Trwa ładowanie...

Bakterie nadzieją dla alergików!

 Ewa Rycerz
26.11.2018 10:37
Bakterie mogą okazać się nadzieją dla alergików?
Bakterie mogą okazać się nadzieją dla alergików?

Twoje dziecko cierpi na alergię, więc dwoisz się i troisz, by choć trochę zminimalizować jej objawy skórne. Czy wiesz, że bakterie mogą okazać się pomocne? Wypróbuj bakterie probiotyczne oraz metabolity Lactobacillus. To innowacja w walce z Atopowym Zapaleniem Skóry (AZS).

spis treści

1. Co to są bakterie Lactobacillus?

Lactobacillus to bakterie probiotyczne, najliczniejsze wśród bakterii kwasu mlekowego, które pozytywnie oddziaływują na organizm ludzki. W jaki sposób? Przytwierdzają się do ścian jelita, namnażają oraz konkurują o składniki pokarmowe z innymi organizmami kolonizującymi jelito, także z tymi chorobotwórczymi. Natomiast u osób z alergią, które mają rozluźnioną barierę jelitową i zaburzoną równowagę cytokinową, bakterie Lactobacillus przyczyniają się do poprawy jej szczelności oraz wpływają na stan równowagi mikrobiologicznej w jelitach. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie bakterie działają tak samo. Musimy odróżnić preparaty probiotyczne stosowane przy biegunce, czy antybiotykoterapii od tych, stosowanych w przebiegu alergii pokarmowej i AZS.

2. Metabolity bakterii w walce z AZS

Zobacz film: "Atopowe zapalenie skóry - czy możliwa jest remisja choroby?"

Zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną lekarze coraz częściej polecają bakterie z rodzaju Lactobacillus osobom, które cierpią na zaburzenia układu pokarmowego i borykają się z alergiami pokarmowymi, ich objawami skórnymi, w tym również z AZS.

Dużą skuteczność wykazują również metabolity produkowane przez bakterie Lactobacillus. Są to produkty bakteryjnej przemiany materii, które współtworzą środowisko skóry, umożliwiając jej rozwój i wspomagając funkcjonowanie. Metabolity mogą naturalnie zwalczać patogeny, czego efektem będzie zapobieganie np. infekcjom skóry. Oprócz tego metabolity bakterii mogą wspierać rozwój innych pożądanych bakterii.

3. Jak to działa?

Istnieje wiele rodzajów metabolitów, a każdy z nich działa w inny sposób. Podstawowy mechanizm polega na tym, że skóra – dzięki produkcji kwasów organicznych – zmienia swoje pH. Naturalne, lekko kwaśne pH skóry stanowi niekorzystne środowisko dla wielu bakterii odpowiedzialnych za infekcje, dlatego w ten sposób jest wspierana naturalna mikroflora skóry.

Oprócz tego metabolity składają się z bakteriocyn i białek bakteriocynopodobnych. Co to oznacza dla naszej skóry? Zarówno bakteriocyny, jak i wspomniane białka mają właściwości niszczące patogeny skórne, blokują też ich dalszy rozwój. Dzięki temu skóra staje się zdrowsza i jest dodatkowo chroniona.

Rodzice dzieci z AZS często borykają się również z bakterią chorobową Staphylococcus aureus, czyli gronkowcem złocistym. Często atakuje on osłabioną atopią skórę przyczyniając się do wywołania stanu zapalnego. Wyjściem z tej sytuacji często są antybiotyki, które eliminują tę bakterię, ale niestety jednocześnie negatywnie wpływają na pozytywną florę bakteryjną. I właśnie tutaj mogą pomóc metabolity stosowane prewencyjnie. Ich używanie przez alergików i atopików może być szczególnie korzystne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze