Trwa ładowanie...

Braki leków aptekach największe od lat. Pacjenci odchodzą z kwitkiem

 Katarzyna Gałązkiewicz
24.11.2022 11:28
Braki leków aptekach największe od lat. Pacjenci odchodzą z kwitkiem
Braki leków aptekach największe od lat. Pacjenci odchodzą z kwitkiem (Getty Images)

Farmaceuci alarmują, że braki leków w aptekach są największe od lat. Zdobycie antybiotyków, silnych leków przeciwbólowych czy preparatów na cukrzycę graniczy z cudem. Pacjenci odchodzi z kwitkiem, bo żadna z aptek w promieniu 100 kilometrów nie dysponuje zapasami leków.

spis treści

1. Tragiczna sytuacja pacjentów chorujących przewlekle. W aptekach nie ma leków

O tym, że w aptekach brakuje leków, informujemy już od kilku miesięcy. Farmaceuci informują w mediach społecznościowych, że skala zjawiska jest niespotykanie duża, jednak w opozycji do nich stoi Ministerstwo Zdrowia, które twierdzi, że "nie ma zagrożenia przerwania ciągłości terapii u pacjentów z powodu braku leków". Okazuje się jednak, że nie brakuje pacjentów, którzy taki problem mają. Przejmującą historię 76-letniej pacjentki z demencją opisała farmaceutka Agnieszka Stankiewicz.

"Historia z dziś. Pani lat 76 z lekką demencją przyszła z receptami na przewlekle stosowane leki. Brak jednego z nich w hurtowniach – insuliny. Pani nie rozumie. "Proszę zamówić, jutro przyjdę" "Proszę Pani, nie mogę zamówić, leku nie ma również żadna apteka w okolicach 100 km". "Nie ma insuliny? Co mam teraz zrobić". Dzwonię do szpitala wojewódzkiego na oddział wewnętrzny – szukam pena firmy X, może Pani użyje insuliny w ampułkach. Przemiła pielęgniarka: pyta, szuka. Penów firmy x już nie ma. Nie dostają ich od producenta" – opisuje na Twitterze farmaceutka.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Kobieta dodaje, że zadzwoniła do placówki POZ, z której seniorka otrzymała recepty i rozmawiała z lekarzem rodzinnym na temat tego, jak pomóc 76-latce. Ten niestety odesłał ją dale do diabetologa. Niestety pacjentka nie wiedziała, jak nazywa się jej lekarz, przez co nie można było jej pomóc.

“To czyjaś mama, babcia, ciocia… oby nie Wasza, bo jestem w takiej sytuacji bezsilna i nie mogę pomóc! Proszę, zadbajcie o seniorów, zapytajcie, czy mają swoje leki przewlekłe stosowane. Martwię się, że Pani zwyczajnie pozostanie bez leczenia. Konsekwencje? Mogą zagrażać Jej życiu!” – apeluje Stankiewicz.

2. Środowisko medyczne nie jest zdziwione

Do postu farmaceutki odniósł się prof. Maciej Banach, kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi. Lekarz nie był zadziwiony zaistniałą sytuacją.

"Nie pierwsza, nie ostatnia tragedia niestety. Takie historie widzimy codziennie także z dostępnością do lekarzy i diagnostyki. Ale taką właśnie dzisiaj mamy opiekę zdrowotną dla naszych pacjentów niestety…" – napisał kardiolog.

Podobną opinię wyrazili także inni farmaceuci i lekarze, którzy nie kryli rozgoryczenia.

"Takie historie spotykamy codziennie, dotyczą insulin, antybiotyków, silnych leków przeciwbólowych… W zasadzie nie jestem w stanie wymienić grupy terapeutycznej, w której mamy pełną dostępność" – komentuje farmaceutka Paulina Front.

Z kolei lekarz rodzinny Dominik Lewandowski podkreślił, że braki dotyczą także większości antybiotyków, przez co dochodzi do sytuacji, że pacjent otrzymuje lek nie taki, jaki powinien dostać, tylko ten, który obecnie jest na stanie.

"Nie ma dnia, żeby pacjent nie wracał z receptą do poprawy. Nigdy nie spotkałem się z takimi brakami leków. Jak mam leczyć zgodnie z wytycznymi skoro przepisuję pierwszy antybiotyk, potem drugi a w końcu dzwonię do apteki, żeby przepisać jakikolwiek?" – pyta medyk.

3. Lista antywywozowa. Jakie leki obejmuje?

Najnowsza lista antywywozowa wydaje się potwierdzeniem słów lekarzy. W obwieszczeniu ministra zdrowia z 16 listopada 2022 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski jest 217 pozycji – między innymi:

  • leki przeciwpsychotyczne,
  • leki przeciwzakrzepowe,
  • leki podawane pacjentom z nowotworami,
  • leki stosowane w cukrzycy,
  • leki stosowane po przeszczepach,
  • leki podawane przy POChP,
  • leki przeciwpadaczkowe,
  • leki stosowane w chorobach przewodu pokarmowego.

Konkretne nazwy leków wraz z dawkami można znaleźć w Dzienniku Urzędowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze