Bluszczyk kurdybanek – co to jest, właściwości zdrowotne, napar z kurdybanka
Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea), nazywany również bluszczykiem ziemnym, kurdybankiem lub po prostu obłożnikiem jest ziołem niezwykle popularnym. Gatunek tej rośliny należy do rodziny jasnotowatych. Rośnie nie tylko w Polsce, ale również na terenie całej Europy. Występuje również w niektórych rejonach Azji i Ameryki Północnej. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Jakie właściwości zdrowotne posiada?
1. Co to jest bluszczyk kurdybanek?
Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) jest jednym najstarszych polskich ziół. Został odkryty podczas wykopalisk w Biskupinie. W staropolszczyźnie stosowano go, by poprawić smak potraw, ale i pozbyć się wielu dolegliwości. Z czasem jednak wyparty został przez bazylię i tymianek. Przez lata bluszczyk kurdybanek był zapomniany. Rozrastającą się bylinę uważano za pospolity chwast i usuwano ją z ogrodów. Dzisiaj, gdy coraz więcej ludzi zwraca się ku naturalnym sposobom leczenia, bluszczyk kurdybanek wraca do łask. Zachwycają się nim również najlepsi kucharze, którzy używają go w celu podkreślenia smaku wykwintnych potraw.
Bluszczyk kurdybanek może być posadzony w ogrodzie. Doskonale czuje się w glebie wilgotnej, w miejscach zacienionych. Bardzo szybko się rozrasta. Może pełnić rolę rośliny okrywowej, porastając mury lub płot. Drobne, niebieskie lub fioletowe kwiatki rośliny tworzą piękne dywany. Roślina występuje nie tylko w Polsce, ale i na terenie niemal całej Europy. Występuje również w umiarkowanych strefach Azji, a także w niektórych rejonach Ameryki Północnej.
Alternatywne nazwy bluszczyka kurdybanku to: bluszczyk ziemny, obłożnik, bluszczak, kumdran, kondratek. Roślina osiąga do 20 centymetrów wysokości. Ma długie pełzające rozłogi, które łatwo się zakorzeniają. Zakwita między kwietniem, a czerwcem.
Zobacz także:
2. Jakie właściwości zdrowotne wykazuje bluszczyk kurdybanek?
Bluszczyk kurdybanek zawiera mnóstwo bioaktywnych i prozdrowotnych substancji. W jego składzie możemy znaleźć garbniki, cholinę, olejki eteryczne, glechominę, saponiny, oleje mineralne, a także żywice. Warto nadmienić, że zawarte w bluszczyku garbniki działają ściągająco, przeciwzapalnie, rozkurczowo i moczopędnie.
Bluszczyk kurdybanek można spożywać w formie ziołowego naparu. W takiej postaci wspomaga układ pokarmowy. Reguluje trawienie, wspiera produkcję soków żołądkowych. Co ciekawe, roślina zaostrza apetyt. W ziołolecznictwie obłożnik stosuje w celu leczenia chorób wątroby, kamicy żółciowej i stanów zapalnych dróg żółciowych.
Bluszczyk kurdybanek pozytywnie wpływa na sylwetkę. Usprawnia on przemianę materii, wykazuje działanie detoksykacyjne, usuwa również nadmiar wody z organizmu. Działa moczopędnie na organizm.
Kurdybanek pozytywnie wpływa też na kondycję serca. Dodatkowo łagodzi stres i działa relaksacyjnie. Powinien on na stałe zagościć w diecie pacjentów chorych przewlekle, a także rekonwalescentów. Substancje zawarte w kurdybanku skutecznie podnoszą poziom energii, wykazują działanie regeneracyjne.
Roślina skutecznie przeciwdziała chorobotwórczym bakteriom i wirusom. Wzmacnia odporność, zwiększając liczbę leukocytów. Legenda głosi, że właśnie z tego powodu Jan III Sobieski zadbał o to, by jego wojsko w czasie odsieczy wiedeńskiej miało je pod ręką.
Bluszczyk kurdybanek to skuteczna, a przy tym naturalna broń, która może być stosowana w okresie infekcji. Stosując go, zwiększamy liczbę leukocytów i udrażniamy swoje drogi oddechowe. Ponadto, roślina działa wykrztuśnie.
3. Bluszczyk kurdybanek i jego wpływ na skórę
Bluszczyk kurdybanek jako napar służy do płukania jamy ustnej. Stosowany regularnie, pomaga wyeliminować stany zapalne. Bluszczyk kurdybanek może być również stosowany zewnętrznie. To doskonały naturalny lek na zmiany trądzikowe, owrzodzenia, wypryski, blizny potrądzikowe. Możemy nim przemywać również drobne skaleczenia, trudno gojące się rany, oparzenia czy chorobowo zmienioną skórę.
Osoby zmagające się z bólem kości polecają go również na problemy reumatyczne. Jako dodatek do kąpieli pomaga wyeliminować dolegliwości bólowe związane z reumatyzmem.
4. Napar z kurdybanka
Napar z kurdybanka polecany jest osobom, które zmagają się z przeziębieniem, zapaleniem pęcherza, kamicą nerkową, osłabieniem lub nieżytem dróg oddechowych. Co ciekawe, regularne picie naparu polecane jest również osobom zmagającym się z astmą, niestrawnością.
Leczniczy napar z bluszczyku kurdybanka charakteryzuje się przyjemnym, delikatnym smakiem. Jego przygotowanie jest dosyć proste.
Składniki potrzebne do przygotowania naparu:
- dwie łyżeczki suszu bluszczyku kurdybanka
- jedna szklanka gorącej, przegotowanej wody (wrzątku).
Sposób przygotowania:
Dwie łyżeczki suszu bluszczyku kurdybanka zalewamy ok. 250 mililitrami przegotowanej, gorącej wody. Szklankę przykrywamy talerzykiem i odstawiamy na kwadrans. Po tym czasie napar należy przecedzić, a następnie wypić.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.