Trwa ładowanie...

Stawy - działanie, choroby tkanek stawowych, uraz mechaniczny, odbudowa chrząstki stawowej

Niemal 15% osób zgłaszających się do lekarza pierwszego kontaktu, to osoby cierpiące na zaburzenia czynności układu kostno-stawowego. Pacjenci skarżą się na dolegliwości bólowe, które znacznie ograniczają stawy rąk i nóg w zakresie ruchowym. Przyczyną może być uraz mechaniczny kończyny w obrębie stawu lub choroba tkanek stawowych wynikająca z innej choroby podstawowej toczącej się w organizmie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Stawy - działanie

Głowa jednej kości i panewka drugiej kości otoczone są tzw. powierzchnią stawową. Osłonę stawu tworzy błona zwana torebką stawową. Łączy ona powierzchnie stawowe obu kości. Stawy składjąa się z dwóch warstw: zewnętrznej (włóknistej) i wewnętrznej (maziowej). Ta ostatnia, zwana błoną maziową, bardzo cienka i delikatna, wytwarza ciecz, tzw. maź. Zawiera ona cząsteczki tłuszczu i substancję białkową - mucynę. Substancja ta wypełnia przestrzeń stawową między dwiema kośćmi oraz powoduje zmniejszenie tarcia w stawach poprzez "smarowanie" powierzchni chrząstek.

2. Stawy - choroby tkanek stawowych

Deficyt mazi w torebce stawowej spowodowany jest często chorobami organizmu, w przebiegu których białe krwinki (leukocyty) - odpowiedzialne za niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych - niszczą również komórki stawowe organizmu. Są to tzw. choroby autoimmunologiczne, wśród których należy wymienić reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Choroba objawia się zapaleniem stawów rąk (występujące symetrycznie). Atak leukocytów prowadzi do stanu zapalnego błony maziowej i chrząstki. W efekcie dochodzi do nadżerek chrząstki i jej zaniku.

Niedobór substancji maziowej może być efektem nie tylko choroby całego organizmu (jak w przypadku RZS), ale także chorób ograniczonych do samego narządu ruchu, jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Schorzenie to objawia się silnymi bólami w obrębie stawów. Stawy nadmiernie bolą podczas ruchu, z czasem pojawiają się także bóle spoczynkowe i nocne. U pacjentów z rozpoznaniem tej choroby, stawy charakterystycznie stywnieją w godzinnach porannych.

3. Stawy - uraz mechaniczny

W skład stawu wchodzą więzadła. Są to pasma tkanki łącznej wzmacniające połączenia stawowe przebiegające od jednej kości do drugiej. Nadają one stawom wytrzymałość na rozciąganie i obciążenia mechaniczne. W wyniku nadmiernego rozciągnięcia (np. wskutek nagłego ruchu skrętnego) lub gwałtownego zadziałania siły, może dojść do naderwania więzadeł. Stabilność stawu ulega wówczas zachwianiu, dochodzi do uszkodzeń chrząstki stawowej. Chory odczuwa ostry ból, nasilający się przy próbie ruchu. Powstały obrzęk uniemożliwia czynności ruchowe w obrębie uszkodzonego stawu.

4. Stawy - odbudowa chrząstki stawowej

Glukozamina jest substancją naturalnie występującą w organizmie człowieka. Wchodzi w skład chrząstki stawowej. Stymuluje syntezę kolagenu oraz przyczynia się do regeneracji chrząstki, przez co zmniejsza odczuwanie bólu podczas wykonywania ruchu. Badania naukowe udowadniają korzystny wpływ preparatów z glukozaminą na metabolizm komórek chrząstki. Wśród wielu różnych związków glukozaminy, jedynie siarczan odznacza się największą biodostępnością (wchłanialnością do krwiobiegu z przewodu pokarmowego). Siarczan glukozaminy podany doustnie wchłania się aż w 98%. Stosowana w dawce 1500 mg dziennie, glukozamina wywiera pełne działanie przeciwbólowe po około miesiącu stosowania. Preparaty glukozaminy polecane są sportowcom, w okresie zwiększonej obciążalności stawów, osobom z nadwagą oraz chorym na choroby zwyrodnieniowe stawów, czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Chondroityna to kolejny – obok glukozaminy – składnik chrząstki stawowej. Związek ten bierze udział w procesie syntezy tzw. proteoglikanów, głównego składnika substancji pozakomórkowej. Dzięki zdolności wiązania wody, amortyzuje siły, które oddziałują na stawy. Powoduje to znaczne usprawnienie wykonywanie ruchów.

Boswelina została wyizolowana z kory drzewa Boswellia Serrata. Preparaty zawierające tą substancję wykazują silne działanie przeciwzapalne. Powoduje również regenerację naczyń krwionośnych uszkodzonych przez stan zapalny w obrębie stawu. Badania wskazują na potrzebę stosowania preparatów z bosweliną przez około 2-3 miesiące w celu pełnego zahamowania stanów zapalnych mięśni, ścięgien i stawów. Substancja ta przeciwdziała obrzękom, nie dopuszcza do rozrostu tkanek i naprawia zniszczenia połączeń stawowych (ścięgien).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.