Trwa ładowanie...

8 produktów, po których hormony szaleją. Lekarka ostrzega

Te produkty mogą poważnie zagrażać układowi hormonalnemu
Te produkty mogą poważnie zagrażać układowi hormonalnemu (Getty Images)

Eksperci alarmują, że codziennie używamy wielu produktów, które zawierają chemię nieobojętną dla naszego organizmu. Lekarka Joanna Ibisz wymienia osiem produktów, które rozregulowują układ hormonalny.

spis treści

1. Tych 8 produktów unikaj

"Czy znacie takie nazwy jak ksenoestrogeny, glifosat czy BPA ? Te substancje znajdują się w produktach codziennego użytku, jak chociażby Bisfenol A (BPA) na paragonach z marketów. (Zakazane w UE od 2020)" - rozpoczyna swój wpis lek. Joanna Ibisz.

Jak tłumaczy lekarka większość substancji zwanych ksenoestrogenami w swojej budowie przypomina estrogeny i przez to wchodzi w interakcje z układem hormonalnym, zaburzając jego prawidłową czynność.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 4. Nawyki żywieniowe młodych Polaków"

Szkodliwe substancje znajdują się m.in. w:

  • patelniach i garnkach teflonowych, które lekarka radzi zamienić na żeliwne,
  • niefiltrowanej wodzie z kranu, którą lepiej zamienić na szklaną butelkę z wodą przefiltrowaną,
  • sztucznych podpaskach i tamponach, które lepiej zamienić na naturalne majtki menstruacyjne lub organiczne wkładki,
  • kremach z filtrem od dużych marek, których lepszym zamiennikiem są organiczne kremy z filtrem bez szkodliwych substancji,
  • toksycznych środkach do czyszczenia, zamiast których lepiej sprawdzi się soda oczyszczona.

Mogą występować zarówno w naturalny sposób, jak i jako sztucznie wytwarzane związki chemiczne. Istnieje kilka powodów, dla których ksenoestrogeny mogą być uznawane za potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia. Po pierwsze ksenoestrogeny mogą ingerować w naturalną równowagę hormonalną organizmu poprzez wiązanie się z receptorami estrogenowymi. Może to prowadzić do zakłóceń w funkcjonowaniu układu hormonalnego, w tym do nadmiernego pobudzania receptorów estrogenowych lub ich blokowania.

Tego rodzaju zakłócenia hormonalne mogą wpływać na procesy rozwoju, reprodukcji, funkcjonowania gruczołów dokrewnych i innych systemów organizmu.

Ponadto ksenoestrogeny u kobiet mogą przyczyniać się do zaburzeń cyklu menstruacyjnego, zmniejszonej płodności, zwiększonego ryzyka wystąpienia raka piersi i innych problemów zdrowotnych. U mężczyzn mogą prowadzić do obniżenia jakości nasienia, zaburzeń hormonalnych i innych problemów związanych z płodnością.

Niektóre badania sugerują, że narażenie na ksenoestrogeny może zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych typów nowotworów, takich jak rak piersi, rak jajnika, rak prostaty i rak trzonu macicy. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby dokładnie zrozumieć mechanizmy działania i potencjalne ryzyko.

Ksenoestrogeny zostały również związane z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak otyłość, zaburzenia metaboliczne, choroby sercowo-naczyniowe i problemy ze zdrowiem psychicznym. Jednak związek między ksenoestrogenami a tymi schorzeniami jest nadal badany i wymaga dalszej analizy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze