Trwa ładowanie...

Koronawirus może wywołać podostre zapalenie tarczycy. Objawia się bólem szyi

Avatar placeholder
Mateusz Gołębiewski 27.05.2020 08:44
Koronawirus może powodować podostre zapalenie tarczycy
Koronawirus może powodować podostre zapalenie tarczycy (Getty Images)

Naukowcy z całego świata dzielą się ze sobą najnowszymi spostrzeżeniami dotyczącymi koronawirusa. Wiedza na jego temat jest bowiem nadal niewielka. Tym razem włoscy naukowcy ostrzegają, że jednym z objawów koronawirusa może być ból szyi.

1. Ból szyi a koronawirus

Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Pizie na północy Włoch przeanalizowali informacje zebrane od pacjentów chorujących na koronawirusa. Okazuje się, że u niektórych wystąpiło tzw. podostre zapalenie tarczycy, które objawia się bólami w okolicy szyi.

Zapalenie powoduje bolesny obrzęk tarczycy. Zazwyczaj powodowany jest przez takie choroby jak świnka lub grypa. Teraz naukowcy mają dowody na to, że podobne objawy może wywoływać koronawirus.

Ból szyi może być efektem działania koronawirusa (Getty Images)
Ból szyi może być efektem działania koronawirusa (Getty Images)

2. Podostre zapalenie tarczycy

Zobacz film: "Remdesivir będzie stosowany w leczeniu SARS-CoV-2"

Zazwyczaj zapalenie tarczycy objawia się bólem w okolicy szyi, szczęki lub ucha. Odkrycie włoskich lekarzy związane jest z przypadkiem pewnej 18-letniej kobiety leczonej na COVID-19 w tamtejszym szpitalu. Włoszka zaraziła się koronawirusem od ojca. Lekarze wyleczyli pacjentkę i po otrzymaniu ujemnego wyniku testu mogła wrócić do domu.

Po kilku dniach pacjentka zgłosiła się do szpitala ponownie. Skarżyła się na ból szyi w okolicach tarczycy. Co więcej, występowała u niej gorączka i przyspieszona akcja serca. To wtedy lekarze zdiagnozowali u niej podostre zapalenie tarczycy zwane również chorobą de Quervaina.

3. Choroba de Quervaina

Choroba de Quervaina to zapalenie tarczycy spowodowane prawdopodobnie przez wirusy, zazwyczaj poprzedzone zakażeniem górnych dróg oddechowych (od dwóch tygodni do dwóch miesięcy wcześniej). Podobnie jak w przypadku niebolesnego zapalenia tarczycy, choroba charakteryzuje się 4‑fazowym przebiegiem z charakterystycznymi dla każdej fazy zmianami hormonalnymi we krwi. Dołączają się tu następujące objawy:

  • gorączka,
  • bolesny obrzęk tarczycy mogący promieniować do kąta żuchwy, uszu i górnej części klatki piersiowej.
  • Trwała niedoczynność tarczycy jest w tej chorobie bardzo rzadka, jednak u ok. 2 proc. pacjentów objawy mogą powrócić po długim (nawet wieloletnim) okresie bezobjawowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze