Chleb razowy - wartości odżywcze, kaloryczność, jaki chleb wybrać, dieta
Chleb razowy to jedna z odmian chleba, wypiekana z mąki razowej żytniej, pszennej lub mieszanej. Chleb razowy piecze się z mąki razowej, czyli mąki która została zmielona tylko raz, stąd jej nazwa. Z tego powodu chleb razowy zawiera otręby i jest dużo ciemniejszy od chleba wypiekanego z mąki białej, czyli przesiewanej. Wykonuje się go na zakwasie, który kisi się od trzech do pięciu dni. Po przygotowaniu zaczynu mieszamy go z mąką razową oraz odpowiednią ilością wody.
1. Wartości odżywcze chleba razowego
Od dawna spożywanie chleba razowego utożsamia się z uprawianiem zdrowego trybu życia. W przeszłości to właśnie ciemne pieczywo było podstawowym pożywieniem, podczas gdy chleb jasny uważano za luksus.
Chleb razowy zawiera większą ilość błonnika i składników mineralnych niż chleb biały. W chlebie razowym więcej jest drobin, które pochodzą z łupin ziarna w których gromadzą się wartościowe składniki odżywcze.
To właśnie one odpowiedzialne są za walory zdrowotne chleba razowego. Badania dowiodły, że substancje zawarte w tym produkcie mają właściwości przeciwutleniające.
Oprócz nich chleb razowy zawiera także substancje zapobiegające rozwojowi nowotworów, a także fitoestrogeny. Chleb razowy pomaga regulować procesy glikemiczne. Dodatkowo sprawia, że na dłużej pozostajemy najedzeni, wspomaga pracę jelit i oczyszcza organizm z resztek pokarmów.
Prawdziwy chleb razowy zawiera, oprócz samego ciasta, także otręby oraz ziarna, które dodatkowo dodają wartości odżywczych.
Taki chleb bogaty jest w witaminy i składniki mineralne, takie jak żelazo lub magnez. Oprócz tego, chleb razowy nie powinien zawierać żadnych sztucznych nieorganicznych dodatków, takich jak spulchniacze czy barwniki.
2. Kaloryczność chleba razowego
Jedna kromka chleba razowego powinna ważyć około 35 gramów. Zazwyczaj na śniadanie, kolację bądź przekąskę spożywać będziemy więcej kromek, jednak powinniśmy ograniczać ich liczbę, zatem możemy robić kanapki z większą ilością składników.
Oprócz tego, unikajmy robienia kanapek z dwóch kromek chleba ponieważ jest to niepotrzebne dodawanie kalorii. Chleb razowy jest bardziej sycący od zwykłego, białego chleba, zatem nie będziemy potrzebować tylu kromek aby poczuć sytość. Jeśli sięgniemy po chleb razowy, zauważymy że spożywamy go mniej, a mimo to czujemy się bardziej syci.
Również duża zawartość błonnika i minerałów w jednej kromce przemawia za tym, że nie musimy go spożywać tak dużo jak zwykłego chleba, który zawiera mniej składników odżywczych.
Jedna, 35-gramowa kromka chleba, zawierać będzie 75 kalorii. Oprócz tego, jedna kromka zawiera 2,1 gramów białka, 0,6 gramów tłuszczu, w tym 0,1 gramów kwasów tłuszczowych nasyconych.
Główne źródło kalorii w chlebie razowym to węglowodany, których w jednej kromce znajdziemy 18 gramów. Jedna kromka chleba razowego zawiera 3 gramy błonnika.
Są to wartości znacznie lepsze, niż w przypadku zwykłego chleba wypiekanego z mąki pszennej drobno zmielonej, dlatego powinniśmy go wymienić na chleb razowy, co sprawi, że nasza dieta stanie się zdrowsza i bardziej sycąca.
3. Jaki chleb razowy wybrać?
Na rynku dostępne są trzy rodzaje chleba razowego, wytwarzane z mąki pszennej, żytniej lub mieszanej. Chleb razowy żytni wyrabia się z mąki ciemnej lub jasnej, dlatego istnieje kilka odmiana chleba razowego żytniego, od zwyczajnego chleba żytniego aż po pumpernikiel. Pszenny chleb razowy wyrabia się z mąki pszennej i również występuje wiele jego odmian, takich jak chleb pszenny lub graham.
Mieszany chleb razowy wyrabia się z mąki żytniej, pszennej, a także dodaje się do niego drożdże. Rodzaje chlebów mieszanych dostępne na rynku to chleb wiejski, kaszubski, krakowski, mleczny, praski, sitkowy lub słonecznikowy.
Przy wyborze chleba razowego powinniśmy uważnie przeczytać etykietę. Należy kupować produkty zawierające jedynie naturalny zakwas, mąkę razową, wodę i sól.
Oprócz tych składników chleb razowy nie powinien zawierać żadnych innych dodatków, takich jak konserwanty, substancje spulchniające, barwniki czy inne substancje chemiczne.
Zdrowy chleb razowy powinien być dosyć twardy i ciężki. Dobry chleb razowy po zakupie zachowa świeżość aż do 10 dni od otwarcia. Nie powinniśmy kupować chleba razowego, który w smaku jest słony lub słodki, kruszy się przy smarowaniu i ciężko się kroi.
4. Chleb razowy a dieta
Chleb razowy to pieczywo, które powinniśmy spożywać, będąc na diecie. Chociaż wiele osób decyduje się na całkowitą rezygnację z pieczywa na diecie odchudzającej, głównie ze względu na jego wysoką zawartość węglowodanów.
Całkowita rezygnacja z chleba nie jest jednak konieczna, jeśli weźmiemy pod uwagę, że zwykły chleb biały, w przeciwieństwie do chleba razowego, zawiera tylko i wyłącznie cukry proste, które w istocie przyczyniają się do tycia. Chleb razowy, przyrządzony z nieprzetworzonych składników, jest całkowicie zdrowy i nie wpłynie niekorzystnie na naszą sylwetkę.