Trwa ładowanie...

Bodziszek cuchnący - właściwości i zastosowanie

Avatar placeholder
30.03.2021 13:55
Bodziszek cuchnący to roślina o licznych właściwościach leczniczych.
Bodziszek cuchnący to roślina o licznych właściwościach leczniczych. (gettyimages)

Bodziszek cuchnący to gatunek rośliny z rodziny bodziszkowatych. Występuje w Europie, również w Polsce, a także w Azji i północnej Afryce. To cenna roślina lecznicza używana na bielactwo. Warto pamiętać, że bodziszek cuchnący wykazuje również działanie przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne i antyseptyczne. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest bodziszek cuchnący?

Bodziszek cuchnący (Geranium robertianum L.) nazywany pychawcem, bocianim noskiem, żurawim noskiem albo noskiem chrościelowym, to gatunek dwuletniej rośliny zaliczany do rodziny bodziszkowatych.

W Polsce spotyka się go bardzo często w lasach jesionowych, wiązowych i olchowych, w zaroślach i na obrzeżach lasów. Pojawia się także na torowiskach kolejowych i w okolicy starych murów (roślina ruderalna). Występuje powszechnie na terenie Europy i Azji, a także północy Afryki.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Jak wygląda bodziszek cuchnący? Roślina osiąga wzrost maksymalnie 40 cm. Ma prosto wzniesioną lub pokładającą się łodygę o różowawym odcieniu. Ta jest gęsto rozgałęziona, owłosiona i łamliwa.

Ma karminoworóżowe, odwrotnie jajowate kwiaty o średnicy około 1 cm. Liście ułożone są naprzeciwlegle, mają długie ogonki. Owoc to gładka rozłupnia. Pychawiec to roślina o cuchnącym, nieprzyjemnym zapachu.

2. Właściwości pychawca

Bodziszek cuchnący posiada liczne zastosowanie w lecznictwie. Surowiec zielarski stanowi ziele bodziszka cuchnącego, który zawiera:

  • garbniki,
  • olejek eteryczny,
  • kwasy fenolowe,
  • kwas kawowy,
  • kwas elagowy,
  • kwas galusowy,
  • kwas ferulowy,
  • kwas cytrynowy,
  • kwas jabłkowy,
  • flawonoidy,
  • związki goryczkowe.

Rzadziej wykorzystuje się korzeń rośliny. Ze swoich leczniczych właściwości bodziszek cuchnący znany był już w starożytności. Pychawiec wykazuje bowiem wiele właściwości, między innymi przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwwysiękowe, ściągające, antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe, przeciwrodnikowe.

Roślina może być stosowana zarówno wewnętrznie (w formie naparów, odwarów), jak i zewnętrznie (w postaci okładów, płukanek, nasiadówek czy kąpieli). Surowiec można kupić w aptekach i sklepach zielarskich, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.

Nie jest drogi, ponieważ kosztuje nie więcej niż kilka złotych. Ziele można też zbierać samodzielnie, najlepiej w okresie kwitnienia. Suszenie należy przeprowadzać w zacienionym i przewiewnym miejscu (lub w suszarni).

3. Zastosowanie Geranium robertianum

Geranium robertianum wspiera leczenie stanów zapalnych nerek i pęcherza moczowego czy kamicy moczowej. Napar z bodziszka cuchnącego stosuje się także na różne dolegliwości w obrębie układu pokarmowego, na przykład przy biegunkach, nieżycie jelit, zespole jelita nadwrażliwego, zapaleniu czy owrzodzeniu żołądka bądź jelit.

Warto po nią sięgnąć w przypadku chorób wątroby: niewydolności, marskości, stłuszczenia czy zapalenia. Bodziszek cuchnący polecany jest również w nieżytach górnych dróg oddechowych i cukrzycy, ponieważ wpływa na obniżenie poziomu glukozy we krwi.

Warto wiedzieć, że hamuje namnażanie wolnych rodników - działa przeciwnowotworowo. Ponadto roślina pomaga hamować krwotoki z nosa. Ziele bodziszka zalecane jest również w przypadku obfitych miesiączek, a także w krwiomoczu.

Zewnętrznie pychawiec jest stosowany do leczenia stłuczeń oraz wszelkich ran naskórka. To składnik maści przeznaczonych do leczenia ran, wyprysków czy owrzodzeń. Na zmiany skórne można również robić okłady z rozgniecionego ziela.

Naparem przemywa się także skórę, której dokucza trądzik różowaty czy łojotokowe zapalenie skóry. Stosuje się również bodziszek cuchnący na bielactwo. Ten przynosi poprawę wyłącznie przy długotrwałym stosowaniu.

Okłady z bodziszka poleca się również na stawy, ponieważ może przynieść ulgę w schorzeniach reumatologicznych. Kąpiel z dodatkiem bodziszka cuchnącego ma pozytywny wpływ na kondycję i wygląd skóry, łagodzi podrażnienia, wzmacnia barierę ochronną naskórka, dzięki czemu pomaga chronił ją przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Warto wspomnieć, że działa równie odprężająco i relaksacyjnie. Roślina znalazła zastosowanie w okulistyce, a także ginekologii i proktologii. Okłady z naparu z pychawca wykorzystuje się, gdy pojawiają się stany zapalne powiek i spojówek lub gdy dokucza nadmierne łzawienie.

Odwar z rośliny można wykorzystać do przygotowania nasiadówek stosowanych przy stanach zapalnych wewnętrznych i zewnętrznych narządów płciowych. Niektórzy specjaliści zalecają sięganie po bodziszka cuchnącego przy niepłodności.

Roślina znalazła także zastosowanie w proktologii: łagodzi swędzenie odbytu, a także wspomaga leczenie hemoroidów. Zdecydowanie warto ją mieć w swojej apteczce.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze