Aspartam zawarty w dietetycznych napojach wzmaga apetyt i może powodować nowotwory

Dietetyczne napoje jak się okazuje ani nie są zdrowe ani bezpieczne, ponieważ trwają badania w celu wykazania, że ich główny składnik słodzący, w większości przypadków, aspartam jest szkodliwy i może prowadzić do wielu przewlekłych problemów zdrowotnych, w tym do powstawania nowotworów.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Największe badanie w tym temacie, jakie kiedykolwiek przeprowadzono zostało opracowane przez naukowców z University of Iowa. W badaniu monitorowano 60.000 kobiet, które spożywały aspartam jako dodatek do dietetycznych napojów w ciągu 10 lat. Okazało się wówczas, że te kobiety, które spożywały dwa lub więcej napoje dietetyczne dziennie są znacznie bardziej podatne niż inne na ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, które mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci.

W badaniu porównano stan zdrowia kobiet, które spożywają napoje dietetyczne do tych, które tego nie robią. Zauważono, że osoby spożywające aspartam są o 30 procent bardziej narażone na pewnego rodzaju schorzenia sercowo-naczyniowe, takie jak zawał serca lub udar.

W wyniku tego, osoby spożywające aspartam są o 50 procent bardziej narażone na zbyt wczesną śmierć w porownaniu do osób, które nie spożywają dietetycznych napojów sztucznie słodzonych.

Słodziki zawarte w napojach dietetycznych mogą powodować wiele chorób
Słodziki zawarte w napojach dietetycznych mogą powodować wiele chorób

Dr Ankur Vyas, główny autor badania zauważył, że jest to jedno z największych w historii badań odkrycie dotyczące szkodliwości aspartamu i że ustalenia są zgodne z niektórymi poprzednimi danymi.

"Przeciętnie, kobiety, które spożywały dwa lub więcej napoje dietetyczne dziennie wykazały większą częstotliwość występowania cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi i wyższego wskaźnika masy ciała" – wyjaśnia naukowiec.

Trudno się dziwić, że sprzedaż napojów dietetycznych nadal spada z roku na rok, jeśli wciąż pojawiają się badania naukowe, takie jak te. Ludzie boją się niebezpieczeństwa jakie niesie spożywanie aspartamu i często przerzucają się na zdrowsze alternatywy, takie jak lokalny miód i ekstrakty ze stewii. Wiele ludzi błędnie uważa, że aspartam pomoże im schudnąć.

ZOBACZ TAKŻE

Czy słodziki są bezpieczne?

Istnieje wiele powodów takiego stanu rzeczy, z których istotnym jest fakt, że sztuczne substancje słodzące, takie jak aspartam nie aktywują szlaku nagrody żywności w mózgu, który odpowiada za przekazanie informacji organizmowi o tym, że organizm jest najedzony i że trzeba przestać jeść.

Ponieważ wszystko, co smakuje słodko wzmaga apetyt, głód jest bardziej odczuwany po piciu napojów zawierających aspartam. Istnieją również dowody na to, że spożywanie aspartamu zwiększa odkładanie tłuszczu w organizmie.

Niektóre badania również sugerują, że aspartam może zwiększać ryzyko nowotworów mózgu. Badania opublikowane w czasopiśmie „Journal of Neuropathology & Experimental Neurology” w 1996 wykazały rakotwórcze działanie aspartamu u myszy, co zaalarmowało o potrzebie wykonywania dodatkowych badań na ludziach.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy