Przejdź na WP

Czy bieganie odchudza? - sposób na szybkie schudnięcie, skuteczne odchudzanie z bieganiem

Systematyczne bieganie i odchudzanie są ze sobą związane jeżeli przestrzegasz kilku ważnych zasad. Aby spalić tłuszcz i schudnąć, należy biegać z odpowiednią szybkością i w odpowiednim czasie. Gdy trening jest wysiłkowy, nie następuje spadek masy ciała, lecz przyrost masy mięśniowej. Żeby schudnąć, trzeba postawić na wolne i długie bieganie. Kiedy walczysz z otyłością lub nadwagą, z pewnością nie pomoże sama dieta ani 10 minut spaceru dziennie. Skuteczne odchudzanie gwarantuje przede wszystkim regularny sport, np. jogging.

Zobacz film: "Zachowasz formę i się nie zamęczysz. Pięć prostych patentów"

spis treści

1. Czy bieganie odchudza? - sposób na szybkie odchudzanie

Czy bieganie odchudza? Już dawno udowodniono, że tkanka tłuszczowa jest najlepiej redukowana w okolicach 70% maksymalnego tętna. Dlatego podczas joggingu niezwykle przydatny okazuje się pulsometr. Urządzenie to dokładnie wskazuje tętno i podpowiada, kiedy należy biec szybciej, a kiedy wolniej. Nie każdy jednak ma w domu pulsometr. Odchudzanie może być efektywne również bez tego aparatu. Jak biegać, żeby schudnąć? Należy tylko pamiętać, aby bieganie było powolne i długie.

Jeśli nie masz jeszcze kondycji, żeby biec bez przerwy przynajmniej pół godziny, zacznij od spacerów lub szybkiego marszu. Spacer na odchudzanie – to bardziej długotrwały sposób na spalanie tłuszczu, ale warty wprowadzenia w życie.

Odpowiednie tempo do biegania to takie podczas którego można swobodnie rozmawiać. Wtedy tętno jest w zalecanym zakresie. Spacer powinien trwać przynajmniej pół godziny. Pięć spacerków dziennie po dziesięć minut nie ma sensu. Organizm zaczyna spalać tłuszcz po około dwudziestu minutach wysiłku.

Bieganie a odchudzanie
Bieganie a odchudzanie

Powolny i długotrwały jogging jest najlepszą metodą na budowanie wytrzymałości biegowej i spalanie tłuszczu....

zobacz galerię

2. Czy bieganie odchudza? - skuteczne odchudzanie

Powolny i długotrwały jogging jest najlepszą metodą na budowanie wytrzymałości biegowej i spalanie tłuszczu. Bieganie najlepiej rozpocząć, korzystając z planów treningowych. Wtedy łatwiej się zmotywować do codziennego wysiłku. Bieganie to czysta energia. Dostarcza radości, odejmuje lat, pomaga zrzucić zbędne kilogramy i wyrzeźbić zgrabną sylwetkę. Aby schudnąć, nie wystarczy jednak po prostu biegać. Trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad.

Do uprawiania joggingu potrzebne są dobre buty biegowe i wygodny strój sportowy. Najważniejsza jest jednak pewna doza determinacji. Warto zmobilizować się do biegania. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na odchudzanie – w ciągu godziny można spalić około 400 kalorii. Przed biegiem wzmocnij nogi i porozciągaj się. Rozgrzewka jest niezwykle ważna, bo zmniejsza ryzyko kontuzji. Pamiętaj, by nie biegać po chodnikach. Betonowe płyty są twarde i nie służą ani stopom, ani kręgosłupowi.

Zobacz także:

Wybieraj raczej specjalne podłoże, które znajdziesz na stadionach, albo zwykłe leśne ścieżki. Uważaj na nierównym terenie, bo łatwo skręcić na nim kostkę. Aby odchudzanie z bieganiem nie było monotonne i nudne, zmieniaj często trasy. Wyznacz sobie kilka czterokilometrowych ścieżek i codziennie wybieraj inną. Podczas biegania ważny jest również prawidłowy oddech, ponieważ zapotrzebowanie na tlen zwiększa się. Większość biegaczy oddycha w rytmie dwa na dwa: dwa kroki na wdechu i dwa na wydechu.

Kiedy pragniesz zrzucić zbędne kilogramy, przerzucasz się na diety odchudzające, intensyfikujesz wysiłek fizyczny, rezygnujesz ze słodyczy i jedzenia fast food. Istnieją różne sposoby na odchudzanie. Najlepszym i najrozsądniejszym wyjściem jest regularny sport. I nie chodzi tu o hektolitry potu wylewane na siłowni czy morderczy bieg do upadłego.

Aby spalić tłuszcz i schudnąć, należy biegać z odpowiednią szybkością i w odpowiednim czasie
Aby spalić tłuszcz i schudnąć, należy biegać z odpowiednią szybkością i w odpowiednim czasie (Zdjęcie autorstwa: Giuseppe Milo / CC BY 2.0)

By mieć zgrabną sylwetkę, wystarczy już intensywne chodzenie. Bieg i marsz to dobrana para w odchudzaniu. Pozwalają spalić kalorie i budują formę. Jeśli zależy ci na zdrowiu i dobrym wyglądzie, zdecyduj się na bieganie już od dziś.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy