Trwa ładowanie...

Co lekarze myślą o nowym ministrze zdrowia?

Kardiolog, propagator nowoczesnych technologii w medycynie, naukowiec z imponującym dorobkiem naukowym. Prof. Łukasz Szumowski został nowym ministrem zdrowia. Trafił na dość trudny moment – problemy kadrowe wynikające z protestu rezydentów oraz chaos, jaki spowodowała nowa ustawa o Podstawowej Opiece Zdrowotnej zrobiły swoje. Czy Szumowski sobie poradzi? Jest odpowiednim człowiekiem na odpowiednim miejscu? Zapytaliśmy o to specjalistów.

1. Palący problem

Pierwszym problemem, jakiemu będzie musiał stawić czoła nowy minister, jest bałagan kadrowy w ochronie zdrowia. Protest rezydentów, a później protest Porozumienia Zawodów Medycznych, zapoczątkował w Polsce ogromną dyskusję nad kondycją polskiego systemu. Rezydenci otwarcie mówią o przemęczeniu, zbyt małych zarobkach i za niskich nakładach na ochornę zdrowia. Wydawało się, że Konstanty Radziwiłł nie do końca zdawał sobie sprawę z powagi sytuacji nawet wtedy, gdy klauzulę opt-out zaczęło wypowiadać coraz więcej młodych lekarzy. Kolejne rozmowy kończyły się fiaskiem.

Zobacz film: "Protest rezydentów. Co frustruje młodych lekarzy?"

To właśnie z tym problemem prof. Szumowski będzie musiał poradzić sobie w pierwszej kolejności.

Zobacz także:

- Liczymy, że prof. Szumowski, jako człowiek na ważnym stanowisku, jest zorientowany w aktualnych problemach ochrony zdrowia. Oczekujemy merytorycznej dyskusji, a nie - jak do tej pory - głównie przedstawiania chęci, planów, szacunków i obietnic. Liczymy na dynamiczne działanie i większe zrozumienie problemów pacjentów oraz wsłuchanie się w głos medyków – mówi Krzysztof Hałabuz, szef Porozumienia Rezydentów.

W podobnym tonie wypowiada się prof. Alicja Chybicka, była prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

- W obliczu obecnej, dość dramatycznej, sytuacji w ochronie zdrowia, ze strony nowego ministra potrzebne będą szybkie i konkretne działania. Wydaje mi się, że w czasie kilku ostatnich miesięcy minister Radziwiłł nie zauważał tego, co się dzieje, a problemów jest naprawdę dużo. Daję panu Szumowskiemu kredyt zaufania i oczekuję, że do końca stycznia przedstawi konkretny plan działania i rozwiąże problemy ochrony zdrowia. Teraz nie ma już czasu na zastanawianie się. Trzeba działać.

2. Potrzebna resuscytacja

Jedną z pierwszych informacji o nowym ministrze zdrowia, jaka wypłynęła po jego nominacji, była ta o podpisaniu Deklaracji Wiary. Dokument zobowiązuje do ochrony życia od poczęcia. Szumowski jest też przeciwnikiem aborcji, krytykuje in vitro i stosowanie aktykoncepcji. To wszystko sprawia, że grono jego przeciwników może być dość duże.

- Jeśli to nie będzie główną ideą, osią pracy pana Szumowskiego, nie będzie miało znaczenia dla jego pracy. Być może okaże się dobrym managerem – zaznacza ostrożnie prof. Chybicka.

- Minister zdrowia powinien być osobą apolityczną. Jedni lekarze są przecież za klauzulą sumienia, inni – przeciwko, a jeszcze inni – wstrzymują się od głosu. Dobry manager słucha każdego głosu – kontruje Jacek Tulimowski, ginekolog-położnik.

5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać
5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać [6 zdjęć]

Na problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi cierpi ponad 10 mln Polaków. Duża większość przez długi

zobacz galerię

I dodaje, że rozpoczętą 9 stycznia 2018 roku kadencję ministra Szumowskiego traktuje jak nowe rozdanie. - To swego rodzaju nowe otwarcie. Karty zostały rozdane, czekamy na ruch pana ministra. Z mojej perspektywy należy posprzątać ten bałagan tak, by pacjent mógł przyjść do szpitala i zostać przyjętym. Zobaczymy, co minister nam zaproponuje, bo służbie zdrowia potrzebny jest plan resuscytacji, a nie naprawy – dodaje.

3. Potencjał w młodych?

Problemów do rozwiązania jest jednak w służbie zdrowia dużo więcej. Jednym z nich jest chaos, jaki wynika z wprowadzenia nowej ustawy o Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Zgodnie z nią niektórzy doświadczeni lekarze POZ muszą obecnie pracować pod nadzorem, mimo że wcześniej byli samodzielni.

- To kwestia, którą trzeba rozwiązać natychmiast - mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

- Widać, że ten rząd będzie rządem ludzi młodych. Były minister postawił na zmiany systemowe, liczymy, że nowy wyjaśni wiele kwestii. Najważniejszą jest oczywiście uporządkowanie bałaganu kadrowego, osiągnięcie porozumienia z rezydentami i nie tylko. Trzeba to zrobić szybko, ponieważ bez tego cały system - mówiąc delikatnie - padnie. Porozumienie to klucz do dalszych zmian - dodaje Krajewski.

W dalszej perspektywie oczekuje od Szumowskiego sprawnej oceny funkcjonowania sieci szpitali oraz podniesienia rangi polskiej medycyny. - Liczę, że prof. Szumowski, jako osoba z pokaźnym dorobkiem naukowym, postawi na rozwój medycyny i kadr. Być może wtedy młodzi lekarze nie będą uciekać z kraju.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Prof. Szumowski został nowym ministrem zdrowia
Prof. Szumowski został nowym ministrem zdrowia ((mz.gov.pl) Prof. Szumowski został nowym ministrem zdrowia)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza