Cztery zaskakujące choroby, które mogą być wynikiem depresji

Badania opublikowane w czasopiśmie „Neurology” wskazują, że ludzie cierpiący na depresję mogą być bardziej narażeni na rozwój choroby Parkinsona. Niestety, nie jest to jedyna choroba, która zagraża osobom ze zdiagnozowaną depresją.

1. Demencja i choroba Parkinsona

 

([Grafika croppedPath=)

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Neurolodzy stwierdzili, że istnieje bardzo silny związek między depresją a demencją. Uznali, że rozwój depresji może być pierwszym objawem poważnych zaburzeń i chorób mózgu. Niestety, podobnie jak w przypadku choroby Parkinsona, naukowcy nie są pewni, czy to depresja jest przyczyną demencji czy demencja rozwija się jako pierwsza, a jej skutkiem jest depresja.

W innym teście Szwedzcy badacze stwierdzili, że depresja przyczynia się do uszkodzenia mózgu, a co za tym idzie może prowadzić do rozwoju choroby Parkinsona. Potrzeba jednak dodatkowych badań, które potwierdzą dotychczasowe wnioski.

2. Nowotwór a depresja

Od lat 30. XX wieku lekarze obserwowali związek pomiędzy depresją a jednym z najniebezpieczniejszych nowotworów – rakiem trzustki. Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego Yale odkryli, że u dużej części osób, u których wykryto raka trzustki, w przeszłości zdiagnozowano depresję. Według specjalistów jest to możliwe, ponieważ istnieje związek między powstawaniem guza trzustki a uwalnianiem białka blokującego niektóre receptory w mózgu odpowiadające za samopoczucie. Ich zablokowanie prowadzi do obniżenia nastroju, a co za tym idzie – rozwoju depresji.

3. Choroby tarczycy

Tarczyca produkuje hormony i białka regulujące wiele czynności w organizmie. Co za tym idzie, zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy jest przyczyną różnych zmian, zaczynając od wypadania włosów, a kończąc na nadmiernym przyroście masy ciała. Badania wiążą również powstawanie chorób tarczycy z depresją. Najnowsze wyniki opublikowane w „Journal of Thyroid Research” wskazują, że osoby cierpiące na depresję są bardziej podatne na nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu i odwrotnie – zmienne nastroje związane z wahaniem hormonów w organizmie mogą być przyczyną obniżonego samopoczucia u chorego, a co za tym idzie mogą prowadzić do depresji.

4. Choroby serca

([Zdjęcie mężczyzny croppedPath=)

Liczne analizy wiążą depresję z powstawaniem chorób serca. Jedno z norweskich badań udowodniło, że ryzyko rozwoju niewydolności serca u osób chorujących na depresję jest aż o 40 proc. większe niż u tych, u których nigdy ona nie została wykryta. Naukowcy twierdzą, że zaburzenia pracy serca i układu krwionośnego mogą być związane z wyższym poziomem stresu u osób z depresją. Hormony stresu wywołują stan zapalny w organizmie i powodują zapychanie się naczyń krwionośnych doprowadzających krew do serca.

Depresja to groźna choroba, która sama objawia się poważnymi dolegliwościami i może powodować inne, równie niebezpieczne dolegliwości. Jednak za największego sprzymierzeńca jej rozwoju uznaje się stres. Według specjalistów z Centrum Medycznego w Nowym Jorku może być ona niejako reakcją alergiczną na taki stan. Hormony stresu są w stanie pobudzić organizm do produkcji substancji o nazwie interleukina-6. W wyniku jej nadmiernego wydzielania jesteśmy zmęczeni, nie mamy apetytu, w związku z czym pojawiają się u nas pierwsze objawy depresji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Ważne tematy