylaki Żylaki kończyn

Żylaki kończyn dolnych to rozszerzenia żył powstające w wyniku zwiększenia ciśnienia żylnego. Dolegliwości dotyczą aż 30-50% osób, które pracują w pozycji stojącej lub mają nadwagę. Ponadto mogą być rezultatem dźwigania ciężarów i zwiększonego ciśnienia w żyłach. Pierwsze objawy żylaków to uczucie tzw. „ciężkich nóg" , które pojawia się często pod koniec dnia lub po długim przebywaniu w pozycji stojącej. Inne objawy to: pieczenie i kurcze chorej kończyny oraz trwałe obrzęki, które pojawiają się w...

Fakty o zdrowiu - ŻylakiOdtwórz wideo
Żylaki Fakty o zdrowiu - Żylaki

Profilaktyka żylaków obejmuje przede wszystkim zmianę stylu życia. Należy ustosunkować się do następujących zasad: Podczas siedzenia warto unikać zakładania nogi na nogę, ponieważ powstaje ucisk, który zwiększa ciśnienie krwi i może...

Żylaki Przyczyny żylaków

Nie ma jednej uniwersalnej przyczyny powstawania żylaków. Żylaki to objaw, a nie choroba sama w sobie i w zależności ... leczenie żylaków może być trudne i nie zawsze skuteczne. Jak rozwijają się żylaki? Żylaki kończyn dolnych to bardzo częsta ... się zdecydowanie głębiej, pod mięśniami). Początkowo żylaki dotyczą naczyń położonych powierzchownie – są to tzw. żylaki ... zostaje „na dole”, a także wzrasta ciśnienie tej krwi – tak powstają żylaki. Póki zalega niewielka...

Żylaki Żylaki powrózka nasiennego

(...) Żylaki powrózka nasiennego to poskręcane, wydłużone i poszerzone naczynia krwionośne splotu wiciowatego. Można je łatwo wyczuć jako miękkie guzy o różnej wielkości. Żylaki te występują u 11% mężczyzn. Przyczyny żylaków powr ... ólnej między tętnicą biodrową a brzegiem miednicy. Dlatego też najczęściej żylaki jąder występują po lewej stronie. W przypadku odkrycia ... ózka nasiennego W trakcie badania fizykalnego żylaki powrózka nasiennego są wyczuwalne w obrębie moszny jako guzowate twory...

Żylaki Profilaktyka żylaków

Żylaki to nienaturalnie rozszerzone naczynia żylne. Najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych. Zazwyczaj nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, a raczej defekt estetyczny. Zdarza się jednak, że żylaki prowadzą do poważniejszych dolegliwości ... . Wiele z nich to naturalne, domowe sposoby na żylaki, często związane ze zmianą trybu życia. Niezwykle ważne jest zapobieganie skutkom grawitacji ... , żylaki na nogach w młodym wieku, Pajączki na...

Żylaki Diagnostyka żylaków

Żylaki są nieestetyczne i niebezpieczne. Spędzają sen z powiek wielu ludziom niezależnie od płci, choć znacznie częściej ... coraz bardziej skuteczne. Należy pamiętać, że żylaki nie są jedynie problemem estetycznym. Jest to poważne schorzenie, które należy jak najszybciej leczyć. Co to są żylaki? Żylaki to poszerzenia żył powierzchniowych. Sznury, kłęby, sploty, balonowate ... znaczenie. Prawdopodobieństwo ich pojawienia się u dziecka, którego oboje rodzice mają żylaki wynosi aż 90 %.

Żylaki Przewlekła niewydolność żylna

Przewlekła niewydolność żylna to powikłanie niektórych chorób żył, jak zakrzepica żylna, żylaki kończyn. Może być wynikiem wrodzonego defektu zastawek żylnych. Do pojawienia się objawów choroby może przyczynić się nieodpowiedni tryb życia. Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej polega na leczeniu chirurgicznym żył, np. skleroterapii, oraz leczeniu ... , Czynniki dziedziczne – ryzyko 40% u osoby, której jedno z rodziców chorowało na żylaki; 90%, gdy chorowało...

Żylaki Żylaki w ciąży

Żylaki, czyli przewlekła choroba żylna, to schorzenie żył polegająca na utrudnionym odpływie krwi z kończyn dolnych ... óźniej dołączają się kolejne objawy – obrzęki nóg, żylaki czy przebarwienia skóry. Później wystarczy już ... , a nawet mogą doprowadzić do trwałego kalectwa. Ponadto żylaki mogą prowadzić do innej, niezwykle groźnej choroby związanej z zastojem ... tętnicy płucnej. Przyczyny żylaków w ciąży Istnieje wiele powodów, dla których żylaki są schorzeniem,...

Żylaki odbytu (hemoroidy)
Żylaki Żylaki odbytu (hemoroidy)

Żylaki odbytu określa się również terminami: hemoroidy, krwawnice i guzki krwawnicze. Występują u każdego człowieka ... ól związany z tworzeniem się w nich zakrzepów. Żylaki odbytu powstają z poszerzonych splotów żył okołoodbytniczych ... odbytnicy oraz w kanale odbytu. W zależności od ich umiejscowienia wyróżnia się żylaki zewnętrzne oraz żylaki wewnętrzne. Oba rodzaje żylaków często współistnieją ze sobą. Wewnętrzne żylaki odbytu pokryte są błoną śluzową odbytnicy...

Żylaki Leczenie inwazyjne żylaków

(...) dolegliwości oraz względów kosmetycznych. Pamiętaj, że żylaki często są objawem poważnej choroby, mogącej dawać ciężkie skutki ... żylaków Obecnie powszechnie przyjęte wskazania do operacji obejmują sytuacje, gdy: żylaki stopniowo powiększają się ... , żylaki, których wygląd bardzo oszpeca nogi, występujące krwawienie z żylaków, żylaki powodujące owrzodzenia ... do pilnej interwencji.(LECZENIE ŻYLAKÓW, Choroby układu krwionośnego, Objawy żylaków, żylaki na nogach w młodym...

Żylaki Powikłania żylaków

U większości chorych żylaki nie powodują żadnych powikłań. Niestety w niektórych przypadkach żylaki są przyczyną stan ... ,  jest to sytuacja zagrażająca życiu. Objawy zaawansowanych żylaków Początkowo żylaki są nie widoczne. Dają o sobie znać ... ół kostek oraz obrzęków całego podudzia. Zaawansowane żylaki rozpoznajemy po: przebarwieniach skóry, wypryskach ... przeciwzakrzepowe należy zażywać przez 9 miesięcy. Jeśli żylaki są zaburzeniem genetycznym, choroba może nawracać. Inne powikłania...

Żylaki Żylaki przełyku

Żylaki przełyku nie stanowią choroby sensu stricto, lecz są objawem innych schorzeń. Najczęściej rozwijają się z powodu marskości wątroby. Przełyk łączy gardło z żołądkiem i ma charakter mięśniowo-błoniastego przewodu o podłużnym przebiegu. Żylaki ... w przełyku lub układzie żylnym, np. w trakcie kaszlu albo podczas transportu pokarmów do żołądka. Żylaki przełyku występują ... krew do mięśnia sercowego. Nabrzmiałe żylaki przełyku są skłonne do pękania i krwawienia. Przy tej chorobie połykanie...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij