Trwa ładowanie...

15-latek zmarł na dżumę. Lokalne władze potwierdzają – nastolatek zaraził się chorobą od zwierzęcia

Avatar placeholder
16.07.2020 08:12
Dżuma powraca
Dżuma powraca (East News)

Sensacyjną informację przekazała Mongolska Agencja Prasowa. Według ustaleń tamtejszych lekarzy nastolatek cierpiał na dżumę dymieniczą. Chorobą miał zrazić się od świstaka.

1. 15-latek zmarł na dżumę

Informacje o przypadkach dżumy na granicy rosyjsko-mongolskiej pojawiały się już od tygodnia. Rosyjskie władze miały ostrzegać swoich obywateli przed chorobą, a przede wszystkim, przed polowaniem i jedzeniem mięsa świstaków. Władze Mongolii podjęły specjalne kroki już po śmierci 15-latka. Na przymusową izolację skierowano całą jego rodzinę. Częściowej kwarantannie poddano również całą prowincję gobijsko-ałtajską, w której doszło do tragicznego zdarzenia.

Łańcuch górski Ałtaj rozciąga się na granicy Rosji, Kazachstanu, Chin i Mongolii. Żyjące tam świstaki od dawna są lokalnym przysmakiem. Mieszkańców tamtego rejonu nie odstraszają ostrzeżenia władz dotyczące informacji mówiących o tym, że świstaki są potencjalnym zagrożeniem.

Zwierzęta mogą przenosić groźne choroby (123rf)
Zwierzęta mogą przenosić groźne choroby (123rf)

2. Dżuma w Mongolii

Zobacz film: "Biura podróży kuszą Polaków. Sprzedają przyszłoroczne wakacje"

Tragiczny przypadek 15-latka nie jest jedyny w regionie. WHO przyglądało się Mongolii od listopada zeszłego roku, kiedy w tym kraju stwierdzono aż cztery przypadki dżumy. Była to płucna odmiana choroby, która jest wyjątkowo groźna dla człowieka. Tamtejsza służba zdrowia poradziła sobie wtedy z czterema przypadkami.

Przypadek dżumy zaobserwowano również w sąsiednich Chinach. Tamtejszy pacjent nadal przebywa w szpitalu. Jego stan miał ulec jednak poprawie.

3. Dżuma - czym jest?

Dżuma to bakteryjna choroba zakaźna o ostrym przebiegu. Dotarła do Europy w 1347 roku, a pierwsze jej ogniska wykryto w Mesynie na Sycylii. Prawdopodobnie rozprzestrzeniła się z Azji, gdzie epidemia panowała już od roku.

Wystarczyło kilka miesięcy, aby dżuma zajęła teren Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Niemczech i Rosji. Przyczyny choroby nie były znane. Uważano, że do jej powstawania może przyczyniać się szkodliwe powietrze.

Choroba po pojawieniu się w Europie zabiła prawie 1/3 europejskiej populacji, szacuje się, że mogło zginąć nawet 28 milionów ludzi. W XVII wieku nastąpił rozwój nauki, odkryto wtedy świat mikroorganizmów, co pozwalało zbadać przyczyny tej choroby. Jednak nie było to wtedy możliwe, gdyż dżuma w tamtym okresie wygasła.

Można wyróżnić kilka postaci choroby dżumy:

  • postać posocznicowa (septyczna) – jest bardzo niebezpieczna i rozwija się niezwykle szybko, toksyna bakterii dostaje się do krwiobiegu i wraz z nim dociera do wielu narządów, powoduje śmierć po 2-3 dniach,
  • postać płucna pierwotna – jest bardzo zaraźliwa i przenoszona drogą kropelkową; pierwsze objawy to suchy i męczący kaszel, później krwioplucie i płynna wydzielina, następnie niewydolność serca i śmierć,
  • postać dymienicza – wysoka gorączka i dreszcze, węzły chłonne nabrzmiewają i pękają, są obecne wybroczyny skórne, chorzy zapadają w śpiączkę, są niewydolni krążeniowo, bez podjęcia leczenia połowa chorych umiera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze