Trwa ładowanie...

Co mężczyźni wiedzą o antykoncepcji? "Elementarne braki"

Avatar placeholder
25.06.2019 13:47
Co mężczyźni wiedzą o antykoncepcji? Seksuolodzy i ginekolog rozwiewają wątpliwości
Co mężczyźni wiedzą o antykoncepcji? Seksuolodzy i ginekolog rozwiewają wątpliwości (123rf)

Niechciana ciąża może skomplikować nie tylko związek. Taka sytuacja rzutuje na całe życie. Długo pokutowało przekonanie, że to na kobietach spoczywa odpowiedzialność za zabezpieczanie się. Co o antykoncepcji wiedzą współcześni mężczyźni?

1. Mężczyźni chwalą antykoncepcję hormonalną - raport Biostatu

Często zarzuca się mężczyznom niewiedzę i nieznajomość metod antykoncepcji. Mówi się również o ich niechęci wobec prezerwatyw.

Nowe badania przeprowadzone przez Biostat wskazują, że mężczyźni mają coraz większą świadomość w zakresie metod zapobiegania ciąży. Jednak lekarze ubolewają, że wciąż wyraźne są braki wiedzy odnośnie zabezpieczeń takich jak choćby antykoncepcja hormonalna.

Biostat w swoich badaniach zapytał o zdanie 477 panów i 523 panie. 55 proc. respondentów oceniało antykoncepcję hormonalną pozytywnie w kontekście jej wpływu na jakość życia kobiet. 70 proc. ankietowanych przyznało, że antykoncepcja hormonalna korzystnie wpływa na życie seksualne.

Zobacz film: "To nieprawda, że inni uprawiają więcej seksu"

Wśród zalet wymieniano poprawę nastroju, możliwość uprawiania seksu bez stresu związanego z wizją niechcianej ciąży i złagodzenie dolegliwości bólowych podczas miesiączki. Jako jeden z atutów podawano też kontrolę nad własnym ciałem.

Co trzeci ankietowany uważał, że tabletki dają zdecydowany komfort kobietom. Zadowolenie odczuwały zarówno pary, które chcą zapobiegać ciąży, jak i kobiety, które dzięki hormonom łagodzą dolegliwości miesiączkowe czy zaburzenia cyklu.

Tyle mówi raport. Poprosiliśmy więc specjalistów o komentarz w tej sprawie. Czy podawane dane można uznać za wiarygodne?

Seksuolog dr n. med. Andrzej Depko zauważył, że prezentowane badania trudno uznać za miarodajne, ponieważ grupa respondentów jest zbyt mała i niezróżnicowana środowiskowo, a cały projekt realizowano na zlecenie producenta środków antykoncepcyjnych.

Zaprosiliśmy więc seksuologa i ginekologa do rozmowy o świadomości seksualnej mężczyzn.

2. Co mężczyźni wiedzą o antykoncepcji? Seksuolodzy odpowiadają

Zdaniem seksuologa klinicznego, doktora n. med. Roberta Kowalczyka z Centrum Terapii Lew-Starowicz, z wiedzą współczesnych mężczyzn na temat antykoncepcji wciąż bywa różnie.

- U osoby z dużego miasta i lepiej wykształconej jest większa szansa, że będzie mieć bardziej złożoną wiedzę na temat antykoncepcji. Jak wynika z badań, mniejszy poziom wiedzy na ten temat jest u osób mieszkających na wsi i z gorszym wykształceniem - przyznaje dr Kowalczyk. - Rozkład ten jest analogiczny z wiedzą o seksualności w ogóle. W dużych miastach łatwiej o dostęp do rzetelnej edukacji seksualnej.

- Oprócz wykształcenia i miejsca zamieszkania, kolejny czynnik, który rzutuje na wiedzę to wiek. Im dana osoba jest starsza, tym ma większą świadomość. Jeżeli już ma partnerkę, stałą relację, to pojawia się wzajemna edukacja wokół tego tematu - zauważa seksuolog.

Doktor Kowalczyk wymienia zakres nieświadomości mężczyzn: - Nie wiedzą często, ile trwa średnio cykl u kobiety, co może go zakłócić, mają problemy ze wskazaniem, gdzie dochodzi do zapłodnienia. To są braki elementarne! Jeśli nie mają takiej wiedzy, to trudno mówić o wiedzy o antykoncepcji.

10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa [10 zdjęć]

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy,

zobacz galerię

- Hasła takie jak "prezerwatywa" czy "antykoncepcja hormonalna" są dość dobrze w świadomości społecznej rozpoznawalne. Pojawia się pytanie, czy rozumieją jaki jest mechanizm działania, czy wiedzą, że kobieta może zażywać antykoncepcję hormonalną nie tylko w celu zapobiegania ciąży, ale z tysiąca innych powodów. Tego faceci mogą nie wiedzieć - wymienia seksuolog.

- Każdy wie, że prezerwatywy służą ograniczaniu prawdopodobieństwa niechcianej ciąży. Ale inna ważna funkcja to też zmiejszenie ryzyka infekcji przenoszonych drogą płciową. Stąd może się pojawiać pytanie, po co prezerwatywa przy antykoncepcji hormonalnej. Właśnie po to, by się nie zakazić HIV od partnera, którego np. nie znamy, albo nie jesteśmy pewni statusu serologicznego - podkreśla doktor Kowalczyk.

3. Mężczyźni decydują się na antykoncepcję. Ginekolog mówi o świadomych pacjentach

Lek. med. Krzysztof Kucharski, ginekolog w Centrum Medycznym Damiana, przyznaje jednak, że jego gabinet odwiedzają również mężczyźni w towarzystwie swoich partnerek. Należy jednak podkreślić, iż jest to gabinet w Warszawie.

Potwierdza to informacje przekazane przez seksuologa o dużej świadomości seksualnej wśród mieszkańców większych miast.

- Zazwyczaj spotykam się z parami, które są świadome tego, czym jest antykoncepcja hormonalna. Przychodzą razem do mojego gabinetu, aby wspólnie wybrać odpowiednie zabezpieczenia - zauważa.

- Jeżeli kobieta jest zdrowa i nieobciążona żadnymi chorobami, wówczas może przyjmować antykoncepcję hormonalną. Spotykam się z mężczyznami, którzy całkowicie świadomie podejmują tę decyzję ze swoimi partnerkami - podkreśla ginekolog.

- Ale są również przypadki, w których kobieta nie może przyjmować antykoncepcji hormonalnej. Wówczas bardzo rzadko, ale bywa również tak, że pary podejmują decyzję o wazektomii, często wówczas, gdy rodzina posiada już dzieci - zauważa lekarz. To jednak wciąż rzadkie w Polsce przypadki.

Wiele kobiet ubolewa jednak, że mężczyźni nie chcą tracić, jak argumentują, przyjemności z seksu, stosując prezerwatywy. W efekcie cały ciężar antykoncepcji i jej ewentualnych skutków ubocznych spada na kobiety.

Raporty chwalące antykoncepcję nie powinny stanowić punktu odniesienia przy podejmowaniu decyzji o antykoncepcji. Dobór metody zabezpieczeń powinien zależeć m.in. od planów prokreacyjnych, stanu relacji, trybu życia.

Zwraca się uwagę na konieczność dobrego dopasowania antykoncepcji do potrzeb konkretnych osób, aby pomóc, ale nie zaszkodzić. Wszystkie środki służące zapobieganiu ciąży mogą mieć również skutki uboczne, których nie należy lekceważyć i o których lekarze powinni wyraźnie ostrzegać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze