Trwa ładowanie...

15-latek zmarł na dżumę. Lokalne władze potwierdzają – nastolatek zaraził się chorobą od zwierzęcia

Sensacyjną informację przekazała Mongolska Agencja Prasowa. Według ustaleń tamtejszych lekarzy nastolatek cierpiał na dżumę dymieniczą. Chorobą miał zrazić się od świstaka.

Zobacz film: "Biura podróży kuszą Polaków. Sprzedają przyszłoroczne wakacje"

1. 15-latek zmarł na dżumę

Informacje o przypadkach dżumy na granicy rosyjsko-mongolskiej pojawiały się już od tygodnia. Rosyjskie władze miały ostrzegać swoich obywateli przed chorobą, a przede wszystkim, przed polowaniem i jedzeniem mięsa świstaków. Władze Mongolii podjęły specjalne kroki już po śmierci 15-latka. Na przymusową izolację skierowano całą jego rodzinę. Częściowej kwarantannie poddano również całą prowincję gobijsko-ałtajską, w której doszło do tragicznego zdarzenia.

Łańcuch górski Ałtaj rozciąga się na granicy Rosji, Kazachstanu, Chin i Mongolii. Żyjące tam świstaki od dawna są lokalnym przysmakiem. Mieszkańców tamtego rejonu nie odstraszają ostrzeżenia władz dotyczące informacji mówiących o tym, że świstaki są potencjalnym zagrożeniem.

Zwierzęta mogą przenosić groźne choroby (123rf)
Zwierzęta mogą przenosić groźne choroby (123rf)

2. Dżuma w Mongolii

Tragiczny przypadek 15-latka nie jest jedyny w regionie. WHO przyglądało się Mongolii od listopada zeszłego roku, kiedy w tym kraju stwierdzono aż cztery przypadki dżumy. Była to płucna odmiana choroby, która jest wyjątkowo groźna dla człowieka. Tamtejsza służba zdrowia poradziła sobie wtedy z czterema przypadkami.

Przypadek dżumy zaobserwowano również w sąsiednich Chinach. Tamtejszy pacjent nadal przebywa w szpitalu. Jego stan miał ulec jednak poprawie.

3. Dżuma - czym jest?

Dżuma to bakteryjna choroba zakaźna o ostrym przebiegu. Dotarła do Europy w 1347 roku, a pierwsze jej ogniska wykryto w Mesynie na Sycylii. Prawdopodobnie rozprzestrzeniła się z Azji, gdzie epidemia panowała już od roku.

Wystarczyło kilka miesięcy, aby dżuma zajęła teren Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Niemczech i Rosji. Przyczyny choroby nie były znane. Uważano, że do jej powstawania może przyczyniać się szkodliwe powietrze.

Choroba po pojawieniu się w Europie zabiła prawie 1/3 europejskiej populacji, szacuje się, że mogło zginąć nawet 28 milionów ludzi. W XVII wieku nastąpił rozwój nauki, odkryto wtedy świat mikroorganizmów, co pozwalało zbadać przyczyny tej choroby. Jednak nie było to wtedy możliwe, gdyż dżuma w tamtym okresie wygasła.

Można wyróżnić kilka postaci choroby dżumy:

  • postać posocznicowa (septyczna) – jest bardzo niebezpieczna i rozwija się niezwykle szybko, toksyna bakterii dostaje się do krwiobiegu i wraz z nim dociera do wielu narządów, powoduje śmierć po 2-3 dniach,
  • postać płucna pierwotna – jest bardzo zaraźliwa i przenoszona drogą kropelkową; pierwsze objawy to suchy i męczący kaszel, później krwioplucie i płynna wydzielina, następnie niewydolność serca i śmierć,
  • postać dymienicza – wysoka gorączka i dreszcze, węzły chłonne nabrzmiewają i pękają, są obecne wybroczyny skórne, chorzy zapadają w śpiączkę, są niewydolni krążeniowo, bez podjęcia leczenia połowa chorych umiera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.