Trwa ładowanie...

Badali ich przez 12 lat. Szokujące, co wyniszcza nasze serca

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 21.02.2023 12:38
Powszechna bakteria jamy ustnej może zwiększać ryzyko choroby niedokrwiennej serca
Powszechna bakteria jamy ustnej może zwiększać ryzyko choroby niedokrwiennej serca (Adobe Stock)

Co ma wspólnego bakteria jamy ustnej z sercem? Okazuje się, że więcej niż mogłoby się wydawać. Naukowcy odkryli, że stoi nie tylko za chorobami dziąseł, ale może też zwiększać ryzyko choroby niedokrwiennej serca.

spis treści

1. Bakteria jamy ustnej zwiększa ryzyko choroby serca

Choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa) jest spowodowana niedokrwieniem mięśnia sercowego. Niesie za sobą poważne konsekwencje – od upośledzenia sprawności po nawet przedwczesną śmierć, najczęściej w wyniku zawału serca.

Bakteria z jamy ustnej może się przyczyniać do choroby wieńcowej
Bakteria z jamy ustnej może się przyczyniać do choroby wieńcowej (Getty Images)
Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

W ponad 95 proc. przypadków przyczyną tej choroby jest miażdżyca tętnic wieńcowych.

Chorobie wieńcowej można zapobiec, dbając m.in. o prawidłową dietę, aktywność fizyczną, unikając używek i regularnie się badając. Nie zawsze się to jednak udaje. Na skuteczniejszą profilaktykę może się jednak przełożyć nowe odkrycie naukowców z Globalnego Instytutu Zdrowia w Szwajcarii.

Wskazują oni, że powszechna bakteria jamy ustnej Fusobacterium nucleatum, która wywołuje choroby dziąseł i jest przyczyną nieświeżego oddechu, może się też przyczyniać do rozwoju choroby wieńcowej.

- Chcieliśmy pomóc wypełnić niektóre luki w rozumieniu choroby niedokrwiennej serca poprzez bardziej kompleksowe spojrzenie na rolę infekcji - Flavia Hodel, wskazała główna autorka badania.

2. Bakteria narzędziem przesiewowym

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zdrowia i próbki krwi blisko 3500 osób. W ciągu 12 lat obserwacji ok. 6 proc. uczestników miało zawał serca lub inne zdarzenie sercowo-naczyniowego.

Naukowcy analizowali próbki krwi pod kątem obecności przeciwciał przeciwko różnym wirusom, bakteriom i pasożytom. Odkryli, że przeciwciała przeciwko Fusobacterium nucleatum były powiązane ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym.

- Fusobacterium nucleatum może przyczyniać się do ryzyka sercowo-naczyniowego poprzez nasilenie ogólnoustrojowego stanu zapalnego - zaznaczyła Hodel.

Jak dodał współautor badania Jacques Fellay, wyniki analizy mogą pomóc w znalezieniu nowych sposobów identyfikacji osób zagrożonych chorobą niedokrwienną i w leczeniu infekcji Fusobacterium nucleatum w celu ochrony serca. Bakteria mogłaby się więc stać narzędziem przesiewowym, które pomogłoby zapobiegać chorobie wieńcowej.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze