Trwa ładowanie...

Cukrzyca u kobiet a antykoncepcja

Wiele kobiet chce świadomie planować macierzyństwo, stąd duże zainteresowanie metodami zapobiegania ciąży. Antykoncepcja jest szczególnie istotna dla kobiet z cukrzycą, z uwagi na większego ryzyko zagrożenia dla kobiety i jej dziecka, kiedy ciąża jest nieplanowana. Dostępne są różne rodzaje antykoncepcji, a wybór należy do kobiety. Warto pamiętać, że skuteczność metod antykoncepcji w przypadku chorych na cukrzycę jest taka sama, jak u zdrowych kobiet. Istotne jest właściwe stosowanie środków antykoncepcyjnych.

Zobacz film: "Cukrzyca a nadciśnienie"

spis treści

1. Jaką metodę zapobiegania ciąży w cukrzycy wybrać?

 • Tabletka antykoncepcyjna jest najbardziej popularna wśród kobiet ze względu na wysoką skuteczność. W przeszłości odradzano ją kobietom z cukrzycą ze względu na jej wpływ na poziom glukozy we krwi i ryzyko choroby serca i udaru. Miało to związek z dawkami estrogenu i progestagenu zawartymi w pigułkach antykoncepcyjnych. Jednak w ciągu ostatnich lat dawki te znacznie zmniejszono, toteż tabletki są bezpieczniejsze dla kobiet. Jednak ryzyko chorób serca i udaru pozostaje wysokie u palących kobiet z cukrzycą.
 • Wkładka domaciczna, tak zwana „spirala”, jest często wybierana przez kobiety z cukrzycą będące w stałych związkach, kiedy żadne z partnerów nie utrzymuje stosunków płciowych z innymi osobami.
 • Diafragma (kapturek dopochwowy) ma wysoką skuteczność (95%) kiedy jest założona prawidłowo i jednocześnie zastosowano środek plemnikobójczy. Diafragma nie ma wpływu na poziom glukozy we krwi, ale może zwiększyć ryzyko infekcji drożdżakiem u kobiet z cukrzycą.
 • Prezerwatywy użyte ze środkiem plemnikobójczym są kolejną metodą zapobiegania ciąży, zalecaną kobietom z cukrzycą. Skuteczność kondomów wynosi 85%, ponadto chronią one przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
 • Naturalne metody antykoncepcji są dozwolone dla kobiet z cukrzycą, jednak są mało skuteczne.

2. Cukrzyca typu 1 a antykoncepcja

Cukrzyca typu 1 występuje wówczas, kiedy system odporności niszczy komórki trzustki produkujące insulinę. W rezultacie u chorego pojawia się niedobór hormonu insuliny. Główną rolą insuliny jest przenoszenie niektórych składników odżywczych, zwłaszcza cukru, do komórek w tkankach organizmu. Komórki używają cukier oraz inne składniki odżywcze z posiłku, jako źródła energii do prawidłowego funkcjonowania organizmu. U osób z cukrzycą typu 1 cukier nie jest przenoszony do komórek, ponieważ brakuje insuliny. Wówczas poziom cukru wrasta we krwi (u zdrowych jest on transportowany do komórek), a komórkom organizmu zaczyna brakować składników odżywczych niezbędnych do funkcjonowania. W rezultacie wysoki poziom cukru może spowodować:

Cukrzyca typu 1 dotyka zwykle ludzi poniżej 20. roku życia, ale może wystąpić u ludzi w każdym wieku.

3. Cukrzyca typu 2 a antykoncepcja

Cukrzyca typu 2 może mieć poważne następstwa, dlatego ważne jest wczesne rozpoznanie choroby.

Jeśli pojawią się następujące objawy, należy skontaktować się z lekarzem:

 • zwiększone pragnienie,
 • zwiększone uczucie głodu (zwłaszcza po jedzeniu),
 • suchość w ustach,
 • częste oddawanie moczu,
 • utrata wagi mimo normalnego jedzenia,
 • poczucie zmęczenia,
 • rozmazany obraz,
 • bóle głowy,
 • utrata przytomności (rzadko).

Cukrzyca typu 2 jest zwykle diagnozowana, kiedy pojawią się komplikacje zdrowotne. Szacuje się, że jedna trzecia osób z cukrzycą typu 2 nie wie o tym, że choruje.

4. Cukrzyca u kobiet w ciąży

Cukrzyca u kobiet w ciąży jest częstym zjawiskiem, charakteryzującym się wysokim poziomem cukru we krwi w czasie ciąży. Dolegliwość ta dotyka około 4 % ciężarnych. Warto pamiętać, że niemal wszystkie kobiety w ciąży mają nieco wyższy poziom cukru w organizmie, jednak większość nie ma cukrzycy ciążowej.

Cukrzyca u kobiet w ciąży może wpłynąć na płod. We wczesnym okresie ciąży cukrzyca u matki może spowodować wady wrodzone u dziecka i zwiększyć ryzyko poronienia. W drugim i trzecim trymestrze cukrzyca ciężarnej może prowadzić do zbyt dużego wzrostu płodu, wówczas często konieczne jest cesarskie cięcie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.