Przejdź na WP

Cha-cha - historia tańca, nauka

Cha-cha jest jednym z młodszych tańców towarzyskich. Powstała przy udziale wpływów swingu i jazzu na muzykę kubańską. Kroki cha-chy zawitały do Europy i Stanów Zjednoczonych w połowie XX wieku, natomiast taniec tej ujednolicony został w 1953 roku. Cha-cha jest tańcem latynoamerykańskim. W przeciwieństwie do tańców standardowych, wymagających dużej przestrzeni, cha-chę tańczy się prawie w miejscu.

Zobacz film: "Cha cha - podstawowe kroki"

spis treści

1. Cha-cha - historia tańca

Cha-cha to najmłodszy kubański, latynoamerykański taniec towarzyski. Wywodzi się z rumby i mambo. Metrum cha-chy wynosi 4/4, a akcentowana jest pierwsza i trzecia miara taktowa. Taniec wykonywany jest w tempie 32-33 takty na minutę.

Podstawowym krokiem jest tzw. chassis, czyli odstaw-dostaw-odstaw. Kroki cha-chy do tyły nazywane są back lockami, a w przód – lock stepami. Tańcząc cha-chę należy pamiętać o silnych, przeprostowanych nogach – wtedy taniec wygląda najbardziej efektownie.

Styl i sposób tańczenia cha-chy zmieniał się bardzo często. Autorem tańca był Pierre Lavelle. Na początku taniec opierał się na silnym zginaniu i prostowaniu nóg, co nosiło nazwę staccato. Dopiero później ruchy te zostały zastąpione mniej intensywną, lecz wciąż rytmiczną pracą nóg. Kroki ujednolicono dopiero w 1953 roku. Po raz pierwszy w ustalonej wersji cha-chę zatańczono w Niemczech w 1957 roku. Pierwsze kroki cha-chy zademonstrował Gerd Hadrich.

2. Cha-cha - nauka

Cha-cha, jak niemal wszystkie tańce latynoamerykańskie, jest pełna emocji i pasji. Co prawda, charakterystyczne kokieteryjne ruchy w cha-chy nie są tak ważne, jak np. w rumbie, ale dopełniają całego wyrazu tańca. Ze względu na dość szybkie tempo na ich wykonanie jest mało czasu. Gdy porównuje się cha-chę do walca, można powiedzieć, że jest ona praktycznie tańczona w miejscu. Jest to jednak taniec dynamiczny, o rytmicznej wyrazistej muzyce.

Warto obejrzeć

W początkowej fazie nauki rytm cha-chy sprawia tancerzom dużo trudności. Z tego powodu stosuje się często uproszczone sposoby liczenia, zamiast oryginalnego rytmu kubańskiego. W cha-chy tancerz i tancerka ustawiają się w nieznacznej odległości od siebie w naturalnie wyprostowanej postawie. Partner obejmuje partnerkę prawym ramieniem. Jest to pozycja zasadnicza. Oprócz niej wyróżnia się również: pozycję otwartą, promenadę, odwrotną promenadę i obrót pod ręką.

W zależności od stopnia zaawansowania tańczących w cha-chy stosuje się dwa rodzaje rozwiązań rytmicznych kroków cha-chy. Wszelkie kroki przechodzą z podeszwy na całą stopę. Ponadto, w cha-chy wykonuje się typowe dla tego tańca ruchy bioder. W kroku podstawowym schematem rytmicznym cha-chy jest grupa: ćwierćnuta, ćwierćnuta, dwie ósemki, ćwierćnuta. W zaawansowanych figurach, takich jak ronda i time stepy, kroki wolne i szybkie mogą występować w rozmaitych połączeniach. Ten taniec towarzyski wymaga dobrej kondycji.

Kroki wolne, podobnie jak w rumbie, wykonuje się na przeprostowanych kolanach, natomiast kroki szybkie na nogach rozluźnionych. Podstawowa technika taneczna cha-chy jest zbliżona do rumby. Główną zasadą są tzw. przeprosty – figury polegające na wyprostowaniu kolan.

Taniec towarzyski cha-cha ma w sobie dużo elementów rumby i beatu. Mimo stosunkowo krótkiej historii cieszy się ogromnym powodzeniem wśród tancerzy na całym świecie. Podczas turniejów tańca towarzyskiego cha-cha prezentowana jest jako drugi z tańców latynoamerykańskich. Jeżeli chodzi o pary zawodowe – jest pierwszym tańcem w tej kategorii.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy