Trwa ładowanie...

Chora tarczyca, czyli choroba Hashimoto

Avatar placeholder
30.04.2020 13:58
Chora tarczyca, czyli choroba Hashimoto
Chora tarczyca, czyli choroba Hashimoto

Chora tarczyca zazwyczaj nie powoduje bólu. Przykre skutki odczuwalne są po pewnym czasie. Najczęstszym obecnie problemem, zwłaszcza wśród kobiet, jest autoimmunologiczna choroba tarczycy, zwana chorobą Hashimoto. Z badań wynika, że choruje na nią jedna piąta kobiet leczących się na bezpłodność.

Początkowo choroba rozwija się bezobjawowo, dlatego często nie zostaje rozpoznana. **Niestety, jej kolejny etap to zaostrzenie stanu zapalnego tarczycy, który doprowadza do zwłóknienia gruczołu i powolnego zanikania tego

narządu.**

Ostatnio do mojego gabinetu przyszła 40-letnia mama z dzieckiem cierpiącym na alergię, która – jak się okazało – sama potrzebowała pomocy. Moją uwagę zwróciło jej niepokojące zachowanie: podniesiony głos, nerwowość, wybuchowość, problemy z koncentracją, agresja. Starałam się ją uspokoić i dowiedzieć, co mogło być przyczyną drażliwego zachowania. Okazało się, że mama kobiety chorowała na tarczycę. Skierowałam pacjentkę na badania anty-TPO oraz anty-TG.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Powodem jej agresywnego zachowania była zaawansowana choroba tarczycy. Przyjmowanie hormonów i stosowanie się do zaleceń mojego programu „Sześć kroków wyjścia z alergii” po pięciu miesiącach zaczęły przynosić poprawę zdrowia. Dobre samopoczucie matki pozytywnie wpłynęło również na proces leczenia dziecka, ponieważ wszystkie zalecenia dotyczące jego diety wprowadzała rozważnie, starannie i dokładnie, potrafiła się skupić i nie była tak nerwowa, jak podczas pierwszej wizyty w moim gabinecie.

Aby zdiagnozować chorobę Hashimoto, należy wykonać badanie poziomu anty-TPO oraz anty-TG w surowicy krwi. Podwyższona wartość tych parametrów świadczy o stanie zapalnym tarczycy. Może to być przyczyną wielu niepokojących dolegliwości.

Styl życia, jaki obecnie prowadzimy, nie sprzyja zdrowiu tarczycy. Jest wrażliwa na zanieczyszczenie środowiska pestycydami, plastikiem oraz aminami i ftalanami znajdującymi się w kosmetykach, takich jak lakiery czy perfumy. Zły wpływ na tarczycę ma żywność z konserwantami, barwnikami i stabilizatorami. Szkodzi jej przewlekły stres, który coraz częściej nam towarzyszy.

To nie wszystko. Tarczyca jest wyjątkowo wrażliwa na niedobory pokarmowe, zwłaszcza takich składników, jak żelazo, jod i selen. Odczuwa negatywne skutki stanów zapalnych wynikających z alergizacji organizmu.

Bożena Kropka, "Co mi dolega? Poradnik skutecznego leczenia dietą"

Bożena Kropka, "Co mi dolega? Poradnik skutecznego leczenia dietą"

Nikt nie jest skazany na choroby cywilizacyjne. Jeśli dokuczają Ci bóle głowy, zmęczenie, problemy skórne, drażliwość, problemy z trawieniem, ta książka jest dla ciebie! Dzięki niej nauczysz się interpretować pierwsze niepokojące symptomy i dowiesz się, o jakie badania poprosić w gabinecie lekarskim.

Do prawidłowego funkcjonowania tarczycy niezbędny jest jod. Guzki tarczycy są między innymi efektem braku jodu. Uzupełnianie jego niedoborów jest bardzo trudne i powinno być przeprowadzane pod okiem doświadczonego dietetyka.

Stan tarczycy można zobrazować przez kilka badań składających się na profil tarczycowy: TSH, FT3, FT4. Należy wykonać również USG tarczycy, które wykrywa guzki, oraz sprawdzić objętość tarczycy. Zdarza się, że dorośli pacjenci mają taką objętość tarczycy jak u małego dziecka.

Kontrolujmy postępy leczenia tarczycy, wypełniając dzienniczek objawów i oceniając ich intensywność w skali od 0 do 10.

Aby poprawić samopoczucie pacjentów, lekarze zalecają przyjmowanie hormonów, których chora tarczyca nie wytwarza w dostatecznej ilości. Hormony poprawiają samopoczucie, ale nie leczą. Po rozpoznaniu problemów z tarczycą należy wykonać badania, które wyjaśnią, co jest ich przyczyną. Często to alergia wziewna i pokarmowa, więc tu również może przyjść z pomocą program „Sześć kroków wyjścia z alergii” (zobacz: część VIII).

Zalecałabym też regularne wizyty u psychoterapeuty. Leczenie chorób tarczycy jest bardzo trudne. Stan psychiczny pacjenta odgrywa w tym procesie istotną rolę.

Fragment pochodzi z książki "Co mi dolega? Poradnik Skutecznego Leczenia" wyd. ZNAK, której autorką jest Bożena Kropka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze