Trwa ładowanie...

Bogumiła Wander miała alzheimera. Pierwszy objaw może pojawić się dekadę przed diagnozą

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 31.07.2024 11:54
Nie żyje słynna spikerka TVP. Bogumiła Wander zmagała się z nieuleczalną chorobą
Nie żyje słynna spikerka TVP. Bogumiła Wander zmagała się z nieuleczalną chorobą (Facebook)

U prezenterki Telewizji Polskiej problemy zdrowotne nasilały się od dłuższego czasu. Przed śmiercią Bogumiła Wander wymagała nawet specjalistycznej opieki. Gwiazda polskiej telewizji chorowała na alzheimera. Diagnozę usłyszała w 2012 r.

spis treści

1. Nie żyje Bogumiła Wander

30 lipca 2024 w mediach pojawiła się informacja, że w wieku 80 lat zmarła Bogumiła Wander. Spikerka, konferansjerka i w latach 1965–2003 oraz w 2012 r. prezenterka Telewizji Polskiej. Na żywo zapowiadała programy w TVP1 i TVP2, prowadziła festiwale muzyczne w Sopocie i Opolu, zajmowała się również realizacją programów artystycznych i teleturniejów. O śmierci telewizyjnej gwiazdy poinformowała rodzina.

Bogumiła Wander w 2012 r. otrzymała diagnozę alzheimera, choroby neurodegeneracyjnej, która prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu. Szacuje się, że ta forma demencji dotyka dziś 44 mln osób na świecie, ale już w 2030 r. może stać się udziałem 65 mln osób, zaś w 2050 r. - aż 115 mln.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

Na demencję nie ma leków, które mogłyby cofnąć lub zatrzymać postęp choroby. Mąż Bogumiły Wander umieścił gwiazdę TVP w specjalistycznym ośrodku, gdzie przez całą dobę miała wykwalifikowaną opiekę medyczną. Dwa lata przed śmiercią prezenterka przestała rozpoznawać bliskich.

- Rozmawiamy, ale trudno jest się z nią porozumieć. Na tę chorobę nie ma lekarstwa, więc trzeba brać, co życie daje i cieszyć się, że póki co stan żony jest dobry - mówił Krzysztof Baranowski w jednym z wywiadów.

2. Pierwsze objawy pojawiają się lata przed diagnozą

Choroba Alzheimera, jak wskazują badacze, na poziomie neuropatologicznym może zaczynać się nawet na 20 lat przed wystąpieniem objawów. To wtedy zachodzą pierwsze procesy degeneracji komórek mózgowych.

Choć chorobę kojarzymy z utratą pamięci, to w rzeczywistości symptomy na pierwszych etapach choroby mogą być znacznie bardziej subtelne. Dlatego nierzadko pacjenci na diagnozę czekają latami.

Do najwcześniejszych, występujących nawet dekadę przed rozpoznaniem, objawów należą:

  • zaburzenia koncentracji i problemy z logicznym myśleniem,
  • problemy z podejmowaniem decyzji i właściwym osądem sytuacji,
  • zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni,
  • zmiany osobowości i zachowania: wahania nastroju, depresja, agresja.

W kolejnych stadiach chory przestaje rozpoznawać bliskich, może mieć problemy z nazywaniem przedmiotów, wykonywaniem codziennych czynności, a nawet określeniem pory dnia czy roku.

Według statystyk pacjent z chorobą Alzheimera żyje średnio od 8 do 14 lat.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze