Trwa ładowanie...

Ból brzucha po lewej stronie - przyczyny, zapalenie trzustki, śledziona, tętniak aorty brzusznej, zapalenie uchyłków jelita grubego, zapalenie jajników, choroby żołądka

Ból brzucha po lewej stronie może świadczyć o poważnych dolegliwościach. Może być objawem chorej trzustki lub zapalenia jajników. Jeżeli ból brzucha po lewej stronie jest pulsujący, może podpowiadać nam o tętniaku aorty.

Zobacz film: "5 typów bólu brzucha, których nie można lekceważyć"

spis treści

1. Przyczyny bólu brzucha po lewej stronie

Przyczyny bólu brzucha po lewej stronie są różne. Ból brzucha warto przeanalizować, aby łatwiej zdiagnozować dolegliwości jakim towarzyszy. Ból może alarmować o: zapaleniu trzustki, powiększonej śledzionie, tętniaku aorty brzusznej, wrzodach żołądka, a także wrzodach dwunastnicy.

2. Objawy zapalenia trzustki

Ból brzucha po lewej stronie może świadczyć o zapaleniu trzustki. Ból wówczas jest ostry i promieniuje aż do pleców. Jest to ból uporczywy i długotrwały. Może trwać nawet kilka dni. Ból brzucha po lewej stronie nasila się kiedy przyjmuje się pozycję stojącą. Ból nasila się także w momencie kichania lub kaszlu.

Bólowi brzucha po lewej stronie spowodowanemu zapaleniem trzustki towarzyszą nudności i wymioty. Taki ból brzucha po lewej stronie trzeba skonsultować z lekarzem, który zaproponuje właściwe leczenie.

Jeżeli u pacjenta rozwinie się ostre zapalenie trzustki przewlekły ból brzucha po lewej stronie będzie nasilał się szczególnie po jedzeniu. Pacjent powinien niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ taki stan wymaga leczenia szpitalnego, gdyż jest to stan zagrożenia życia.

Objawy bólu brzucha po lewej stronie spowodowane zapaleniem trzustki to: uczucie pełności po jedzeniu, wzdęcia brzucha, nudności i wymioty, z czasem również biegunka tłuszczowa

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha....

zobacz galerię

3. Jak boli śledziona?

Ból brzucha po lewej stronie może powodować powiększona śledziona. Ból wynika z tego, że śledziona uciska inne narządy. Przyczyną bólu brzucha po lewej stronie spowodowanym powiększoną śledzioną mogą być problemy z wątrobą, choroby zakaźne oraz przeziębienie. Można tutaj także wymienić toksoplazmozę oraz gruźlicę.

Jeżeli dojdzie do pęknięcia śledziony ból brzucha po lewej stronie może być nie do zniesienia. W takim przypadku śledziona musi zostać usunięta. [Ostry ból brzucha po lewej stronie może świadczyć o nowotworze](https://portal.abczdrowie.pl/chorzy-z-chorobami-nowotworowymi) lub ropniowi śledziony, któremu towarzyszy czkawka, gorączka, spłycenie oddechu oraz jadłowstręt.

4. Czy tętniak aorty brzusznej powoduje ból brzucha?

Na ból brzucha po lewej stronie może wpływać także tętniak aorty brzusznej. Ból brzucha po lewej stronie jest pulsujący i promieniuje w okolice kręgosłupa. Należy udać się do lekarza, aby tętniak nie pękł, gdyż może to być bezpośrednim zagrożeniem życia. Pacjent powinien być jak najszybciej poddany operacji.

5. Ból uchyłków jelita grubego

Ból brzucha po lewej stronie może być spowodowany zapaleniem uchyłków jelita grubego. Temu schorzeniu towarzyszą: gorączka, dreszcze, nudności, biegunka, zaparcia, cienkie stolce. W przypadku zaparć nie powinno stosować się lewatywy, ani środków przeczyszczających.

6. Zapalenie jajników i ból brzucha

Ból brzucha po lewej stronie może być objawem zapalenia przydatków. Ból w podbrzuszu jest rozlany, ma zmienne natężenie i pojawia się obustronnie. Zapaleniu przydatków towarzyszą: upławy, wzdęcia, nudności i wymioty, gorączka, a także ból podczas stosunku. Zapalenie przydatków nie może być zbagatelizowane ponieważ może doprowadzić do niepłodności.

Zobacz także:

7. Czy choroby żołądka zawsze powodują ból brzucha?

Ból brzucha po lewej stronie na górze, któremu towarzyszy uczucie pełności w jamie brzusznej, może oznaczać wrzody żołądka lub wrzody dwunastnicy. Mogą być one spowodowane bakterią Helicobacter pylori lub długotrwałym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Ból brzucha po lewej stronie na górze, któremu towarzyszą objawy niestrawności, a bardzo rzadko krwawienia, może być również spowodowany zapaleniem błony śluzowej żołądka - tu również głównym winowajcą jest Helicobacter pylori, choć stan zapalny może być wywołany również przez nadmiar alkoholu czy żółci, choroby autoimmunologiczne lub chorobę Addisona-Biermera.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.